Svéhlavička

Svéhlavička https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67446/svehlavicka-67446.jpg 4 94 94

Svéhlavička série

Román Svéhlavička (podtitul: Příběh z pensionátu) je soustředěn do Čech na statek Jasanov, který patří okresnímu starostovi panu Menšíkovi. Zde žije Zdenka se svým otcem a nevlastní matkou paní Menšíkovou. Maminka Zdence umřela, když byla ještě malá. Kdykoliv malá holčička na tatínka pohlédla, bylo mu, jako by se na něj usmála žena, kterou tolik miloval. Proto Zdenku rozmazloval, vše jí povoloval a bylo mu těžké jí říci "ne". Ze Zdenky se stala zhýčkaná, rozpustilá holka. Když bylo Zdence 14, oženil se její tatínek znovu. Její nová maminka se snažila se Zdenkou vyjít, avšak Zdenka byla proti ní uzavřená a neměla ji ráda.... celý text

Perhonen
18.03.2013 5 z 5

Krásnohorská výtečně zpracovala téma nezvladatelného děvčátka, jehož vzpurné chování, pramenící ze smutku nad ztrátou své matky a zároveň z těžko smiřitelné představy budoucího soužití s macechou, projde během doby strávené v penzionátu rapidní změnou. V určitých pasážích mi Svéhlavička asociovala o dvě století mladší vydání příběhu dvojčat Luisy a Lotky od Ericha Kästnera.

terkas2001
17.02.2013 4 z 5

Opravdu krásná kniha o "nezvladatelné" Zdence, kterou pošlou do pensionátu. Nejprve se jí tam nelíbí a na učitelky je ošklivá. Potom si tam však najde spoustu kamarádek a prožívá tam spoustu dobrodružství. Když přijede domů, nikdo ji nepoznává - je velmi způsobná a už se dokáže ovládat. Čeká tam na ni i překvapení - malý bráška!
Velmi doporučuji!

maryzka