Studie jedu

Studie jedu https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/447741/bmid_studie-jedu-iDT-447741.jpg 4 479 98

Studie jedu série

Vyber si: Okamžitá smrt, nebo pomalá otrava? Začátek akční fantasy série. Jelena se vyhnula popravě za vraždu, ale nebylo to zadarmo: stala se ochutnavačkou pokrmů velitele Ixie. S každým soustem teď může dívka zemřít, a navíc už ji rádce Valek pro jistotu otrávil motýlím prachem. Přežít může jen tak, že si u něj každý den vyzvedne protijed. A tím katastrofy nekončí. Rebelové se chtějí zmocnit Ixie a u Jeleny se projeví neovladatelné kouzelné schopnosti. Existuje z téhle situace úniková cesta, na které nestojí smrt?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Poison Study , 2007

Eslem
01.11.2020 2 z 5

Kniha se dobře četla, pár zajímavostí o jedech se taky našlo, ale těch nelogičností se tam na můj vkus nahromadilo až příliš. Korunu jim nasadila sterilní a (ne)uměle vecpaná romantická linka.

Fortuna7
29.10.2020 4 z 5

Kdyby to šlo tak 4/5. V knize byly občas slepá místa kde se prostě nedělo nic zajímavého... konec byl předvídatelnější, ale i tak se mi to líbilo.

janca6129
28.10.2020 1 z 5

(SPOILER) Docela se divím tomu vysokému hodnocení. Já se do dočtení musela vyloženě nutit. Dost situací bylo předvídatelných, občas mi přišly divné reakce hrdinů na různé okolnosti. Měla jsem pocit, že to psala náctiletá dívka, ne dospělá žena od rodiny. Nebavilo mě to, nedokázala jsem se vžít do postav, protože mi přišly "nijaké". Navíc jsem dost věcí nechápala, až jsem nad nimi reálně kroutila hlavou (např. milování po tom, co Jelena zvracela, válela se ve špíně aj. - ani kýbl vody ten zápach nesmyje...). Některé situace by zas nebylo na škodu rozvést (například jsem moc nechápala vsuvku velitel/velitelka). Za mě teda dost slabá YA.

Jediné plus byl námět ochutnávačky jedů a to, že se to rychle četlo.

katasokolov
21.10.2020 4 z 5

(SPOILER) Hlavní hrdinka Jelena neměla jednoduché dospívání a nakonec byla nucena svého dlouholetého trýznitele zamordovat!. Následně byla uvězněna a měla ji čekat poprava, na kterou naštěstí nedošlo, protože přišla nabídka milosti, výměnou za služby ochutnavače. Před naší hlavní hrdinkou leží hned několikero nebezpečenství.. po cestě samozřejmě potká přátele na život a na smrt, kteří ji pomohou v jejím nelehkém úkolu a nakonec se tu objeví i amour:). Kniha se četla dobře, obsahuje krátké úderné kapitoly a jako první díl série je všechno naprosto dostačující. Líbilo se mi prostředí, které autorka vytvořila a celkem sympatické byly i hlavní a vedlejší postavy. Autorka tam dokonce procpala i témata týkající se postavení žen ve společnosti a otázku pohlaví (tady je jedno velké překvapení, které čeká na čtenáře na konci knihy :) ). Kniha měla takový temný nádech a to já mám ráda. Takže suma sumárum: další díly si přečtu (i když jich je asi 6 :D). Těším se až Jelena konečně najde svou pravou rodinu a magické dědictví.

Prokrastinuji
19.10.2020 3 z 5

3 možná 3,5*

Jako rozhodně to není špatná kniha, ale na zadek jsem si z ní tak úplně nesedla.
Za mě celkem originální námět s celým tím ochutnávačstvím a vlastně volbou, zda si hlavní postava Jelena zvolí jako trest za vraždu okamžitou smrt popravou, nebo prožije zbytek života v obavě, že může kdykoliv zemřít. Příběhu nechybí spád, máme tady kratší kapitoly a pro obě ústřední postavy mám trochu slabost :'D A myslím, že tady máme taky celkem slušný vývoj Jeleny.

