Švadlena

Švadlena https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262052/mid_svadlena-QIG-262052.jpg 3 242 71

Po dvaceti letech, které strávila jako švadlena v předních módních evropských salonech, se Tilly Dunnageová vrací do malého australského městečka, z nějž musela v dětství prchnout. Hodlá se jen podívat za nemocnou matkou a zase odjet. Nakonec se však Tilly rozhodne zůstat, a přestože je stále vyděděncem, luxusním a okázalým róbám z její dílny nedokážou upjaté ženy z Dungataru odolat. Díky krejčovskému umění, přátelství se seržantem Farratem – jediným policistou v městečku a nebývalým znalcem rozmanitých látek – i počínajícímu vztahu s Teddym, tamní hvězdou australského fotbalu, na jehož rodinu se ostatní dívají skrz prsty podobně jako na tu její, ji místní mezi sebe, i když se zdráháním, nakonec přijmou. Spolu se závistí a řevnivostí, které vyvolávají v městečku její šaty, však vyplouvají na povrch i staré křivdy a začíná být zřejmé, že Tilly tajně kuje temnější plán: pomstít se těm, kteří jí ublížili, a to způsobem opravdu velkolepým...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

The Dressmaker , 2000

radka2752
13.07.2016

Viděla jsem pouze film, nevím co bylo první jestli kniha nebo film, ale filmové zpracování se mi líbilo.

MartinaPri
28.06.2016 5 z 5

Kniha se četla velmi dobře, pasáže s popisem látek a o šití mi vůbec nevadily, přišly mi moc hezky zapojené do děje. Průběh knihy doplňován vždy o nové informace, který je završen překvapivým závěrem. Lidská hloupost nemá mezí - příběh s podtextem poučení.

Mini.Baby
27.06.2016

O čem jiném by kniha Švadlena měla být než o šití, látkách a módě? Plno komentářů člověka od koupě odradí, často zbytečně :-(

wesulle
26.06.2016 4 z 5

Kniha mě bavila. Vadily mi jen pasáže o látkách a šití. Jinak byla kniha výborná.

Týnka94
26.05.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila, děj byl až na nějaké linie vcelku poutavý. Za mě kniha určitě stojí za přečtení.

kalinkacz
25.05.2016 4 z 5

Tak tohle je konečně příběh, kde je hlavní postavou opravdu neobyčejně zajímavá hrdinka... Z přebalu může být trošku matoucí anotace, která odkrývá náznak romantiky, ale věřte, že i když v knize romantika je, tak rozhodně není hlavní dějovou linkou knihy... Tilly je naprosto svérázná žena, která vám, jako čtenáři napoví, jakou pomstu chystá a my si už pak jen na každé straně vychutnáváme tu absurdní nevědomost jejího okolí... Zapamatujeme si její styl povzbuzování na fotbalovém turnaji i její rozkošný a kostrbatý vztah s vlastní matkou... Součástí příběhu jsou brilantně vykreslené charaktery postav od největších zloduchů, až po ty nejhodnější jedince... Téhle knize zkrátka nechybí nic, má humor, smysl, styl, hloubku, trošku romantiky, tajemství, záhady, tragédii, naději, pomstu a hlavně nezapomenutelnou atmosféru, která vám umožní si celý Dungatar naprosto živě představit...
P.S. Filmové zpracování s okouzlující Kate Winslet v hlavní roli rozhodně taktéž není k zahození!

VenuseV
20.05.2016 4 z 5

Pro mě moc pěkně napsané. Příběh má spád, několik překvapivých zvratů a velmi nečekaný konec :-)

Imor
09.05.2016 4 z 5

Zajímavý příběh, konec velmi nečekaný, ale perfektně vymyšlený. Nemůžu říct, že by mě kniha chvílemi nenudila, ale ten konec celkový dojem zachránil a už se těším na film :-)

Dadula118
28.04.2016 3 z 5

knížka se mě nečetla dobře,dost jsem se v ní ztrácela.Je tam hodně popisovaná móda,což moje fantasie moc nebere:-)Podle mě bude určitě film lepší,než knížka.

Medvědářka
26.04.2016 5 z 5

pro mě zatím jedna z nejlepších knih,co jsem tento rok četla :-) konec nečekaný,dobře vykleslené postavy i s jejich hříchy

JanaDor
20.04.2016 4 z 5

Na začátku mi kniha dala docela zabrat. Příběh je psán popisným stylem a seznamuje mě podrobně s obyvateli malého městečka Dungataru v Austrálii. Bylo zde hodně složitých jmen, takže jsem se místy vracela, abych se ubezpečila, že myslíme s autorkou na tu samou osobu. Přestože se kniha nečte lehce, zaujala mě od první stránky. Spisovatelka mazaně pomalinku odkrývala povahy postav a zanechávala mě v tušení nějakého většího činu. Velmi věrohodně vykreslila maloměšťácký a pokrytecký ráz městečka. Někdy mi z těch lidí bylo na zvracení.
Příběh a postavy jsou originální, minulost je šokující a budoucnost ještě víc. Kladné postavy mě zasáhly velmi. Líbily se mi Tillyny výtvory, Teddyho kamarádství, pravdivé bláznovství matky Molly a milá úchylka seržanta Farrateho, který má jako jeden z mála rozumný pohled na určitou situaci.

Austrálie pro ženy zfilmováno 20. století 50. léta 20. století móda pomsta

Autorovy knížky