Stíny paramského hvozdu

Stíny paramského hvozdu https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344189/bmid_stiny-paramskeho-hvozdu-SXz-344189.JPG 4 37 24

Faranor série

Ani takové mýtické území, jakým je paramský hvozd, se nevyhne pokroku. Lidské nástroje se nemilosrdně zakusují do kmenů letitých stromů a les trpí. Ty, královský vyšetřovatel, musíš vypátrat, co stojí za přerušenými dodávkami cenného dřeva do hlavního města. Avšak rutinní pátrání po zmizelé skupině dřevorubců se brzy změní v boj s prastarým zlem. A v sázce není nic menšího než záchrana světa. Čeká vás fantasy gamebook, který se svým propracovaným herním systémem přibližuje populárním počítačovým RPG hrám... celý text

jacqueline
30.06.2021 4 z 5

(SPOILER) K tomuhle GB jsem se dostala přes jinou autorovu knihu a když už jsem je měla všechny, rozhodla jsem se do nich jít postupně.
I když nejsem moc fanouškem světů s troly, gobliny a podobnejma breberkama, tahle kniha neurazila a vlastně mě fakt bavila!
Líbí se mi nápad rozvrhnout si silné a slabé stránky hrdiny po svém a nenechat to jen na kostkách. Souhlasím, že inteligencí a kouzly toho hrdina opravdu moc nezmůže, i když musím uznat, že občas mě nějaké to kouzlo vytáhlo z velkého problému. Na druhé kolo jsem hrdinu narvala steroidy a procházelo se mu o poznání lépe.
Pravidla jasná a funkční, jen mě občas znejistilo rozdílné nazvání předmětu ( např. jsou "sliny goblinního mazlíčka" z odkazu 157 a "zelený jed" v odkazu 209 to samé?).

Každopádně mě hraní bavilo a děj pohltil. Určitě se po zahrání ostatních autorových knih nebráním dát si to ještě jednou.

cziss
24.05.2021 4 z 5

Moc pěkný GB, možná trochu inspirovaný Zaklínačem, ale to se mi líbilo. Pravidla jsou dobře vyvážená, příběh je fajn.

Mr.Miagi
04.01.2021 4 z 5

Kniha ze začátku zaujme mysteriózním úvodem, kdy je z neznámých důvodů přerušena těžba dřeva probíhající na okraji Paramského hvozdu. Je na tobě, abys jako královský vyšetřovatel zjistil proč. Máš k dispozici max. počet bodů které rozdělíš mezi vlastnosti postavy což pro mě byla zajímavá novinka, stejně jako originální, i když trochu složitější soubojový systém.. Po úvodu však veškeré mysteriózno bere za své a následuje odlehčený děj, což pro mě bylo zklamáním, protože se kniha najednou tvářila úplně jinak než na začátku slibovala.. Nicméně jsem si po chvíli na styl vyprávění zvyknul a bez očekávání pokračoval dále.. Nebudu to natahovat - velmi jsem se pobavil. Kniha nabízí širokou škálu postav a stvoření ze všech koutů fantasy a nikdy nevíte co se objeví příště. Babar co šikanuje? Trpaslík co tě ožere? Upír nebo ježibaba? Možností je spousta a existuje více cest jak příběh dokončit.. Obtížnost střední.. Dávám 80-85%.. Přeji příjemné čtení..

vladimir0529
30.06.2020 1 z 5

Beru, že je to autorova prvotina. Na jedno přečtení dobrý, ale jinak to není bohužel moc povedené dílko. Autor do knihy dal snad úplně všechno od vlkodlaků přes jednorožce až po lochneské příšery, příběh je jedno velké klišé, vlastnosti a kouzal využijete minimálně mnohdy dost nelogicky.

