Šumava: Život na hranici

Šumava: Život na hranici https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511880/bmid_sumava-zivot-na-hranici-7Sq-511880.JPG 4 3 2

Knihu jsem napsala proto, abych všem milovníkům Šumavy a svým dětem a vnukům, ukázala, jak vypadala Šumava před a po válce a jak byla přetvořena, když se budovala Lipenská přehrada.Chtěla bych vás pozvat do míst mého dětství a dospívání, kde jsem byla svědkem zániku celých vysídlených vesnic. V Dolní Vltavici, osídlené jen zčásti, žili obyčejní lidé, slavily se svatby,narozené děti byly křtěny v kostele. Čas mnohé vymazal z paměti, ale dodnes si vybavuji, jak tísnivě na mě působilo,když jsem procházela osadou z jednoho konce na druhý, kolem prázdných nádherných domů, z nichž byl obydlen jen každý sedmý. Navzdory tomu jsem tady prožila šťastné dětství, dospívání i první lásku. Později, i když se neodvratně schylovalo k zatopení obce, stále jsem zde měla svá zamilovaná místa,kam jsem chodila na procházky i na první rande. Nemohu zapomenout na cestu samotou k Radslavi, ke Stinyho kapličce. Jsem ráda, že až sem voda z Lipna nedosahuje, protože každá návštěva těchto míst mi připomíná krásné a nezapomenutelné časy mého dětství a mládí.... celý text

Formicka93
14.11.2023 5 z 5

Velmi příjemné a poučné čtení.

Magrata15
26.03.2023 3 z 5

Zajímavý pohled na to, jak vypadala Šumava před válkou a po válce a jak se změnila vytvořením Lipenské přehrady.
Paní Zemanová vypráví své vzpomínky na to, jak se s rodiči nastěhovali do vysídleného domku v Dolní Vltavici až do doby, kdy se opět museli vystěhovat a Dolní Vltavice a další místa byla zatopena nově vzniklou přehradou.

Je to takové vzpomínkové povídání, občas mi chybí dokončení začaté myšlenky, zajímalo by mě, jak to dopadlo. A občas jsou myšlenky poskládané jen tak halabala, prostě jak přicházejí. Na druhou stranu je to takové lidské vyprávění pamětnice.

Kniha Šumava: Život na hranici je v