Švadlena z Dachau

Švadlena z Dachau https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/270390/mid_svadlena-z-dachau-dTR-270390.jpg 4 352 106

Strhující román historičky Mary Chamberlainové ukazuje, že válečná zvěrstva se zdaleka neodehrávala jen na frontě a dokázala semlít i úplně obyčejný ženský život. Na prahu války, v roce 1939, netouží osmnáctiletá Ada po ničem jiném než vypadat, mluvit a oblékat se jako „Někdo“. Usilovně pracuje na splnění svého velkého snu – otevřít si v Londýně vlastní módní salon – a je ochotná pro to udělat cokoliv. Když se však seznámí s tajemným a okouzlujícím cizincem Stanislausem, netuší, kam až ji slepá láska k muži, o němž nic neví, zavede. Začátek války zastihne oba milence v Paříži, romantická idylka se však brzy rozplyne a následuje krutý sled událostí – útěk do Belgie, Stanislausovo zmizení, Adino nečekané těhotenství, pobyt v klášteře, nucená dřina v pečovatelském domově v Mnichově –, jenž vyvrcholí, když se nicnetušící Ada ocitne v domě velitele koncentračního tábora Dachau a stává se dvorní švadlenou nacistických paniček. Byla by škoda prozrazovat zvraty nabitý děj a ochudit se o silný čtenářský zážitek, postačí, řekneme-li, že Ada za své chyby – a nejen za ně – nakonec tvrdě zaplatí.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Argo

The Dressmaker of Dachau , 2015

pilulka
16.08.2016 5 z 5

Jedním dechem ...

lapagerie
25.07.2016 5 z 5

Příběh mě hodně dostal. Adina cílevědomost, snaha o přežití, vlastní způsob boje je opravdu silný. A do toho její naivita, touha po lásce, milující rodině...
Přečetla jsem najednou. A závěr mě šokoval, to jsem opravdu nečekala...

rarášek
17.07.2016 4 z 5

Nebyla to rozhodně vůbec špatná kniha.
I když byla postava Ady vymyšlená, tak to co zažila ona bych zažít nechtěla.
Ady mi bylo velmi líto, ale bylo by mi jí víc líto, kdyby dvakrát nenaletěla dvěma chlápkům, který ji akorát využili. Tady se lítost spojovala s malým kouskem ve mně, který mi říkal, že si za to částečně může sama.
Připadá mi, že u soudu jsou vždycky dvě strany: ta, která prudí a ta, která se chová co neslušněji. Potvrdilo se mi to v Jako zabít ptáčka, tak i tady.
Obálka se k téhle knize vážně hodila a ta předsádka byla taky nádherná.
S koncem se celkem dalo počítat, ale bylo to celkem mrzutý.
Příběh byl velice zajímavý, určitě si ho budu pamatovat. :)

MissBlack
01.07.2016 4 z 5

Čte se s jistou dávkou zvláštního napětí, které je živeno tou nevědomostí, co se odehraje dál, protože děj je z doby, kdy nikdo netušil, co čekat a stát se může cokoli. Obvykle s hrdiny prožívám jejich příběhy dost intenzivně, ale tohle je jedna z těch knih, kde mě samotnou překvapilo, jak intenzivní to je. Chodila jsem spát a probouzela se s otázkami, co bude dál, co bude s Adou, jestli ho nakonec zabije nebo ne...

To všechno až do chvíle, kdy kniha směřuje ke konci. Tím mám na mysli ten proces a poté samotný konec. To bylo zarážející - nenapadá mě vhodnější slovo. Ne ani tak nečekané, ale pořád jsem tak nějak doufala v Salon Vaughn a říkala jsem si, ve které části se daly věci ještě zachránit - neodjíždět do Paříže?, neutíkat potom do Belgie?, nejít k jeptiškám? Je to smutné, když si člověk uvědomí, že to všechno bylo jen kvůli sledu nesprávných rozhodnutí.

p.s.: Scéna s Evou Braunovou na mě udělala dojem :)

prestiggio
18.06.2016 4 z 5

kniha mohla byt super, keby...Alebo mozno skvela bola, vďaka, alebo aj napriek tomu ako skoncila? neviem sa ani sama rozhodnut. je pravda ze zo zaciatku som ju hltala. to ak Ada zacala snivať svoj sen, spoznala lasku a neskor ako spoznala bolest a krutost. ale ten koniec? nie

akdara71
05.06.2016 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Ano, hlavní hrdinka byla naivní a příliš důvěřovala mužům ve svém životě. Ale snad je to i pochopitelné....když poznala Stanislause, díky němuž se její život ubíral směrem, o který jistě nestála, bylo jí teprve 17 nebo 18 let, pocházela z chudé rodiny a zkrátka ji okouzlil starší, zdánlivě bohatý muž s vybraných chováním, v jejím věku a postavení je to snad i pochopitelné. Když poznala Gina, byla sice starší a měla sebou za pobyt v Dachau, ale možná jen chtěla věřit, že se konečně našel někdo, kdo jí pomůže. Konec knihy byl překvapivý.

