Stříbrná cesta

Stříbrná cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423650/bmid_stribrna-cesta-xVU-423650.jpg 4 746 746

Stříbrná cesta je mimořádně úspěšný debut mladé švédské autorky (jen ve Švédsku se za jediný rok prodalo téměř 300 000 výtisků!), za který získala nejen ocenění pro nejlepší krimi roku, ale i prestižní Glass Key, čímž se zařadila do společnosti takových jmen jako Stieg Larsson či Jo Nesbo. Ve vzdálené části severního Švédska zmizela před třemi lety z autobusové zastávky dospívající Lina. Její otec Lelle obviňuje z tragédie především sám sebe a den co den horečně prohledává okolí silnice zvané Stříbrná cesta, kde byla Lina viděna naposledy. Mezitím se do místního odlehlého domu přistěhuje k podivínskému Torbjörnovi jeho nová přítelkyně se sedmnáctiletou dcerou Mejou. A osudy Lelleho a Meji se protnou tak, jak by si nikdo nedokázal představit… Stříbrná cesta je thriller o hranicích dobra a zla, normality a vyšinutí, který je stejně úzkostný a melancholický jako cáry mlhy na opuštěné silnici.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Kalibr

Silvervägen , 2018

jurver
05.01.2020 4 z 5

Za mě je první polovina hlavně o naprostém psychickému zoufalství a beznaději otce, který hledá odpověď a nevzdá se, dokud ji nenajde - děj knihy se odvíjí jen velmi zvolna. Prvních 200 stran je to spíše průměrný thriller. Hvězdu navíc ale dávám za hezky zpracovaný konec. Nakonec jsem s knihou byla velmi spokojená.

Placi
03.01.2020 3 z 5

Krátký thriller o zoufalství a vytrvalosti otce hledajícího svou před lety zmizelou dceru. Tento příběh je spíše dobrou psychologickou sondou, než kvalitním krimi příběhem s tradičním pátráním po zločinci. Dnes je již těžké napsat něco nového a neotřelého. Milovníci detektivek a thrillerů již všechny náměty jistě někde jinde nejméně dvakrát četli. U této knihy se tohoto dojmu nezbavíte. Už jen proto nemohu dát vyšší hodnocení, protože ve mně kniha zákonitě nemůže zanechat lepší dojem.

krevetinka
02.01.2020 5 z 5

Přečteno za jedno odpoledne, od knihy se nedalo odtrhnout. Jedná se o opravdu podmanivý příběh se svižným vypravováním a skvělou zápletkou. Vraha jsem uhádla, ale byla jsem překvapena.

Barush64
02.01.2020 1 z 5

Souhlasím s Trustty a jejím názorem. Kniha mi připomínala spoustu jiných, očima jsem se odstrkovala od předchozí řádky, abych se donutila přečíst další kus. Asi jsem to neměla číst po Sedmi smrtích Evelyn Hardcastlové.

ddkk
02.01.2020 4 z 5

Temný, skvěle vystavěný příběh, odehrávající se na severu Švédska. Temnota a drsnost přírody jakoby předurčovala temnotu lidských myslí a jejich konání...Není to thriller, jaký bychom očekávali od většiny severských autorů. Policie vlastně nic nevyšetřuje, nikdo nehoní žádné podezřelé, skoro se zdá, že se zas tak moc
nestalo. Až na to, že se už tři roky pohřešuje sedmnáctiletá dívka. Jediný, kdo se s tím nesmířil, je její otec. Jeho život se převrátil vzhůru nohama, i v jeho mysli zůstává temnota...A k tomu paralelní příběh další ztracené duše.
Skvěle vygradované vyprávění, jehož pomalé tempo se postupně zrychluje až k závěrečnému rozuzlení. Vůbec mi nevadilo, že skutečný viník se objevil už před koncem, napínavosti to vůbec neubralo.
Doporučuji.

Trustty
01.01.2020 2 z 5

První polovinu jsem se nudila a druhou polovinu ještě víc.
Bohužel nálepka na knize nic neznamená.
Je to příběh, který už jsem párkrát někde četla, Tuctovka.
Mě se to nelíbilo.

MagdalenaSlaba
01.01.2020 5 z 5

Nejsem fanoušek severských krimi a už vůbec ne tolik populárního Jo Nesba, takže jsem byla ke knize od této autorky trochu skeptická, ale přečetla jsem to jedním dechem. Děj byl napínavý, postavy uvěřitelné, ... Nemám co vytknout.

Pavlnka
31.12.2019 4 z 5

Bylo to ponuré, smutné a hodně poutavé. Rozhodně stojí za přečtení.

