Strakonický dudák

kniha od:

Strakonický dudák https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389008/mid_strakonicky-dudak-ACx-389008.png 3.1 912

Komentáře (101)

Komentáře 101 Recenze 0

Pebra
Pebra
05.09.2023 4 z 5

Ach, přiznávám, že jsem to četla kvůli zvědavosti, kdyže tam zazní hymna! Panenko skákavá, já si to spletla s Fidlovačkou! :)

Lenka2533
Lenka2533
07.08.2023 3 z 5

Docela fajn knížka, četla se rychle a vcelku mě i bavila. Konec byl zvláštní, ale jinak se mi to líbilo, k maturitě asi fajn dílo.


RonnieSmithx
RonnieSmithx
08.06.2023 3 z 5

VŠUDE DOBŘE DOMA NEJLÍP...............................

Ginosaji
Ginosaji
28.02.2023 3 z 5

Dílo představuje divadelní báchorku - jistě, že bude pohádkového charakteru. Představovala jsem si propracovanější děj a mnohdy měla pocit nedokončené myšlenky. Nicméně, hra obsahuje prvky intencionální tvorby, a tudíž je čtivého charakteru.

FlexiMZ
FlexiMZ
08.02.2023 3 z 5

Celé to na mě působilo jako pohádka. Zamilovaný pár, kterému osud nepřeje. Cesta do světa na zkušenou. Princezna. Lesní víly a divoženky - a nějaké to kouzlo k tomu.

Milá odpočinková záležitost na večer nebo dva, u které si čtenář odpočine a přijde na jiné myšlenky. Není to nic převratného. Takový "hloupý Honza" co se vydá do světa a všechno nakonec zachrání pravá láska. Toto Tylovo drama se mi četlo lépe a svižněji než Paličova dcera, ale děj byl v tomto případě o dost jednodušší. Po dějové stránce se mi Paličova dcera líbila víc. Strakonický dudák je dobré pohádkové drama s jednoduchou zápletkou.

Nebýt výzvy, k dramatům od Josefa Kajetána Tyla bych se asi nikdy nedostala a jsem proto moc ráda, že jsem si mohla doplnit mezery a zkusit další klasiku.

Katania
Katania
09.01.2023 3 z 5

Krátká veselohra, která neurazí ani nenadchne.

sabina5156
sabina5156
30.12.2022 2 z 5

Zprvu chci říct, že vím jak zásadní personou je Josef Kajetán Tyl pro naší vlast. A jeho dílo nechci jakkoli znevažovat. Za druhé, to byla tak příšerná nuda, že bych si možná raději znovu přečetla Pohorskou vesnici nebo Kříž u potoka, než věnovat prostor něčemu, pro mě osobně tak zbytečnému, jako byl Strakonický dudák. Zcela upřímně, tahle hra je samozřejmě zásadní z hlediska vlastenecké hodnoty, kdy podobné hry byly v době obrozenecké více než důležité. Motiv nápravy hlavního hrdiny, který vlivem přejícnosti okolí přijde ke štěstí aby následně zpychl. Příběh pokračuje klasickou zápletkou aby následně došlo ke katarzi a uvědomění si vlastních chyb u hlavního hrdiny a my se dočkali svého vytouženého konce. To vše se podařilo zakomponovat do relativně vtipné, nicméně nezajímavé komedie, kde si autor dokáže udělat legraci z běžných lidských poklesků ale stereotypu lidského smýšlení nevyužívá tolik, jak by si to tento motiv možná zasloužil. Z historického hlediska velmi hodnotné dílo, z dnešního úhlu pohledu zcela nezajímavé a mnohem propracovanější a inteligentnější paralely s touto tématikou můžeme najít téměř všude.

Damonka12
Damonka12
24.12.2022 2 z 5

Klasika prostě není pro mě. Po přečtení doslovu jsem zjistila, že mi půlka věcí utekla, prostě neumím číst mezi řádky.

los
los
17.11.2022 2 z 5

tak tuhle hru opravdu nemusím, zvlášť ten výchovný "biedermeierovský" konec

Hakate
Hakate
28.08.2022 3 z 5

Vtipné, ale bohužel spíše průměr.

