Švadlena

Švadlena https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262052/mid_svadlena-QIG-262052.jpg 3 241 71

Po dvaceti letech, které strávila jako švadlena v předních módních evropských salonech, se Tilly Dunnageová vrací do malého australského městečka, z nějž musela v dětství prchnout. Hodlá se jen podívat za nemocnou matkou a zase odjet. Nakonec se však Tilly rozhodne zůstat, a přestože je stále vyděděncem, luxusním a okázalým róbám z její dílny nedokážou upjaté ženy z Dungataru odolat. Díky krejčovskému umění, přátelství se seržantem Farratem – jediným policistou v městečku a nebývalým znalcem rozmanitých látek – i počínajícímu vztahu s Teddym, tamní hvězdou australského fotbalu, na jehož rodinu se ostatní dívají skrz prsty podobně jako na tu její, ji místní mezi sebe, i když se zdráháním, nakonec přijmou. Spolu se závistí a řevnivostí, které vyvolávají v městečku její šaty, však vyplouvají na povrch i staré křivdy a začíná být zřejmé, že Tilly tajně kuje temnější plán: pomstít se těm, kteří jí ublížili, a to způsobem opravdu velkolepým...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Dressmaker , 2000

mabell
27.05.2017 5 z 5

Namlsaná knihou jsem se pustila do filmu. Kniha byla boží, film mě velice zklamal. Knihu jsem přečetla jedním dechem a u filmu jsem jen čekala na konec.

book74worm
24.05.2017 1 z 5

Namlsaná filmem jsem se pustila do knihy - trochu mě zklamalo už to, že uvnitř jsem čekala fotky modelů, ale bohužel, kromě obálky obrázky jaksi nejsou, což zrovna tady chybí... Horší bylo, že se mi nedařilo orientovat v jednotlivých postavách, nemělo to spád. Takže nedočteno. Jeden z mála případů, kdy je film opravdu lepší, než kniha.

Natyna3
04.05.2017 2 z 5

Zamotaný děj, nevýrazné postavy a plno dle mého názoru nepatřičných až vulgárních výrazů na místech, kde se to vůbec nehodí, dělají z této knihy jednu z nejhorších, které se mi za poslední dobu dostaly do ruky.
Možná bude lepší film :/.

camille8774
11.04.2017 3 z 5

Kniha pro me byla ponekud zklamanim, mozna jsem mela vyssi ocekavani, postradala jsem dynamicnost pribehu, veskera "akce" byla slabe popsana a i zaver knihy mne nepotesil. Holt, cekala jsem vic, ale pres to musim uznat, ze jako prvotina to uplny propad nebyl. Bohuzel, po dlouhe dobe davam prednost filmovemu zpracovani.

ladyfromskye
23.03.2017 3 z 5

Bylo to dobré, na prvotinu dokonce velmi dobré, ale je to jedna z knih, o níž musím říci, že její filmové provedení je mnohem lepší než originál. Snad bude příští autorčina knížka o stupínek výš: potenciál v ní cítím, stačí ho jen proměnit...

Pucik13
11.02.2017 3 z 5

Kniha se příjemně četla, druhá polovina byla taková živější. Popisy zajímavé, své asi udělal i fajn překlad.

Monuška22
09.02.2017

Zajímavá kniha, četla se dobře a ten závěr neměl chybu.... 4*

Mišule_11
24.01.2017 4 z 5

Kniha je čímsi zvláštní a zajímavá..! :) Přečetla jsem ji rychle, ale dělal mi problém si zapamatovat a zorientovat se ve všech těch jménech...nebyla vůbec špatná, rozhodně něco jiného než jsem čekala! A konec byl pro mě překvapením! Proto jsem neváhala a po přečtení koukla také na film, ale to bylo úplně jiné než kniha! Proto příště radši zůstanu u knihy! :)

Licie84
12.01.2017 3 z 5

Tak opět zklamání. Kniha versus film.. ve filmu toho dost chybělo.

Licie84
12.01.2017 3 z 5

Ztrácela jsem se v postavách , které ke všemu mi byli krajně nesimpatičtí.... Ale zvědavost jak to celé dopadne mi nedalo knihu odložit. Závěr se mi líbil a všem jsem jejich osud přála.