Tohle bylo taky moje první setkání se slow-burn romantikou a jistým způsobem to má asi kouzlo, pokud zrovna neholdujete knihám s přehršelem/instantní romantikou, rozhodně vás Studie jedu nebude nijak zvlášť iritovat. Já osobně bych, ale ocenila trochu lepší popis vývoje vztahu, který tady mezi dvěma postavami vznikal.

Na druhou stranu, jako opravdu silné mínus bych mohla brát fakt, že se dopředu dá pár věcí odhadnout a pokud se trefíte, příběh se pro vás z rázu stane dost předvídatelný. No a pak ten konec... :/

Remus Hroozley
13.10.2020 1 z 5

Hodně jsem se tlačila, abych to dočetla. Postavy mi nepřišly zajímavé. Zvláštní reakce na nepříjemné situace. Celkově se mi to četlo dost špatně. Tři čtvrtiny knihy se nic neděje, hlavni hrdinka tráví čas chozením po hradě, spaním, ochutnáváním jídel a zvracením. Za mě ne.

anndrra
12.10.2020 4 z 5

Přestože hlavní hrdinka je vlastně tak trochu mučednice, nejedná se o typickou ufňukanou slečinku, která je předurčená k něčemu velkému, teda pokud není poprava oběšením pro čtenáře v knihách velkou událostí. A protože kniha má přes čtyři stovky stránek, je jasné, že jí nakonec nepopravili nebo možná popravili (to nebudu prozrazovat), ale ona svoje mučitele mezitím stačila pěkně potrápit.

A jak se jí to vlastně podařilo, když je už na samém začátku knihy zavřená v dobře střežené kobce? Dostala nabídku, která se neodmítá a stala se ochutnavačkou jídla pro Ixijského nejvyššího velitele. Jako jasně, úplná hitovka to není, protože každé sousto může být pro ni to poslední, ale když si člověk vybírá mezi jistou smrtí a možnou smrtí je volba celkem jasná.

Knížka se dobře četla, většina kapitol byla kratších, příběh měl spád, takže jsem se rozhodně nenudila. Bez potíží jsme se orientovala v čase, místě, v postavách i v tom, kdo co právě dělá.Za sebe koupě knihy určitě nelituju. Jelena byla fajn hrdinka, její chování a rozhodnutí dávala smysl. Valek mohl mít možná trochu víc prostoru a snad proto jim ta chemie za mě moc nefungovala.

zaandulee
10.10.2020 5 z 5

Tato kniha se mi opravdu líbila! Postavy jsem si ihned zamilovala, všechny mi připadaly sympatické, každá z nich byla v něčem výjimečná. Hl. hrdinka mi opravdu sedla, nešla mi na nervy jako některé z posledních knih, co jsem četla.

Chtěla jsem si ji přečíst, jelikož jsem slyšela, že je příběh podobný jako Skleněný trůn od S. J. Maas, což je moje nejoblíbenější autorka i knižní série.♥ (doporučuji!) Neměla jsem moc velké očekávání, jelikož nic už asi (pro mě) tuto sérii nepřekoná, ale kniha byla opravdu skvělá. Zajímavé téma, romantická linka pro mě dokonalá.♥

Určitě tedy knihu doporučuji a doufám, že u nás vydají i další díly této série. Moc se těším!♥

lena.o.knihach
03.10.2020 4 z 5

Studie jedu má opravdu něco málo do Skleněného trůnu, ale určitě ho netrumfla.

Hlavní hrdinka se mi líbila. Měla své silné i slabé stránky a nebyla to žádná husička. Na Jeleně mi nesedělo jen její jméno, ale to je můj problém. Romantická linka byla nevýrazná, minimální. Moc jsem jim to nežrala, ale dobře no, stalo se. Jak jinak.

Vůbec bych nepoznala, že od vydání knihy uběhlo už 15 let. Bylo tam všechno, co mám ráda a bohužel tam toho nebylo dost.
Všechno to bylo docela uspěchané a já bych chtěla vědět víc o ostatních postavách a o světě, v němž se Studie jedu odehrává.

Pokud u nás vyjde pokračování, dám mu šanci.