6728
6728
06.05.2022 4 z 5

Musím říct, byla to švanda :-)

radimch
radimch
22.02.2022 5 z 5

Švanda, Kalafuna, Vocílka to je klasika!

book123
book123
31.10.2021

Kniha se mi četla docela dobře, se starším jazykem jsem neměla nijak velké problémy. Přesto ale myslím, že nečíst ji ve škole, trvalo by mi to asi déle. Jsem ale ráda, že jsme ji měli zadanou, protože bych si ji sama asi nikdy nepřečetla, a tím pádem by mě nemohla kniha překvapit svou nadčasovostí.
Dnes čteme fantasy, a tady je dramatická báchorka z roku 1847, která by se po přepisu možná prodávala mnohem více. Možná by vznikl i nový žánr, tzv. vlastenecká fantasy.

leny.wood
leny.wood
06.05.2021 4 z 5

Na "dudáka" jsem měla špatné vzpomínky a dodnes tvrdím, že vzít do divadla na tuto hru žáky na druhém stupni ZŠ je chyba. Ke hře jsem byla až nenávistná. Po mnoha letech jsem si ji konečně přečetla a musím říct, že se mi velmi líbila. Nabízí se dvě možnosti - buď je pohled na hru způsoben věkem, nebo bylo divadelní zpracování tehdejšího souboru tak mizerné.

mulderka
mulderka
26.03.2021 3 z 5

Tak jako "oranžová je nová černá", dalo by se říct, že fantasy = nová dramatická báchorka. Když se to vezme kolem a kolem, co nakonec jiného Strakonický dudák je? Kdyby se trochu upravil 200 let starý jazyk a scénáristická forma se převedla do prózy, je tu jistá pravděpodobnost, že bychom tu měli "nový" fantasy bestseller. Námět a charakteristiky postav jsou totiž nadčasové.
Co se případné filmové aktualizace týče, vzpomněla jsem si na Hvězdu, co v podání nebožtíka Gotta padala vzhůru, a otřásla se hnusem. Takhle určitě ne, ale vzít to do ruky někdo v americkém stylu... kdoví ;-)
Nuže, proberme se ze scifi snu, který nikdy nedojde naplnění, a suše konstatujme, že jako přepis dramatu se milý Dudák opravdu už číst nedá. Dcera by mohla vyprávět, jak jí po několika pokusech překousat aspoň půlku knihy nezbylo nic jiného, než si stránku čtenářského deníku, na níž měla stvořit referát o této - bůhví proč na ZŠ stále povinné - četbě, zaplácnout čímsi opsaným z netu. A ještě to provokativně nadepsala Strakonický bubák.
Myslíte, že si toho češtinářka všimla??
Tak tedy téma za čtyři, forma a jazyk, silně ohlodané zubem času, za 1 - sorry, pane klasiku, v tomto případě ale opravdu raději divadlo nebo film. A klidně i ten 65 let starý.

milan.krimsky
milan.krimsky
25.03.2021 5 z 5

Pohádka v dramatickém podání o dudákovi Švandovi a jeho kouzelném měchu

Ronnie68
Ronnie68
27.02.2021 4 z 5

Příběh se mi líbl ... jen hlavní postava mi připadala docela naivní a za mě podléhala docela cizím řečem ...

leník511
leník511
22.02.2021 4 z 5

Za mě doporučuji do povinné četby, protože kniha má cca 80 stran a do toho je to divadelní hra, takže to máte hned přečtené a děj je fakt jednoduchý na pochopení.

inachisio
inachisio
12.01.2021 5 z 5

Jak jinak. Skvělý nápad i text. Tak akorát dlouhé. Těším se, až ho budou hrát v divadle.

Peter74
Peter74
23.11.2020 5 z 5

Dudák mě překvapil jakou formou nabiva dej. Mistika, duchovenstvo. Cítil jsem se jako v pohádce, kde bojuje Božská láska Dorotky a zlo, chamtivost Vocílky. Švanda plný lásky a odvahy, přičemž je zaslepeny bohatstvím a poznáním ve světě. Bílo to napjaté.

kiki11
kiki11
21.09.2020 4 z 5

Čteno v rámci ČV (kniha, která má v názvu slovo aneb), ale stejně jsem na ni měla zálusk už dávno. Příjemné, svižné čtení s pohádkovou atmosférou, nadčasové a i přesto, že bylo napsáno v roce 1890, stále má dnešním čtenářům co říct. Mně se to líbilo.

