Svoboden ve víře

Svoboden ve víře https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368858/bmid_svoboden-ve-vire-B08-368858.jpg 5 3 2

Během třinácti let ve vězení, v situaci zjevně úplně beznaděje, se mu naslouchání Bohu a možnost s ním hovořit staly rostoucí silou naděje, která mu po jeho propuštění umožnila stát se svědkem naděje - velké naděje, která ani v nocích osamělosti nezaniká." Těmito slovy popisuje papež Benedikt XVI. základní rysy života kardinála F. X. Nguyena Van Thuana v encyklice Spe salvi. F. X. Nguyen Van Thuan, římskokatolický kněz a kardinál, se narodil v roce 1928 v Hue ve středním Vietnamu. Doba jeho mládí byla poznačena nepokoji, které zmítaly tehdejší Evropou i jeho vlastní zemí. Ve stejném roce, kdy se měl ujmout úřadu arcibiskupa, byl uvězněn komunistickým režimem. Ve vězení prožil celých třináct let, z toho devět let v naprosté izolaci. Tři roky po svém propuštění byl vyhoštěn z Vietnamu, přičemž jako záminka k tomuto kroku sloužila jeho návštěva ad limina ve Vatikánu. Zemřel v Římě v roce 2002. V den pátého výročí úmrtí byl zahájen proces jeho blahořečení.... celý text

marierachel
25.01.2021 5 z 5

Neměla jsem vysoká očekávání, ale kniha mě nadchla! Tím, jak prostými a čistými slovy líčí hluboká hnutí srdce a svou lásku k Bohu. Tím, jak blízký je mi člověk, pocházející z tak odlišného kulturního prostředí. Biskup Van Thuan píše tak laskavě a mile... Jako člověk, jehož obrovskou svobodu srdce vězení nijak neumenšilo, jen rozšířilo.

Jana512
08.08.2018 5 z 5

I když počtem stran útlá, je velmi silná svým obsahem, v němž autor, vietnamský biskup, podává své svědectví o víře kterou osvědčil v těžkých podmínkách třináctiletého komunistického vězení, z toho na samotce 9 let. I zde si, pro svou milou povahu, dokázal získat nejen přátelství u spoluvězňů, jimž byl oporou, ale i přízeň strážných. Po propuštění z vězení byl vyhoštěn z Vietnamu. Opouští milovanou vlast do Říma, kde jej papež Jan Pavel II. jmenoval předsedou Papežské rady pro spravedlnost. V Římě zemřel a začal se proces jeho blahořečení. V knize najdeme i jeho čtyřiadvaceti bodový návod, kde dává své zkušenosti, jak zůstat spojen s Bohem

Phanxicô Xavię Van Thuân Nguyęn
vietnamská, 1928 - 2002