Švadlena

Švadlena https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262052/mid_svadlena-QIG-262052.jpg 3 241 71

Po dvaceti letech, které strávila jako švadlena v předních módních evropských salonech, se Tilly Dunnageová vrací do malého australského městečka, z nějž musela v dětství prchnout. Hodlá se jen podívat za nemocnou matkou a zase odjet. Nakonec se však Tilly rozhodne zůstat, a přestože je stále vyděděncem, luxusním a okázalým róbám z její dílny nedokážou upjaté ženy z Dungataru odolat. Díky krejčovskému umění, přátelství se seržantem Farratem – jediným policistou v městečku a nebývalým znalcem rozmanitých látek – i počínajícímu vztahu s Teddym, tamní hvězdou australského fotbalu, na jehož rodinu se ostatní dívají skrz prsty podobně jako na tu její, ji místní mezi sebe, i když se zdráháním, nakonec přijmou. Spolu se závistí a řevnivostí, které vyvolávají v městečku její šaty, však vyplouvají na povrch i staré křivdy a začíná být zřejmé, že Tilly tajně kuje temnější plán: pomstít se těm, kteří jí ublížili, a to způsobem opravdu velkolepým...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Dressmaker , 2000

knihomolka27
29.07.2019 5 z 5

Nejdřív sem viděla film. V hlavní roli bych si neuměla představit nikoho jiného než Kate Winslet. Strašně se mi tady líbí téma návratu černé ovce do rodného města, kam se už nikdy vrátit nechtěla, vtipné je že ona černá ovce už žádnou černou ovcí není a všichni obyvatelé usedlého města se jí chtějí podobat, ačkoli by to nikdy nepřiznali.
No, pomsta je sladká.

vlkove
12.07.2019 4 z 5

Musím přiznat, že napřed jsem viděla film a až potom četla knihu. Myslím, že tato skutečnost mi pomohla překonat prvních pár stran knihy a začíst se do příběhu. Celkové zpracování knihy se mi líbilo. Příběh je zvláštní ale má své kouzlo. Chápu, že se kniha nemusí líbit všem ale určitě si své čtenáře najde.

Pegasus
16.06.2019 5 z 5

Skvěle napsaná knížka, postavy, dialogy, doba, ve které se příběh odehrává. Perfektní závěr. Po dočtení jsem o knížce ještě dlouho přemýšlela.

lucinka84
02.05.2019 4 z 5

Podle obyvatel městečka je Tilly jediná ta špatná, ale to co oni provedli jí raději "zapomněli". Trest si zasloužili. Mě kniha bavila. Nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Kamiliana
21.02.2019 4 z 5

Aneb co se stane, když bolest přestane být prokletím a stane se katalyzátorem msty a pohonem k tomu pomstít se. Jedná se o hořký román popisující absurditu osudů a "to" nevyhnutelné, co nelze změnit, i když máme důvod, pohnutky a "právo" na naší straně.

Lee7
05.02.2019 3 z 5

Tak jo, asi to byla první myšlenka pro přečtení.. Mnoho postav, děj do sebe všude mi přišel zvláštně zasedací.. Ale když se člověk začetl od druhé poloviny, bylo to lepší a byla jsem ráda, za zajímavý příběh.

Guepp
01.08.2018

Možný spoiler. Kniha mi pohromadě vůbec nesedí! Mohl to být romanticko-tragický príběh o životě švadlenky, mohl to být román o předem naplánované odplatě nebo prozaický text laděný do roviny s trochou magie a tajemna, který by třeba vyústil v to, že hlavní hrdinka opravdu nějaké carodejnické sklony měla. Ale takhle všechno dohromady mi to proste nesedělo. Byla to az moc velká náhoda, aby skoro bez svého přičinění "vyvraždila" a zničila celou vesnici. Hlavně jsem se ztrácela ve velkém množství postav a konec mi přišel až absurdní. Byl zajímavý, ale asi bych si představovala předtím úplně jiný příběh. Jednoduše to asi nebyla kniha pro mne, a proto raději nehodnotím. Těším se na filmové zpracování.

