Syn řeky

Syn řeky https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242916/bmid_syn-reky-00C-242916.jpg 1 1 1

Turlogh
23.08.2018 1 z 5

Tak jsem si potvrdil, že Josef Kovář asi pro mě nebude oblíbený pan spisovatel. Po nic extra Roku družiny kamzíků , více méně průměrném skautském románu jsem přečetl tenhle románek " O chlapci hrdinovi." Podivný zmatečný příběh o jakési loupeži na zámku, kdy tajemná černá maska uloupí z pokladnice klenoty a tento lupič je později převezen Václavem Trávníčkem, mladým převozníkem na Písečném přívozu přes řeku i se svým lupem. (Který zakope na pískovišti na druhé straně řeky.) Následuje velice pochybný a zmatečný děj, ve kterém se čtenář příliš neorientuje. Mladý převozník trpící výčitkami svědomí, že vzal za převoz lupiče padesát korun, potrefení četníci, kteří zatýkají kde koho, kdo se objeví v blízkosti přívozu byť nemají pro toto své konání jediný důkaz, (básník, inženýr geometr, i sám hlavní hrdina mladý převozník), krajně nepravděpodobný lupič Černá maska, který se nepravidelně a dosti nesmyslně objevuje v dalším ději příběhu...no prostě paskvil! S psychickým maximálním vypětím jsem tuto pochybnou knihu nakonec zdolal, abych byl odměněn alespoň třemi smysluplnými stránkami v závěru děje, kdy noční hlídači a dělníci v okolí pronásledují po řece prchajícího lupiče a dokonce se objeví i trochu napětí !!! Ovšem tři strany ze 138 celkových stran knihy, kdy zbytek stojí za houby, toť nic moc. Navíc je tento blábol v závěrečné části doprovázen rádoby budovatelským příběhem jak přívoz na řece zaniká a dělnictvo staví nový most...styl budovatelských příběhů komunismu 50. let. Byť příběh je z roku 1946. Zkrátka a dobře nedoporučuji k přečtení, snad jen pro sebe mrskače a masochisty. Za jediné tři povedené stránky textu dávám jednu hvězdu útěchy a ruce od téhle knihy dávám rychle pryč!

Josef Kovář
česká, 1901 - 1966