Lenka_S
02.10.2020 4 z 5

Hezký čtivý příběh o dívce, která jako odsouzenec za vraždu dostane druhou šanci, Stane se ochutnavačkou nejvyššího velitele a nad hlavou jí visí neustálá hozba otravy jedem a nejen ta. Kniha se čte velmi dobře, ale.... něco tomu chybí. Nedokázala jsem se do příběhu zanořit tak, že bych s hlavními hrdiny dýchala a přestala vnímat okolí, což je škoda, protože ten potenciál tam je.

KristieSpacil
26.09.2020 4 z 5

Ve spolupráci s Albatros Media.

Jedná se o patnáct let starý román, co asi YA je, i když v době vydání se myslím tohle dělení ještě neřešilo, ale osobně bych to doporučila spíš té starší skupince, co YA čte, úplně neškodné a sluníčkové to není - naopak hlavní hrdinka Jelena si tu prošla peklem, ze kterého se dostala tím, že zabila jeho původce. Kvůli tomu zůstane celý rok trčet ve vězení, kde čeká na popravu, ovšem pak se jí nabídne šance na prodloužení života - stane se velitelovou ochutnávačkou. Samozřejmě v příběhu dojde na nějaké to spiknutí a zradu, však to znáte.
Nemůžu úplně říct, že by tahle kniha byla v něčem výjimečná či že patří k tomu nejlepšímu v žánru - ale i jen před deseti lety bych to podle mě tvrdila. Ovšem i když teď už má docela silnou konkurenci, stále bych to řadila k tomu povedenějšímu, co může člověk v YA fantasy najít.
Ta kniha je příjemně čtivá a svižná, přestože se velkou část knížky jede podle té samé šablony (Jelenu chce někdo zabít, ona uniká/někdo ji zachrání), což ale kupodivu není tak otravné, jak bych čekala, aspoň se tam totiž něco děje a zapříčiní se tím Jelenin vývoj.
Hlavní hrdinka mě nenutila si klepat na hlavu z toho, jak blbá rozhodnutí dělá či jak plytkou osobnost má, naopak se mi líbilo, že má Jelena vlastní hlavu a nebojí se ji použít.
Romance tu není otravná, vlastně je hodně na pozadí a pomalá, asi tam ani nemusela být, protože ze strany toho druhého moc nevím, jak vznikla.
Bavil mě v zásadě i ten příběh, i když si myslím, že měl příliš pomalý náběh a mohlo to být krapet složitější.
Mezery jsem vnímala i v tom světě, na mé poměry to bylo málo rozvinuté a nejsem si jistá, jestli by se verze jakéhosi totalitního režimu měla takhle velebit. Tak.
CooBoo tohle propaguje jako čtení pro fanoušky Skleněného trůnu - a jako jo, s prvním dílem Trůnu bych tu podobnost našla. Jen neříkejte, že Studie ten Trůn vykrádá.

Pro mě to zkrátka bylo příjemné čtení a jestli vás YA fantasy ještě pořád baví, zkuste to.

Tweety0207
21.09.2020 5 z 5

Úžasná kniha. Prečítané jedným dychom. Už len vydržať na pokračovanie.

Brunnetka
16.09.2020 5 z 5

Krásná knížka! Hned od první stránky mě chytla a nepustila, dokud jsem ji nedočetla...
Předtím jsem četla Skleněný trůn a je pravda, že ze začátku mi to přišlo dost podobný, ale pak se to rozjelo a děj se posunul úplně někam jinam. Líbí se mi, že v ději je jen pár postav a nestřídají se dějové linky.
Můžu jen doporučit :)

Libris_Na_Ex
12.09.2020 3 z 5

No, nic přelomového to nebylo.
Tahle kniha mi přišla hodně průměrná, nic nového. Fantasy království, hlavní hrdinka co objeví skryté schopnosti, láska, rebelové... Nemám tam nic co by mi v hlavě utkvělo jako výjimečné. Jenom snad ty jedy, ale těch tam bylo fakt málo.
Na druhou stranu, nic nebylo vyloženě špatné. Postavy byly fajn, svět měl hlavu a patu, rychle to utíkalo. Historie postav ovlivňovala i jejich další vývoj.
Prostě není to kniha, které byste se měli obloukem vyhýbat, zároveň to není nic, co si musíte přečíst, protože to tady nikdy nebylo.

bo_okista
12.09.2020 3 z 5

Kniha mi byla poskytnuta jako recenzní výtisk od společnosti AlbatrosMedia.

