Svlékání z růže

Svlékání z růže https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153922/svlekani-z-ruze-153922.jpg 4 3 1

Ve sbírce veršů Lydie Romanské Svlékání z růže najdeme především intimní erotickou poezii; tolik by se mohlo říci po prvním přečtení. Při dalším nás zasáhne to správné slovo - láska, a to v nejrůznějších úhlech pohledu, situacích, stavech ducha i mysli, v druhém oddíle knížky v překvapivém spojení - láska a smrt, na něž často narážíme v lidové poezii, zde ztvárněno s žensky vášnivou tělesností. Tato láska se však z úzké polarity lidské vzájemnosti obrací také do světa v jeho širších souvislostech, v soucítění i zřetelném odmítnutí jeho konkrétních zničujících projevů.... celý text

Metcheque
11.02.2016 4 z 5

Lyrická poezie, jak ji podává Lydie Romanská, je dnes samozřejmě totálně out. Básně se poněkud vymykají současným trendům a jednotlivé motivy se až povážlivě často opakují.

Přesto mě sbírka Svlékání z růže pohladila po duši. Osobně dám přednost této tradičnější poezii, než si číst různé Adamy Borziče či Ondřeje Buddeuse s jejich rádoby angažovanou kavárenskou epikou, která se mnohdy podobá spíše esejistické próze ve verších.

Lydie Romanská
česká, 1943