Predator3313
01.01.2019 4 z 5

Komentář obsahuje spojlery!
Bohužel ohledně kouzel souhlasím s dřívějšími komentáři, navíc jsem při hodech na charakteristiku postav měl fakt smůlu, takže napoprvé jsem vydržel jen 2 souboje, pak mě dostal krokodýl :D
Na podruhé jsem zkončil jako podkoní...:D
Takže na třetí pokus jsem vzdal snahu jít přes inteligenci a vzal to přes meč a sílu. To už bylo něco jiného, hned mě to víc chytlo a zdárně jsem došel do věže...kde jsem zkončil jako svačina.
Na čtvrtý pokus nemám teď chuť, ale jistě se k tomu zase vrátím.
Tak či onak, kniha mě rozhodně bavila a jsem rád, že jsem si koupil hned 3 autorovy knihy, takže jdu na mrtvé město.

Lucienka
06.09.2018 3 z 5

Můj první gamebook jsem prošla během dovolené s Harrym. Měla bych podnět k autorovi, že kniha a příběh moc nezohledňuje volbu vyšší inteligence a počtu kouzel, které jsem nedostala možnost uplatňovat - hlavně proti kouzelníkovi mi to přijde dost nevýhodné. Všichni přece nechtějí bojovat jen silou a mečem nebo se pletu?

radek1016
07.05.2018 5 z 5

Myslím si, že čtenáři pode mnou knihu ohodnotili více než dobře, takže za sebe dám pouze osobní pocitové hodnocení. Za mne milé překvapení. Líbil se mi pestrý svět, sestavení vlastností postavy, celkový příběh. V neposlední řadě mě potěšilo, že jsem neumíral na náhodnou smrt jako ve FF, asi štěstí? :)

LordSnape
29.10.2017 4 z 5

Sympatický gamebook, který bohužel trpí několika neduhy. Tím prvním jsou určitě chyby v textu a některé až příliš rozsáhlé věty, které by chtěly rozpojit. Pak je tady samozřejmě sazba a přizpůsobení textu na stránku, kdy číslo k právě odkazovanému odstavci najdeme na konci stránky, zatímco text až na další. Tohle by přeci jenom vyřešil pořádný korektor (pak i typograf), což by tištěné knize určitě prospělo. Pak zde máme hlavní příběh, který je prostě kýčem opravdu velikým a jak budete postupně poznávat svého tajemného protivníka, je to jen další klasické RPG ordinary story. Systém kouzel by potřeboval vylepšit a ne že si vyberu čtyři na začátku hry a pak doufám, že mi kniha v průběhu hry nabídne nějaké využít na mé cestě. Chce to více možností, jak je zapojit do hry, třeba jen na úkor jejich počtu.

Na druhou stranu musím pochválit atmosféru. Ta je opravdu parádní. Dýchlo na mě starý dobrý Fighting Fantasy, což je určitě plus. Paramský hvozd není nic pro mlíčňáky. Kniha je docela hardcore. Hned jako prvního protivníka jsem měl tři lapky najednou, což mě zkriplilo na celou dobu hraní. Samotný systém, kromě kouzel, je vážně vyvážený a dobře se hraje. Více klást důraz na štěstí a critical se určitě vyplatí. Bavilo mě to. A tím myslím, že jsem rozehrál první část a pak přes všechno to prozkoumávání a drcení protivníků málem zapomněl jít spát. V závěru je na výběr docela dost možností, ale já jsem nějakým záhadným způsobem nakonec byl za toho zlého a hádejte co... Muhaha. Příště, poučen první cestou, zkusím tentokrát všechny zachránit. Jako prvotina, a s přihlédnutím k tomu, že autor nepíše na PC, ale vše dělá pěkně ručně a postaru, musím dodat, že Stíny paramského hvozdu jsou krásným zjevením a přeji, ať jsou další díly lepší a lepší.

