Stříbrní orli

Děj Stříbrných orlů se odehrává v neobyčejně krátkém časovém úseku kolem roku 1014.
K ústředním motivům patří krátký životní příběh císaře Oty III., a jeho zaujetí pro nové uspořádání římského impéria.

https://www.databazeknih.cz/images_books/93_/93722/stribrni-orli-93722.jpg 35
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno, Vyšehrad

Srebrne orly, 1949

Kniha Stříbrní orli

Fefin Lišák
04.08.2013

Nižší hodnocení nedávám, že by kniha byla špatná. Naopak si myslím, že je napsána výtečně. Autor si musel s ní dát neuvěřitelné množství práce. Vypravěčem je nám papežův milec, kněz, z jehož církevně-morálního pohledu nese se vyprávění o roce cca. 1000, kdy císař Ota III. a papež Silvestr II. zakládali Římskou říši na křesťanských základech, tzv. Svatou Říši Římskou. Středověký fenomém. Kdy má doba ještě nádech antiky, ale jednou nohou nakročena je z doby temna ve středověk. Jde o zajímavou sondu do tehdejší politiky, fresku velikánů oné doby, dokonce i historických konsekvencí (a tak se dočkáte doby, kdy byl většinou papež exponentem pár římských rodin a než mnišství prošlo jakous takous asketickou reformou) .. naneštěstí možná příliš složitou. Plnou křesťanských podobenství, vyznání a křesťanské věrouky a morálky, kterou nerozmělnily ani trampoty baronského synáčka a jeho nešťastné lásky. Pro člověka mého vkusu parádní knížka. Ačkoli po smrti Silvestra II. v druhé třetině knihy mě jaksi pustila a dozvuky jsem dočetl spíše z povinnosti.
Ale pro ostatní?

Ačkoli .. když si uvědomím, jakou neuvěřitelnou práci si musel autor dát s nastudováním všech postav, traktátů, scholastických podobenství a historických souvislostí, navíc s přihlédnutím k poněkud vlažnějšímu konci ...

WEIL
30.10.2011

Zajímavý profil největších učenců doby, které lze v knize najít -- Gerberta z Aurillaku, později Silvestr II.

Autor knihy

Theodor Parnicki