Stručné dějiny planety Země

Stručné dějiny planety Země https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33437/bmid_strucne-dejiny-planety-zeme-e4P-33437.jpg 5 6 2

Kniha je stručným přehledem geologické historie naší planety. Zahrnuje všechny moderní trendy současné geologie. Detailně si všímá vzniku Země, počátků života, formování zemských sfér a hlavních fyzikálně-chemických procesů v průběhu starohor, deskové tektoniky, určování stáří hornin, vývoje živé i neživé složky Země od prvohor po současnost. Stranou pozornosti nezůstanou ani globální katastrofy, zalednění, vymírání a oživení bioty a možný vliv lidské populace na další geologický vývoj. Publikace je určena všem zájemcům o vědy o Zemi.... celý text

Literatura naučná Věda
Vydáno: , Dokořán

A Short History of Planet Earth: Mountains, Mammals, Fire and Ice , 1999

Hanka_Bohmova
20.02.2021 4 z 5

PMR má pravdu, čte se to jako detektivka. Jít si uprostřed kapitoly o deskové tektonice uvařit čaj? Blázníte? :o)

Pro mě bylo hodně užitečné, jakým způsobem jsou v knize fakta začleněna do příběhu. Odpověděla na mnoho mých laických otázek. Například informace, že nejstarší zirkony na Zemi mají cca 4,3 mld let, pro mě není nová. Ale jak vědci tyhle mikrokrystaly objevili, cíleně nebo náhodou? Proč zrovna zirkony? Co je "stav nula" pro radioizotopové měření stáří horniny, resp. jak do toho zasahuje metamorfóza?

Skvělá kniha, přinesla radost z poznání a pochopení a výborně posloužila jako podklad pro vyučování.

PMR
14.01.2019 5 z 5

Dnes je kniha už trošku zastaralá v určitých detailech (např. ohledně oteplování). I tak si ale zaslouží vysoké hodnocení - především kvůli vysoké čitelnosti. Čte se to skoro jako detektivka :-)
Srozumitelněji už knihu o geologii napsat nejde.

paleontologie geologie

Autorovy knížky