SSTknihy
24.04.2018 3 z 5

Nejprve jsem musela překousnout poněkud zdlouhavý rozjezd a velké množství postav, ve kterých bylo těžké se zorientovat, pak dorazila poměrně nezajímavá hlavní hrdinka, která si mě nedokázala ničím získat, a k tomu zbytečně moc tragických nehod, zbytečně moc úchylek a na konci pomsta, která mi přišla už trochu přes čáru a vlastně mi bylo spíš líto postižených než hlavní hrdinky. Snad jedině ta móda zaujme, pokud máte hodně velkou představivost.

vikaa
14.03.2018 3 z 5

Z filmu jsem byla nadšená, bohužel u knihy jsem měla problém se orientovat v postavách a skutečnost, že jsem se nemohla odtrhnout od knihy v poslední třetině nemohlo přebít ten pocit ze začátku knihy, že to jednoduše vzdám. Kdybych neviděla film, vzdala bych to po prvních 100 stranách. Musím tentokrát konstatovat, že film knižní předlohu totálně převálcoval. A to se moc často nestává...

Hospodyňka
04.03.2018 4 z 5

Hezky napsáno, duši textiláka potěšilo.

lapagerie
02.01.2018 4 z 5

Viděla jsem nejprve film, který se mi opravdu líbil. Tvrdá země, zatvrzelí lidé, předsudky. A od předlohy se vlastně až na pár detailů neliší, což je skvělé. Knížka se četla hezky a i když jsem znala děj, nevadilo mi to. Naopak, leccos jsem vnímala detailněji.

Milena1967
30.12.2017 5 z 5

Přiznám se, že jsem se do ní nemohla ze začátku začíst, chtěla jsem ji i odložit. Nicméně dočetla jsem ji a řekla si - paráda. Je to takový ten pocit - byla to opravdu krásná kniha.

sabca
27.12.2017 3 z 5

Kniha mě zklamala. Připadala mi chaotická a těžko se mi orientovalo v postavách. Měla jsem problém dočíst až do konce

Anie94
07.11.2017 1 z 5

Kniha me nezaujala. Nedocetla jsem. Nezaujal me dej a minusem je i urcite nepreberne mnozstvi postav. Doufam ze film bude treba lepsi...

Audrina
26.09.2017 3 z 5

Nějak nevím, co si o knize myslet. Ze začátku jsem se strašně moc ztrácela v jednotlivých postavách a na konci jsem byla zklamaná vyústěním. Nebylo to špatné, ale ani mě to nenadchlo.

Hrbinka
24.07.2017 4 z 5

Ze začátku jsem se strašně ztrácela v jednotlivých postavách a víceméně jsem knihu četla z donucení. V půlce se to ale jakoby zlomilo, do knihy jsem se začetla a nakonec mi bylo skoro líto ji opustit. Docela se těším na film už jenom z toho důvodu, že jsem si až tak dokonale nedokázala představit všechny ty róby. Možná kdyby v knize byl sem tam nějaký náčrt, nebylo by to od věci.

Jane100
22.07.2017 5 z 5

Krásná a zajímavá kniha. Přišlo mi, že to bylo něco jiného, něco co tu ještě nebylo. Takový šmrncnovní příběh.

Greg25
19.07.2017 4 z 5

Zpočátku se budete v množství postav mírně ztrácet - ze začátku totiž budete mít možnost identifikovat postavy v knize pouze podle toho, co si kdo koupil v krámku se smíšeným zbožím. Kniha vás však velmi brzy vtáhne do svého světa a prožitek z knihy místy brzdí jen poněkud kostrbatý překlad (jehož věty sem tam nedávají smysl) a velké množství popisů látek a střihů. Velmi čtivá a velmi dobrá kniha s úžasnou atmosférou, zajímavou hlavní hrdinkou a perfektně vykreslenou mozaikou charakterů městečka. Navíc Rosalie Ham ovládá ještě jeden skvělý prvek - věci se dějí náhle a jsou tak v kontrastu k poklidnějším fázi knihy, díky čemuž je jejich emoční dopad na čtenáře výraznější, navíc si dokáže hrát se syrovostí jednání i popisů děje u některých postav, díky čemuž v celku vynikne osud některých postav i nehostinnost a zkažená morálka městečka. Emočně velmi silná kniha pro pozornější čtenáře, protože některé věci ohledně postav jsou jen nastíněny mezi řádky. 80%

Tanja00
24.06.2017 4 z 5

Skoro pět hvězdiček. Kniha je velmi dobře napsaná a je věrným obrazem veškerého dění v Dungataru a tak příběh nečtete, ale prožijete.

martinaandulka
15.06.2017 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film a ten se mi líbil a kniha je ještě lepší.Psychologický román hlavní hrdinky je plný napětí,smutku,lásky a rozuzlení.

Austrálie pro ženy zfilmováno 20. století 50. léta 20. století móda pomsta

Autorovy knížky