Strážkyně pramene

Strážkyně pramene https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198142/bmid_strazkyne-pramene-eq3-198142.jpg 4 236 66

Příběh dívky jménem Noria, která se v rodné vsi má stát příští “mistryní čaje”. Po velké přírodní katastrofě vládne ve světě přísný vojenský režim a rychle docházejí zásoby vody. Zatajování a skrývání vodních zdrojů je trestným činem. Noria po svém otci převzala roli mistra čaje, který vykonává tradiční čajový obřad. K tomu patří i povinnost střežit pramen čerstvé vody – a takové tajemství nevyhnutelně musí vést k potížím s přáteli i s úřady...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Plus

Teemestarin kirja , 2012

Brambram
19.08.2014 4 z 5

Poetický dystopický román s jasnou ekologickou linkou. Pět nedám, asi jsem to četla ve špatnou dobu,ale bomba to pro mě nebyla.

bondula
12.08.2014 4 z 5

Ekoromán z originálneho dystopického sveta. Od iných podobných diel sa odlišuje poetikou, ktorú autorka do textu vkladá, citlivými popismi a symbolikou, ktorou popisuje tvrdý život svojich hrdiniek. Rozhodne to nie je klasická dystopia, fungovanie sveta pod Čchienskou okupáciou nie je nijak detailne rozoberané, akčných scén je minimum. Zaujatým fanúškom post-apo žánru budú asi prekážať dlhé lyrické pasáže o žblnkajúcom chladnom prameni a roztvárajúcich sa čajových lístkoch.
Mne chýbal bližší popis Noriinho sveta. Vymyslený je veľmi originálne, no tých pár informácií, ktoré autorka o ňom čitateľovi poskytuje, nedáva dostatok možností, ako viesť svoju predstavivosť. Práve fakt, že som si nedokázal vizuálne predstaviť svet, v ktorom sa dej odohráva, znižoval môj zážitok z celého príbehu. Možno je však tomu na vine iba moja slabá predstavivosť...
Hlavné postavy, vlastne všetky dôležité postavy v knihe sú ženy, autorka vidí svoj svet ženskými očami. Možno aj tento fakt prispieva k akémusi zjemneniu krutého prostredia a ťažkého deja. Ak by som mal Strážkyni pramene nejako definovať, vymyslel by som pre ňu zvláštnu škatuľku - nežná anitutópia.

ivousekk
15.07.2014 4 z 5

zajímavé, smutné i děsivé.. a na mě asi moc poetické, ale i tak 4 hvězdičky. rozhodně jiná dystopie než třeba Divergenci či Legenda, ale má něco do sebe.

Loucillé
12.07.2014 5 z 5

Naprosto úžasná kniha! Doporučuji opravdu všem, příběh, který se může snadno stát hrozivou skutečností.. Málokomu dochází, že nic se neděje automaticky a nic není nevyčerpatelné, natož "pramen vody".......!!

RADOST
02.06.2014 4 z 5

Poutavě napsaný příběh z možné budoucnosti, upozorňující na důsledky uzurpování moci nad přírodou i lidmi. Kniha o nepostradatelnosti vody, ale i zodpovědnosti, přátelství a víry v nalezení nových cest a východisek. Kniha ekologická, výchovná, napínavá,čtivá.

JanaDor
18.04.2014 5 z 5

Dystopie je myšlenka fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem. Kniha tuto situaci přesně vystihuje. Je to hrozná budoucnost, kdy to co mi připadá jako samozřejmost, ta nejzákladnější věc jako je voda, prostě není. Vojáci zaslepení vládou trestají lidi, kteří nic závažného neprovedli. Velmi jsem při čtení nad tímto tématem přemýšlela. A dlouho mi ještě zůstane v hlavě. Osud jedné obyčejné dívky, která se snaží pomoct. Kniha se velmi dobře četla, svým tématem je velmi zajímavá. Vykresluje podstatu vody, poeticky s přírodou a najednou bác. Realita, vojáci, smrt. Noria se zamýšlí jak neuvěřitelně je voda propojena se smrtí.