Strážcové hor

Strážcové hor https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136152/strazcove-hor-136152.jpg 4 6 3

Historický román ze života moravských Valachů ve 13. století. Za válek Přemysla Otakara II. s uherským králem Bélou bránili Valaši Vlárský průsmyk, umírali a jejich ženy i děti byly odvlékány do kumánského otroctví. Kramoliš spojil napínavý děj s národopisnými podrobnostmi a s odsouzením královských sporů a papežské politiky.

rakakan
06.03.2023 2 z 5

Kniha vydaná z roku 1933. Člověk si musí zvyknout na jazyk, kterým je napsaný, ale dozví se spoustu o těžkém životě Valachů ve 13. století. Každodenní boj o přežití v drsném prostředí, i boj o život při nájezdech Maďarů a Kumánů.

braunerova
27.06.2021 3 z 5

Podrobný popis života moravských Valachů ve 13.století - politické uspořádání, bydlení, stravování, zvyky, obrana hranic proti vpádům Kumánů. Překvapila mě myšlenka autora, že na přerodu divokých Maďarů na národ zemědělců měly vliv tisíce unesených žen ze Slovenska, Moravy a Rakouska, což možná není tak od věci. Kniha si dnes už moc čtenářů nenajde, snad zláká aspoň nějakého Valacha.

aktijnov
24.11.2020 4 z 5

Docela čtivý román. Škoda, že je Kramoliš už téměř zapomenutý regionální autor.