Surové ráno

Surové ráno https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330332/bmid_surove-rano-0nG-330332.jpg 4 1 1

Prvotina autora zachycuje osudy a příhody jeho mladých vrstevníků, kteří se rozhodli další svůj život prožít mimo Československo. Sugestivně je vylíčena atmosféra emigrantského tábora Traiskirchen ve Vídni a i různé typy zaměstnání, které může mladý člověk ve Vídni získat. Z obsahového i psychologického hlediska je kniha postavena na zcela svobodném rozhodnutí opustit domov, které bylo především ovlivněno touhou po poznání světa. V kaleidoskopu různých příběhů vyniká příběh samého autora, který z daných možností volí návrat do vlasti.... celý text

peří
20.12.2022 4 z 5

Jak se stát občanem druhé kategorie, jak různí jsou Rakušané, jak být snadno zaměňován s Polákem nebo "jugošem", který si akorát přijel vydělat a může se kdykoli vrátit. Jak si vycvičit oko na naivní Čechoslováky (turisty). Jak důležitý byl American Fund for Czechoslovak Refugees.
Autor prožil půl roku ve Vídni v různých povoláních, nejčastěji jako "naháněč" na turisty - a v různých bytech, nejvíce v táboře Traiskirchen.
Kniha se dobře čte, snad proto, že vzpomínky jsou "přeskákané" tak jako i naše vzpomínky.

Autorovy knížky

Lukáš Čížek