Strakonice - Vlastivědný sborník, díl 3: Kapitoly ze života města

Strakonice - Vlastivědný sborník, díl 3: Kapitoly ze života města https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/483909/bmid_strakonice-vlastivedny-sbornik-dil--CRl-483909.png 4 1 1

V_M
08.11.2021 4 z 5

Při hodnocení tohoto, posledního dílu strakonických vlastivědných sborníků ze začátku tisíciletí platí víceméně totéž, co jsem psal v recenzi prvního svazku (viz tam). Snad jen s tím rozdílem, že redakční práce byla tentokrát zdá se pečlivější a především zajímavějších, atraktivně psaných příspěvků obsahuje kniha více. Z mého hlediska to byly nejen dva přírodovědné články bohužel již zesnulého botanika Václava Chána a ornitologa Jiřího Pykala, ale i urbanistická a architektonická pojednání Jiřího Kupky, studie o dějinách strakonického školství Ivany Říhové, ředitelky místního muzea, ale také beletrizovaněji laděné procházky Jeleny Hálové po prvorepublikových Strakonicích a zdejších hostincích. Publikaci doporučuju především Strakoňákům a zájemcům o toto město, vyplatí se číst ji s mapou při ruce (a leckdy i dalšími, alespoň internetovými zdroji, pro eventuální dohledávání podrobností, přesných lokalizací či aktuálních snímků příslušných míst), popřípadě v návaznosti na ni podniknout různé tematické vycházky po městě a okolí. Cenná a užitečná je volná příloha v podobě historických plánů města.