stehof
18.10.2017 3 z 5

Přiznám se, že jsem dopředu vůbec nevěděl, co od prvotiny začínajícího autora, který si gamebooky vydává vlastním nákladem, vlastně očekávat. Dopředu předesílám, že jsem byl příjemně překvapen. Autor dokázal sestavit dohromady gamebook, který nemá žádnou technickou chybu a který funguje. Nic ale není úplně bez chyby a i zde je vidět, že se jedná o autorovu prvotinu. Začněme tím pozitivním. Autor píše hezkým jazykem, nebojí se jadrných výrazů, které text hezky oživují. Velmi dobře jsou provedené korektury textu, chyb je minimum. Samotný herní systém je také velmi dobrý a celkem inovativní, složitý tak akorát, za to velké plus. Dobrodružství je pěkně vystavěno, zápletka začíná originálně, brzy se ale začně vyvíjet velmi tendenčně a skončí to obligátní záchranou celého světa před megapadouchem. V tomto bodu je invence autora nevelká. A teď trochu zatnu drápky - bohužel na první pohled je vidět, že je kniha vydána vlastním nákladem a to z jediného důvodu – ilustrace. Autor používá obrázky volně stažitelné z webu. Rozumím tomu, že najít ilustrátora, který by něco nakreslil levně nebo lépe zadarmo, není jednoduché, ale jak víme, celostránkové obrázky v gameboocích (to je fuj slovo), ještě více vtahují do děje a umocňují čtenářův zážitek z hraní. Nemusí přitom jít o tak kvalitní perokresby ála Russ Nicholson. Třeba ty, které provázely první český gamebook Na rozkaz krále byly velmi jednoduché, přesto krásné. Co naplat, ilustrace v tomto gamebooku zkrátka chybí. Co se úpravy textu týká, okraj stránky u vazby knihy by měl být o něco širší, právě kvůli té vazbě, ale to je detail. Již jsem v úvodu chválil autorův jazyk, přesto jsou tu věci, které by si měl pohlídat. Jednak je v textu místy až příliš popisný – „vegetace přechází z bučin do doubrav s příměsí olší tam, kde je více vlhko“ (toto není přesně vyjmuto z textu knihy, je to jen příklad povahy jejího textu). Člověk má až pocit, že se prochází někde na Křivoklátsku, krajina tedy kromě jejích postav není ničím výjimečná. Autor klidně mohl popustit uzdu své fantazii a doplnit prostředí o prvky, které v reálu neexistují. Mohl si tudíž vymyslet úplně cokoliv a nikdo by mu nemohl nic vytknout. Tady narážím například na využití postav amazonek, se ketrými se postava hry může setkat. Autor popisuje nádherná prsa královny amazonek, přitom je má žena zahalena kožešinou a je tedy maximálně vidět, že nějaká prsa má. Navíc, když už využívá autor postavu „amazonky“, která běhá po lese s lukem a nenávidí muže, tedy takovou postavu, která historicky existovala, neměl by opomenout, že amazonky neměly prsa, tedy maximálně jedno prso – uřezávaly si je, aby jim nepřekážely v lukostřelbě. Co bych ale textu vytkl nejvíce, je přítomnost postav, které jako by do gamebooku vstoupily z jiných knih nebo spíše filmů. Autor má zřejmě velkou zálibu v sovětském Mrazíkovi, neboť se zde můžete setkat s Babou Jagou, která žije v chaloupce na muří nožce a létá v moždíři, stejně tak jako s oživlým stromem, medvědy a může si nasbírat v lese houby. Chvílemi jsem si připadal jako pověstný Ivánek, který rozverně skotačí v březovém hájku rozlehlé tajgy. Stejně tak si autor mohl odpustit mithrilovou výzbroj trpaslíků a postavu zvířete, které svou mluvou až příliš připomíná Gluma z Pána prstenů. Na toto by si autor měl dát pozor, trochu to zavání vykrádáním obecných mitivů, názvů a postav, které jsou vpletené do tohoto dobrodružství.
V souhrnu bych měl nakonec podtrhnout ty části knihy, kde se hlavní postava setkává s lidmi, kteří se ve hvozdu z různých důvodů vyskytují. V tomto ohledu je tvorba autora nejkvalitnější a nejzábavnější. Ať už jde o zbloudilé duše, které ve hvozdu hledají ztracené předměty, tak různé lapky a otřesné charaktery (asi nejzábavnější je setkání s barbarem u poustevníka). V tomto je pravděpodobně největší deviza autora, zde je nejsilnějsí . Nutno zde předeslat, že v následné knize, která se celá odehrává ve městě, se to ještě více projeví.
Na trochu skomírajícím poli gamebooků v ČR je skvělé, že se vyskytne autor, který má chuť podobnou knihu napsat a je třeba pokárat nakladatelství, která odmítla takto kvalitní text, který snese srovnání s mnoho let vydávanými zahraničními gamebooky.
Celkově palec nahoru. Pokud si autor dá na některé věci v budoucnu pozor, budou jeho knihy ještě lepší. Jsem moc rád, že se mi osobně autor ozval a na svou tvorbu mě upozornil.