Leniii
06.01.2017 2 z 5

Já jsem knihu ulovila v knihovně asi mezi prvními, ale vůbec se mi nezalíbila, ztrácím se v postavách...a ani příběh mě nenadchl, knížku odkládám...

Tess.96
11.12.2016 4 z 5

Není to úplně dokonale napsané, protože místy mi připadalo, že autorka nevěděla, jak pokračovat nebo co napsat, tak to najednou ukončila a začala novou kapitolou, kvůli tomu to působilo trochu odfláknutě, ale jinak je to moc zajímavý příběh. Líbilo se mi, jak si hlavní postava pohrávala se všemi obyvateli a nakonec dovršila toho, co plánovala. Ale není to kniha pro každého.

perpe2a
28.11.2016 2 z 5

no asi budu jedna z mála, které se tato kniha moc nelíbila, v první půlce jsem se ztrácela v postavách, některé pasáže mi přišly absolutně zbytečné a mimo...a něco šlo...ale za mě ztráta času

kika 13
30.10.2016 3 z 5

Do knížky jsem se nějak nemohla začíst.

Misha11
02.10.2016 2 z 5

Ze začátku jsem se vůbec nemohla začíst, neustále jsem se ztrácela v popisech. Postavy mi přišly jednotvárné, ploché a ničím nezajímavé - všechny se mi pletly dohromady a to i když o nich autorka mluvila po xté. Nelíbily se mi dialogy - mnohdy byly naprosto nepochopitelné a reakce zcela neadekvátní situaci, kazilo mi to dojem z příběhu. Občas jsem se nudila a když po dlouhé nudné pasáži přišel nějaký "důležitý" moment byl napsaný zcela bez okolků a potom následovala další nudná pasáž.
Abych knížku jen nehanila, celkem se mi líbilo popisování městečka, lehké nadnesení příběhu, postupná gradace a vyvedený konec. Film jsem viděla také, zde hodnotím stejně, až trošku lépe pro film.

michpa
01.10.2016 2 z 5

Tohle asi nebude moje krevní skupina, protože mě se kniha moc nelíbila. Na začátku jsem se ztrácela v popisu obyvatel městečka, chvílemi mě to i nebavilo. Připouštím, ale že námět je to dobrý jen kdyby byl jinak zpracovaný.

veronika9143
26.09.2016 5 z 5

Švadlena se mi líbila, je to zvláštně napsaná kniha a určitě nesedne každému. Přesto je v ní cosi - co táhne čtenáře číst. Konec jsem nečekala - fíha a přála jsem jí konečně pořádnou lásku. Byla jsem tak nadšená, že jsem ihned koukla i na film, který byl sice dobrý, ale jak už to bývá, děj byl upravený dle scénáře.

DariDerek
03.09.2016 5 z 5

Naprosto gurmánský prožitek, co se čtení týče. Prvních pár stránek jsem měla problém se začíst, ale potom to nabralo neskutečnou energii a spád, já se nemohla odtrhnout. Na každou svini se vaří voda - toto přísloví je v příběhu dokonale vykresleno. Výborné dílo, nemám co víc dodat. Snad jen, že více v recenzi v záložkách. :-)

Ivana11
27.07.2016 4 z 5

Knížka se mi líbila, jen jsem se občas trochu ztrácela. Jinak se četla pěkně, zajímavý a nečekaný konec.

bookcase
21.07.2016 5 z 5

Román Švadlena se mi četl velmi dobře, líbilo se mi vykreslení života na maloměstě i přesné vylíčení jednotlivých postav. Hned jsem si připomněla jiný báječný román – Čokoládu od Joanne Harris. Stejně jako Vianne je i Tilly vyvrhelem pevně semknuté společnosti malého městečka a musí bojovat s předsudky. Obě ukazují, kolik síly a odhodlání v sobě dokáže člověk nalézt, je-li to třeba.

Austrálie pro ženy zfilmováno 20. století 50. léta 20. století móda pomsta

Autorovy knížky