Sobotikova
15.05.2016 5 z 5

K červené literatuře bych knihu vůbec nepřiřazovala,protože nic romantického jsem v knížce nenašla. Hrdinka byla naivní a vybírala si většinou tu nesprávnou cestu a muže.Přála bych jí lepší osud. Kniha byla velmi čtivá a budu ji rozhodně doporučovat. Ach Ado...

emve
11.05.2016 2 z 5

Možná jsem se dvěma hvězdami až příliš kritická, ale... Nesympatická a opravdu naivní hrdinka (že byla naivní na začátku, když byla ještě mladá by se naprosto dalo pochopit. Ale po tom, co zažila?) potom až příliš nerealistický příběh s pro mě absurdním koncem. Na druhou stranu poutavé a krásně napsané popisné pasáže, ať už prostředí anebo procesu šití, dramatické chvíle.. Napsané to ale vůbec není špatně. Čtenář se začte a ikdyž mu bude hrdinka nejspíš nesympatická, bude se o ní bát a čekat co dalšího ji ještě může potkat.

JessieEx
10.05.2016 4 z 5

Těžko se mi hledají slova pro tento až labilní román. Od začátku z něj sálá roztěkanost a drží se až do konce. Chvílemi nádherně a barvitě popisuje dobu a prostředí, až z něj čtenář vycítí tu atmosféru, například Londýn před válkou, klášter... Jde do hloubky a osloví svou přirozeností a opravdovostí. Jenže jindy je zase plytký, strohý a chladný (třeba když se děj přesune do Paříže). Jakoby si autorka nevěděla chvílemi rady, jak s příběhem pracovat.
Hlavní hrdinka, Ada Vaughanová, je vlastně převtělením celého příběhu. Od prvních řádku naprosto labilní a hlupoučká dívka, se kterou čtenář spíš nesympatizuje. Ale zároveň jí fandí a strachuje se o ni. Je bezcitná a pro kariéru udělá vše, přesto se zamilovává a dokáže mít i přátele. Je vytrvalá a bojuje až do konce. Je pracovitá, prostě hrdinka každým coulem, i když hrozná nána.
Románu nelze upřít čtivost, příběh je naprosto strhující, pokud mám hodnotit celkový dojem. Vyvrcholení příběhu bylo víc než vhodné a navíc dovysvětlilo některé nepříliš jasné a nepříliš dobré pasáže. Konec příběhu byl krutý a nespravedlivý, ale takové konce já prostě můžu, jsou jako život a vždy mě "nadzvednou ze židle". A pokud mě kniha "nadzvedne ze židle" a vyvolá ve mě touhu vážně si promluvit a nebo se hrozně pohádat s autorem, potom musím uznat, že ta knížka byla dost dobrá a dávám 4* i přes tu kolísavost příběhu, kterou jsem tak zkritizovala.

bookcase
25.04.2016 5 z 5

Kniha byla hodně čtivá, příběh barvitý, podněcuje velkou představivost. Název je sice trošku zavádějící, ale až se začtete, litovat určitě nebudete. To, co Ada prožila, by asi nechtěl nikdo z nás. I když ona byla trochu naivní a hloupá.

Týnka94
19.04.2016 5 z 5

Kniha byla jedním slovem výborná :), nejsem fanouškem válečné literatury, ale tato kniha měla opravdu zajímavý děj a navíc byla napsána opravdu profesionálně. Za mě určitě knihu doporučuji.

zuzana4291
17.04.2016 4 z 5

Kniha mě velmi zaujala, i když jsem čekala něco úplně jiného, tak se četla velmi dobře. Až na občasné popisné pasáže byla kniha velmi zajímavá. A i když nekončí "šťastně až do smrti" je to velmi poutavý příběh.

kam-pak
25.03.2016 2 z 5

O tom, že knížka sklouzla i když s dobrým námětovým potenciálem k červené knihovně se tu psalo. Že hrdinka byla naivní taky. Ale můžu si oblíbit i naivní postavy a fandit jim a oblíbit si je. Mně byla až nesympatická a konec se mnou nezamával.