Hadati
26.09.2017 4 z 5

Pozadí celého příběhu mohlo být zajímavější než jen putování do nějaké divočiny ohledně ztracených dřevorubců. Příběh se pak sice vyvine v něco většího, ale je divné, když hrdina zachrání svou zemi vlastně jen tak náhodou. Možná i proto jsem se do něj tolik nevcítil ( kdy tomu bránilo i to, že hrdina, za kterého hrajete, nemá jméno – nikdy tam není vysloveno). Procházení dobrodružství jako takového je však velmi zábavné. Navíc mě překvapilo, že jsem u knihy strávil tolik hodin. Příběh jsem hrál jen jednou, tak je možné, že jednotlivé možnosti nejsou tak široce rozvětvené a proto u knihy strávíte více času.
K hernímu systému musím říct, že je velmi dobře funkční. Zpočátku jsem se obával, že soubojový systém bude zdlouhavý, ale když jsem si nastavil obratnost tak, abych mohl dávat kritiky, tak to šlo snadno. Z herního systému mi tak vadily pouze kouzla, respektive jejich velký počet. Upřednostňuji systém, kdy si vyberu nějakou zvláštní schopnost (kouzlo) a alespoň jednou za gamebook ji použiji, ať už knihou projdu jakkoliv. Musím srovnat se sérií Lone Wolf, který má sice dohromady deset schopností, ale za jedno dobrodružství každou z nich použijete alespoň jednou. A jsou to schopnosti všestranné, ne jednoúčelové jako např. kouzlo, které použijete jen v případě, že potkáte někoho, kdo pomocí magie zkameněl. Ale chápu, že jiným se naopak takováhle variabilita může líbit.
Tento gamebook je určitě lepší než běžné gamebooky od Jacksona a Livingstona, ale na kvalitu gamebooků Lone Wolfa, které považuji za nejlepší gamebooky, co jsem kdy četl, nedosahuje.

Eslem
14.09.2017 3 z 5

Povedený pokus vykročit ve stopách mistrů gamebookového žánru. Inspirace sérií Fighting fantasy doslova bije do očí (v dobrém) a odráží se i ve stylu hlášek - takový Prokletý hvozd v českém podání. Příběhově to moc učesané není, postavy se míhají spíš na efekt (žádný Deverův Magnamund, ale co taky pořád dělat v lese) a čistku přežilo docela dost hrubek, ale na prvotinu je to velice slušné. Výjimečně jsem šla do e-booku a myslím, že půjdu i podruhé; určitě bych autorovi přála, aby ho pod křídla vzalo Mytago, ale jak se zdá, poradí si i sám :-)

MišákB
27.08.2017 4 z 5

Hodnotím Honzův počin jako opravdu skvěle napsanou záležitost. Honzo, jak jsem ti říkal, umíš psát opravdu čtivě a tak nějak přirozeně. Příběh knížky je výborný a forma naprosto skvělá. Je mi moc líto těch nedotažeností v systému hry, které ji dělají nevyváženou. Jsou to detaily, ale zvaž jednoho dne reedici a bude to pecka :-) Věřím že v dalších knihách jsi se poučil, protože žádnej učenej z nebe nespadl. A napsat gamebook je opravdu výzva. Je to podle mě snad nejtěžší formát, aby šlapal a zároveň byl čtivý. Pět hvězdiček nedávám jen pro některé chyby v systému, který mě opravdu mrzely. Ale jinak můžu doporučit. Jakmile bude třetí knížka, objednám i s druhým dílem :-) A doporučím všem kamarádů, co čtou.

