Střed se hroutí zevnitř

Mé putování šílenstvím. Autorka popisuje ohromnou výzvu, kterou pro ni představuje boj s duševní chorobou. Velmi dobře ví, jaké to je být opravdu šílená, tedy věřit, že vaše myšlenky dokážou zabíjet, že vaši blízcí jsou podvodníci, kteří se proti vám spikli. Ví, jaké to je, když se téměř nemůžete nadechnout, když jste nacpaní léky až k prasknutí, když cítíte, jak se vaše já rozpadá, vzdaluje a nakonec úplně mizí. Přesto je však přesvědčena, že pro ni její diagnóza nebude rozsudkem smrti. Ve své knize vypráví příběh dlouhého boje se schizofrenií. Vzhledem k tomu, že musí čelit psychotickým atakám, je neuvěřitelné, že si dokázala vybudovat úspěšnou akademickou kariéru. V této knize se snaží porozumět své nemoci, proti níž bojuje, ale zároveň usiluje o to, aby ji dokázala přijmout jako součást sebe samé....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/100056/stred-se-hrouti-zevnitr-FgY-100056.jpg 4.642
Literatura naučná, Biografie a memoáry, Zdravotnictví
Vydáno:, Triton

The Center Cannot Hold: My Journey Through Madness (2007)

Kniha Střed se hroutí zevnitř

whiterose
23.06.2018

Knihu jako takovou bych ohodnotila 5 hvězdami, chování Elyn v minulosti spíš jen 4. Ze všeho nejdříve musím vyjádřit autorce knihy obrovskou poklonu, že s tak závažnou duševní nemocí dokázala vystudovat prestižní školy a vést normální život. Nebylo mi však sympatické chování k lékařům, neustále si snižovala dávky léků, protože se nehodlala se svojí nemocí smířit. Brát léky pro ni znamenalo selhání, slabou vůli, slabý charakter. Vlastně byl její přístup opačný oproti Andymu, který napsal knihu o své bipolární afektivní poruše. Zatímco jeho neustále nutili psychologové do rozebírání jeho dětství a on chtěl přitom spíš vhodné léky, Elyn naopak chtěla spíš psychoterapii, léky nechtěla, a lékaři v USA jí to rozmlouvali s tím, že léčba nemoci pomocí léků je lepší než se neustále rýpat ve svých symptomech. Jsem ráda, že nakonec (i když dost pozdě) Elyn dospěla k názoru, že není nic špatného na tom, se léčit s duševní nemocí. Přestala si snižovat dávky léků a respektovala nařízení lékaře. Přirovnává to k tomu, když někdo má zlomenou nohu, taky člověk přijme to, že musí nosit berle, nepovažuje to za žádný znak slabosti. Bohužel o psychických nemocích si stále spousta lidí myslí, že brát na ně léky je důkaz slabosti a že si člověk své problémy neumí řešit sám. Jenže léčba psychických poruch není jako třeba dát si Ibalgin na bolest hlavy, není to o tom, že by člověk pomocí léků jen potlačoval symptomy nemoci a nesnažil se najít příčinu. Kniha je zajímavá i z hlediska práva, autorka řeší práva duševně nemocných lidí, zda mohou třeba odmítnout medikaci. Nebo zda je v pořádku je násilím připoutat k posteli. Zarazilo mě, že tyto praktiky se skutečně ještě ve 2. polovině 20. století děly, myslela jsem si, že se to dělalo tak kolem roku 1900, kdy opravdu skoro žádná vhodná léčba neexistovala.

meluzena
19.10.2017

Drásající životní příběh ženy se schizofrenií. Drásající, protože skutečný - schizofrenie není něco, z čeho se vyspíte nebo za týden vyležíte...
Shizofrenie není mnohočetná porucha osobnosti, jak se mnoho lidí mylně domnívá - je to „rozpadlá mysl, porucha myšlení, psychotická porucha. Patří k ní symptomy jako bludy, halucinace a inkoherentní řeč.“

Poslední odstavec: „Pokud i vy trpíte nějakou duševní chorobou, je pro vás výzvou najít si správný způsob života. Ale, po pravdě řečeno, není to výzvou pro všechny lidi, nemocné či zdravé? Mým štěstím není to, že jsem se uzdravila z duševní choroby. To se totiž nestalo a nikdy nestane. Mým štěstím je to, že jsem našla svůj život.“

Na téhle knížce se vám můžou líbit dvě věci:
1) jak to zvládala (když to zvládala),
a 2) že o tom „jen“ čtete a nemusíte to žít (pokud je to váš případ). Autorka sama moc dobře ví, jak propastný je to rozdíl.
(případně si doplňte další důvod).

micha-ella
06.07.2017

Duševní nemoci mě zajímají, tohle je pátá kniha, kterou jsem na podobné téma četla a vždy to byl skutečný životní příběh. Obdivuji, jak se s tím Elyn uměla poprat. Síla!

gumkacik
10.05.2017

Zajímavá výpověď o životě autorky, která podněcuje debatu o autonomii pacientů s duševní chorobou. Má člověk v psychotickém stavu právo rozhodovat sám o sobě? Do jaké míry je možno ke zvládnutí jeho chování použít fyzické síly či násilné aplikace medikamentů, které pacient odmítá? Elyn Saks balancuje na tenké hranici. Samozřejmě chce být vnímána jako člověk, který má právo rozhodovat sám o sobě. Na druhou stranu v jejím nitru probíhají procesy, které sama zvládnout nedokáže a nedá se vyloučit, že díky nim může představovat pro své okolí v určité chvíli riziko. Na otázku, zda představovala někdy pro lidi kolem sebe nějaké nebezpečí, v závěrečném rozhovoru odpovídá: "Myslím si, že tam nakonec nějaké nebezpečí hrozilo, ale nebylo nijak obrovské. Jsem velice vděčná za to, že jsem nikdy nikomu neublížila." Elyn ale ve své knize konkrétně uvádí několik případů, kdy mělo propuštění psychotického pacienta (či vysazení léků) na jeho vlastní žádost pro jeho okolí fatální následky.
Zdá se až neuvěřitelné, že člověk trpící takovými stavy, jaké popisuje Elyn, dokáže vystudovat a vést v rámci možností normální život. Málokdo má takovou vůli jako ona.

Fantýna
20.01.2017

Tato knížka má velice emocionální příběh, protože je od ženy, která je nemocná. Myslím si, že kdyby nebyla nemocná, nebylo by to tak dobrý příběh. Na hlavní hrdince si cením, že se nebála podat otovřeně to, co cítila a prožívala a navíc nepoužila pseudonym, což je ještě větší cenost, protože se lidé nemusí bát předsudků, u kterékoliv nemoci.

annemonne
02.12.2016

Exkurze do světa schizofrenie, průvodce neobyčejným životem. Zajímavá autobiografie, a kvalitní výpověd pro všechny kdo s lidmi s psychickým onemocněním pracují, mají nemocného někoho blízkého, a nebo se jich toto téma jakoliv dotýká.

lenkaabooks
29.11.2016

Knihu jsem nedočetla, ale to nic nemění na mém hodnocení. Jen už je to taková síla a tak náročné čtení po psychické stránce, že vzdávám. Elyn je ohromná bojovnice a se svou diagnózou schizofrenie bojuje jako lvice. Já však za polovinou odkládám :-(

lidunka1
26.05.2016

Mně knížka hodně dala. Sama se léčím s psychiatrickou diagnózou, tak mi pomohla

schizofrenie duševní poruchy, duševní nemoci

Autor knihy

Elyn R. Saks