Iwíček
21.03.2016 5 z 5

Kniha měla dosti silný příběh a líbila se mi. Pravda je, že hrdinka byla až moc naivní, ale asi to tak mělo být. Bez toho by ta kniha asi nebyla tak silná. Příběh by pak nebyl žádný, kdyby se rozhodovala jinak...

avokado4
20.03.2016 odpad!

Zcela chybný výbĕr knihy. Nesmyslný dĕj, velmi špatnĕ napsané, přímo amatérský pokus o knihu. Velmi záhy jsem čtení vzdala, nicménĕ potom mnĕ to nedalo a prolistovala ji až dokonce. Byla jsem zvĕdá, jak se bude dĕj dál vyvijet...no, bylo to čím dál horší. Vĕtší slátaninu jsem nikdy v ruce nemĕla. Za to poznání co se taky dá napsat a vydat vlastnĕ toho prolistování ani nelituju.

MMacicekk
10.03.2016 4 z 5

Už dlouho jsem v knize nenarazila na tak naivní hrdinku absolutně nepoučitelnou ze svých chyb. Já ji někde potkat, tak jí snad nafackuju, ať se probere. Ale nakonec jednu správnou věc udělala (nechci prozrazovat jakou) a kdyby se tak nestalo, tak tu knihu snad hodím z okna :D Jinak kniha velice čtivá, zajímavé části ohledně šití, ale takový konec jsem opravdu nečekala.

parvitas
09.03.2016 5 z 5

Ach, Ada, ako sa to mohlo stať? Bola si len jednoduché dievča zo skromných pomerov, ktoré milovalo šitie, látky, strihy. No mala si veľké plány a chcela si si otvoriť vlastný salón, bola si ambiciózna a šikovná. A kvôli jednej, jedinej chybe sa ti tak zmenil život... Uverila si chlapovi, grófovi, ktorý ťa zobral do Paríža, hoci všetci naokolo hovorili, že je to čisté šialenstvo, lebo onedlho má vypuknúť vojna. Neverila si, kým sa to nestalo... Z Francúzska utekáte do Belgicka a tam ťa dobehne vojna. Ako Britka nemáš šancu, odvážajú ťa preč, do zajatia. No nie si typickým väzňom v lágri, ale aj tak žiješ v otroctve, no málokto to po skončení vojny vie pochopiť, v akých neľudských podmienkach si prežívala a trpela.
Kniha ma dostala, nevedela som ju odložiť. Rozpráva príbeh ženy, matky, ktorá sa snažila prežiť. Netrpela kvôli rase, či náboženskému a politickému presvedčeniu. Trpela kvôli tomu, že bola žena. Koľko takých „krajčírok z Dachau” existovalo? A ako skončili? V Británii zdevastovanej vojnou, korupciou, s prekvitajúcim čiernym trhom, kupliarstvom a nepružným súdnym systémom, mali vôbec šancu?

bai.Cerna
06.03.2016 3 z 5

Název knihy může být zavádějící. Trošku jsem se „nachytala“. Jde toliko o román pro ženy. Neočekávat žádné paměti, vzpomínky, žádná fakta dotýkající se koncentračního tábora Dachau… S ohledem na jakési trošku rozčarování hodnotím ***. Pokud bych očekávala lehký románek pro ženy, asi bych ještě jednu hvězdičku přidala.

orchidea
04.03.2016

Moc pěkně napsané, jenže je to moc smutné - tak jako příběhy z války.

triatlet
23.02.2016 2 z 5

Ve srovnání s Pekařovou dcerou (http://www.databazeknih.cz/knihy/pekarova-dcera-263234), Vypravěčkou (http://www.databazeknih.cz/knihy/vypravecka-218323) a Kabinetem milostných dopisů (http://www.databazeknih.cz/knihy/kabinet-milostnych-dopisu-259241) prachobyčejná červená knihovna.
Nesympatická, naivní hrdinka. Válka jen na pozadí. Předpokládám, že nebylo cílem autorky, aby mě na konci 2. kapitoly rozesmála :-)
Zaujal snad jen popis života (lepších) prostitutek v poválečném Londýně.
Ve výše uvedených knihách jsou výrazné motivy pečiva, respektive hudby. Ve Švadleně je to šití, ale nějak jsem nevěřil, že takové naivní přihlouplé trdlo zvládne v tíživých podmínkách ušít ty nejluxusnější šaty. Ale pokud si to Ada vysnila podobně jako Thomyho, pak patrně celý život látala ponožky :-)
Čtivé - ano, strhující - rozhodně ne.