JIVaJaH
29.12.2019 5 z 5

Po dočtení nelze cítit jen smutek ani radost, tyto dva pocity slpývají. Příběh je psaný jinak, než dalši knihy tohoto žánru. Jsem ráda za prostředí, ve kterém se děj odehrává.Za mě moc dobrá kniha.

ctenarkaEva
29.12.2019 5 z 5

Tato kniha se mi líbila, četla se dobře, děj plynul rychle. Nebyly v ní tak drastické popisy jako bývají v jiných thrillerech a to mi vyhovovalo. Ke konci už jsem tušila, kdo je pachatelem, i když ve většině knih to neuhodnu. Líbilo se mi vykreslení švédské krajiny, úplně jsem cítila atmosféru vesnice i okolí. Ráda si od autorky přečtu něco dalšího, pokud bude v psaní pokračovat.

poulet
26.12.2019 3 z 5

Docela pěkně napsáno, ale příběh tuctový. Na to, jaké má kniha promo, jsem čekala něco trochu originálnějšího.

petula22
25.12.2019 5 z 5

Knížka mě chytla hned od začátku, bavila mě snad každá stránka, Lellemu jsem fandila, za mě skvělý thriller!!!

KáťaM.
24.12.2019 3 z 5

Čekala jsem víc. Od poloviny už bylo jasné, jak to celé je, kniha byla pomalá, zajímavá zápletka, nevšední, ale bohužel ne příliš dobře zpracovaná, za mě lepší průměr. Jsou daleko lepší thrillery.

Ajuszka
21.12.2019 4 z 5

Nemůžu úplně říct, že bych si z téhle knihy sedla na zadek. Příběh nebyl špatný, ale něco mi na té knize prostě nesedělo. Zápletku jsem tak nějak tušila už od půlky knihy a za pozornost stálo asi posledních 30 stránek..

pingu1
20.12.2019 5 z 5

Podle mě velmi dobře napsaný thriller, četlo se to jedním dechem. Velmi dobře vykreslená atmosféra, žádná hluchá místa, napínavé až do konce. Na to, že je to prvotina, klobouk dolů :-)

Nickyheat
20.12.2019

Velmi jsem se na knihu těšila, ale po přečtení jsem byla dost zklamaná - když už od půlky vím, kdo je vrah, štve mě to

jana6164
19.12.2019 5 z 5

Stříbrná cesta je za mě neskutečně povedená kniha, která sice neoplývá třeskutě originálním příběhem, zato je ale vyprávěná natolik chytlavě a autenticky, že vás po pár stránkách zaručeně drapne za flígr a dokud ji nedočtete, spát prostě nepůjdete. Představte si ponurou atmosféru Švédska, severských lesů, vlhka a pošmourna a do toho jednu pohřešovanou dívku, jejíž otec ani po několika letech pátrání po ní nevzdal.

Každý večer už třetím rokem projíždí „stříbrnou cestou“, která ve Švédsku skutečně existuje a vede od švédského pobřeží až k norské hranici, kouří u toho jednu cigaretu za druhou a promlouvá se svou zmizelou dcerou, jež se pro tu chvíli „objevuje“ na sedadle vedle něj. Zápletek v knize najdeme hned několik, ale nemá smysl se o nich rozepisovat, protože myslím, že speciálně u téhle knihy je úplně nejlepší nevědět vůbec nic a rovnou naskočit do čtení. Uvařte si kafe nebo svařák, zachumlejte se do deky a užívejte na maximum pomalu budovanou depresivní atmosféru, která se vám při čtení bude zažírat do každého póru kůže. Držím palce, ať na vás v tu chvíli někdo z legrace nevybafne, nemuselo by to dopadnout dobře ;-).

85098211
17.12.2019 5 z 5

Kniha mne zaujala hned od první stránky. Je opravdu dobře a hlavně čtivě napsaná, přestože se na začátku rozjíždějí hned dvě dějové linie - a proto se čtenář chvíli musí snažit, aby se zorientoval - které se na úplném konci propojí v jednu, jak už to tak u většiny takových příběhů bývá ;-). Atmosféru autorka vykreslila naprosto dokonale a příběh se tím stává ještě ponurejším a temnějším. I když se nejedná o žádný thriller, spíše tu máme dobrou krimi, která po různých peripetiích dospěje k víceméně dobrému konci. A protože se jedná o autorčinu prvotinu a kromě toho se mi kniha opravdu líbila, tak já její snahu i spisovatelský um ráda ocením :-) a knize dávám plný počet...

Ondra_P
12.12.2019 5 z 5

Já byl s touhle knihou velmi spokojený. Z příběhů dvou postav se postupně stal jeden a můj odhad jak to vše bylo se na konci potvrdil. V knize nevystupuje mnoho postav, takže se v ději v pohodě orientuje. Líbil se mi i skvělý popis míst kde se děj odehrává, takže jsem se snadno vžil do příběhu. Za mě tedy výborná kniha.

rodak
11.12.2019 3 z 5

Taky nemůžu dát více.Opravdu průměr,tady opět zabodovala reklama,a protlačení knihy na trh.