sgjoli
sgjoli
02.08.2020 4 z 5

Strakonického dudáka jsem si chtěla přečíst už od dob gymnaziálních, ale nakonec jsem se k němu dostala až nyní - v podobě audioknihy. Zpracování tohoto dramatu se mi líbilo, poslouchalo se mi to dobře, především zásluhou vynikajících herců.
Dílo samo o sobě je poměrně zábavné - s romantickou zápletkou, vykutálenými postavami a s několika zajímavými myšlenkami, které i dnes mají co říct (peníze nejsou všechno... ne všem lidem by měl člověk bezmezně věřit...). Líbil se mi taktéž ten pohádkový, skoro až nadpřirozený nádech.
Vzhledem ke kontextu doby, v níž Strakonický dudák vznikl, je zde patrné vlastenecké zabarvení, které mne ale konkrétně tady příliš neoslovilo, ačkoliv ty vlastenecké snahy v jiných dílech z dob 19. století sleduji celkem ráda. Nicméně jsem ráda, že jsem se ke Strakonickému dudákovi konečně dopracovala.

jachymkos
jachymkos
17.06.2020 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, mnohem víc než jsem čekal. Chvílemi jsem pěnil z Vocilky, ale nakonec to dobře dopadlo a to je hlavní.

RMarkéta
RMarkéta
05.06.2020 5 z 5

aneb Hody divých žen. Pohádková hra s prvky hororu o tom, že peníze zatemňují mozek a kazí charakter a láska přemůže všechno. Hlavně ta mateřská. Ta je bezpodmínečná, čistá, silná, hluboká a léčivá. Je nejsilnějším poutem na světě. Ale i ta zakázaná může hodně překonat, zvlášť, když je opravdová. Film mám ráda. Scéna u šibenice mě děsí ještě dnes. Téma, které si Tyl vybral je stále aktuální a pořád asi bude. Stačí se kolem sebe podívat.

pige
pige
31.03.2020 3 z 5

Pro dnešního čtenáře mi je líto, že příběh je zpracovaný jako drama. V prozaické podobě by si určitě našel více čtenářů a těšil se velké oblibě.
Vždyť téma zakázané lásky, touha po velkém výdělku v zahraničí a chtíč po snadném zisku je stále aktuální.

bílárůže
bílárůže
09.03.2020 2 z 5

Možná je to mou částečnou averzí ke knihám, které jsou mi roky vychvalované ve škole, ale mně Strakonický dudák opravdu nepřišel jako nic extra. Možná by se dal vykládat dětem jako pohádka, ale to je tak vše, co by se s ním dalo dělat. Podařilo se mi celou divadelní hru přečíst, ale že by mě nějak bavila, to se říct nedá, a i proto dávám tak nízké hodnocení. Jde o nadčasový text, ale pan Tyl není typ spisovatele, který by dokázal psát tak, aby přilákal většinu národa, je mi líto. Je jistě důležité znát tuto knihu a i její hrubý děj, o tom žádná, ale jinak jde o dosti triviální četbu. Vydání od nakladatelství Artur opět nezklamalo, design je povedený a úprava textu je příjemná pro oči a i proto hodnotím dvěma hvězdami.

boxas
boxas
04.02.2020 3 z 5

Dnes už trochu mimo, ale pořád pobaví a potěší.

Hani77
Hani77
14.01.2020 5 z 5

Díky ČV jsem si opět rozšířila povědomí o starší literatuře. Velice dobře se hra četla, a vzhledem k tomu, že jsem její obsah vůbec neznala, tak jsem byla napnutá až do konce, jak to skončí ☺. Mně se celé dílo, vč. závěru, moc líbilo. Nechápu, proč má tak nízké hodnocení.

heliiinka
heliiinka
27.12.2019 3 z 5

Taková klasická hra. Postrádala jsem tam něco nového než typické postavy podvodníčka, důvěřivého mladíka a hodné slečny, která všechno zachrání.

Zelený_Drak
Zelený_Drak
17.12.2019 2 z 5

Asi 3 roky před přečtením jsem viděla současnou inscenaci v Národním. Postavy jsou vykresleny dobře, o tom žádná, ale obsahově jaksi nemohu té vztahové lince Strakonického dudáka přijít na chuť. A to ono je to hra i aktuální a nadčasová a vůbec. Jenže Švanda je nesympatický a sebestředný. To zázračné pohádkové polepšení mu nevěřím. Na to je ta divadelní zkratka moc rychlá. Proto hodnotím nízko. Aby za 10 let nebyla z Dorotky Maryška.