Studie jedu byla taková příjemná oddechovka, kterou člověk přečte za odpoledne. Jsem si docela dost jistá, že za týden už nebudu vědět, o čem to vlastně bylo, ale samotný proces čtení byl veskrze příjemný.

Mezi největší klady řadím hlavní hrdinku, která vykazovala dobrou rovnováhu mezi svými schopnostmi a silnými stránkami na jedné straně a neřestmi a slabinami na straně druhé. Nečekejte všemi dary obdarovanou hustou a krutopřísnou drsoňku dle vzoru Aelin, ale to je u mě jenom plus. Sledovat Jelenu, jak se vypořádává se svou traumatickou minulostí bylo zajímavé, i když si myslím, že se téma jejího traumatu dalo uchopit trošku líp. Pořád mi ale připadala jako YA protagonistka solidní.

Co mě naopak nepotěšilo, byla prezentace vojenské diktatury, jako že je to celkem cajk politický režim. Takový můj evergreen mezi stížnostmi je romatický vztah, ve kterém mi jednoduše chyběla chemie. Jako přátelé by byli skvělí, ale tady se zase romantika objevuje zničeho nic, na sílu a proklamace lásky až za hrob po pár měsících známosti a sotva dni "vztahu" mě taky úplně netankuje.

Vzhledem k tomu, že ani svět mě nějak extra nezaujal, respektive mi jeho jednotlivé části přišly nekonzistentní, rozhodla jsem se v sérii nepokračovat. Zůstává mi to zařazeno v hlavě v bedničce "neurazí - nenadchne"

anishta
10.09.2020 5 z 5

Jooo, tohle mě bavilo. Po knize jsem sáhla jen kvůli obálce, takže jsem vůbec netušila do čeho jdu, ale zklamaná rozhodně nejsem, spíš naopak. nečekaně rychle jsem to přečetla a jsem nadšená.

Marťa 79
08.09.2020 4 z 5

Knihu jsem četla před několika lety v originále a jsem velmi zvědavá na český překlad. Musím přiznat, že mě tehdy zápletka dost bavila. Romantická linka tu není příliš rozvinutá, což občas není na škodu. Pokud si rádi odpočinete od naprosto přeslazených typických young adult, tak vám knihu vřele doporučuji :)

zuzak82
07.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Kniha měla zajímavý děj. Začátek knihy je dobrý a funguje, a to hlavně když popisuje, jak se Jelena učí stát ochutnávačkou jídla nebo popisuje svět, ve kterém se příběh odehrává. Zaučuje ji Valek, což je věrný rádce velitele a taky člověk, který zavraždil předchozího krále a má pověst vraha. Jelena každodenně čelí smrti z různých stran a zároveň zjišťuje, že možná ovládá kouzla, která jsou zakázána.

Jak jsem však postupovala v ději, tak mě kniha čím dál více rozčilovala svým strohým až chladným vyprávěním.

Podle mě autorce nejde emocionální popis vztahů a z toho vyplývající dramatické situace. A to mluvím o milostných vztazích, přátelství nebo konfliktech mezi hrdiny a jejich nepřáteli.
Nejvíce pro mě osobně nefunguje romantická linka. Asi není překvapení, že Jelena najde zalíbení ve Valkovi. Jejich romantické scény jsou často popsány stručně až neosobně. A vrcholem je jejich vzájemné milostné vyznání, které na mě vůbec nezapůsobilo a skoro jsem ho odzívala. A to se mi už dlouho nestalo.
Ten stejný pocit jsem měla i v dalších důležitých okamžicích - pozor spoiler (když Jelena konečně řekne Valkovi o své minulosti - odbyto jedním odstavcem, poslední scéna s Randem , vypořádání s nepřáteli - pro mě nulové napětí při jejich soubojích a mnoho dalších situací).

Nejvíce mě asi mrzí, že kniha má podle mě velký potenciál, který díky určité strohostí vyprávění a chladnosti, zůstal nenaplněn. Možná mi nesedl jen tento styl psaní.

Jde o první díl série, která má v zahraničí vydáno už několik dílů a asi je oblíbená. Takže zkuste, třeba vám tento styl vyprávění bude sedět víc a knihu si užijete.