Martens86
01.07.2017 5 z 5

Perfektní příběh, velice čtivě napsaný. Knihu jsem četl čtyřikrát a stejně jsem neprošel všechny možnosti, které příběh nabízí. Příběh je velice čtivý a samotná kniha se dá s přehledem projet na jeden zátah, až tak Vás příběh pohltí. Projet knihu není úplně jednoduché, což hodnotím jako příjemnou změnu oproti některým gamebookům, které jsem četl. Hodně se mi líbila návštěva u amazonek a rozmluva s galantním barbarem :)

Taky musím vyzdvihnout přístup autora ke čtenářům, autor mě sám oslovil, nabídl knihu a nemá problém s následnou konverzací na různá témata. Těším se na další díla.

Druss
29.06.2017 4 z 5

Dvakrát sem umřel, než sem došel na konec. Potřetí a naposled sem zařval ve finálním souboji! To prostě člověka nakrkne... Ale neva, dám si voraz a zkusím to znova! Jen se vydám lepší cestou. Snad...

Petulacka
27.06.2017 5 z 5

Prvni gamebook, ktery jsem precetla a urcite ne posledni.
Ctive a plne zvratu.
Doporucuji.

furiouscarrot
20.06.2017 5 z 5

Perfektně napsaná knížka, můžu jen doporučit :) Čtu nyní podruhé a tentokrát jsem se rozhodla nejít přímou cestou, volím různé odbočky a rozhodla jsem se "být zlá", to je na tom úžasné, můžete si na začátku knihy říct, budu Pan Vzorný a nebo zabít všechno co se pohne a je to hned jiný příběh, i když logicky pár klíčových momentů se shoduje :) Za zmínku stojí i literární zpracování, použitá slovní zásoba a to jak různé postavy mluví různým stylem, úplně při čtení slyšíte ten "přízvuk" :)
Dobrá práce, jen tak dál, dnes jsem si donesla domů druhý díl a už se na něj moc těším :) *thumbs up*

Tygresa
17.06.2017 5 z 5

Jeden z několika gamebooků, které jsou velmi chytlavé, čtivé a dá vám hodně snahy se od něj odtrhnout. Najdete si určitě minimálně dva příběhy, které začínají stejně, ale probíhají naprosto odlišně. Najdete překvapivé odbočky, kdy se bude strachovat o svůj počet bodů zdraví. Zasmějete se některým situacím, já osobně jsem se nasmála velice při mluvě goblinů, ale nebudeme nic vyzrazovat, přečtete si sami.
Co jsem ocenila jako jedno z největších plus byla možnost kouzel. Jak každý zná z RPG her, tak snad nejoblíbenější postavou je mág. Tady dostanete obrovské množství kouzel, které byste si vybrali všechna, kdyby k tomu byla nějaká příležitost.
A abyste si nemysleli, autor je skvělý člověk, který se s vámi rád pobaví o svých knihách, stará se o to, jak se vám kniha četla, líbila a je rád za každou připomínku, aby se mohl zlepšit.

adicek8
14.06.2017 5 z 5

Velmi povedený gamebook, který mi byl zábavným společníkem po několik večerů. Příběh je zajímavý a čtivý, psaný osobitým svěžím stylem s často hezky květnatou češtinou. To vyúsťuje ve velmi dobře popsanou atmosféru, všemožné herní situace a zápletky, kterých si hlavní hrdina užije během putování Paramským Hvozdem vskutku požehnaně. Obtížnost je nastavená velmi rozumně: existuje hned několik způsobů, jak gamebook celkem bezpečně dohrát, a to díky šikovně zvolenému množství různých odboček a větvení hlavní linie celého dobrodružství. Autorovi se tak povedlo na "lone-wolfovských" 350 odkazech dosáhnout povedené kombinace poměrně dlouhé hrací doby a zároveň slušné nelinearity příběhu, což znamená, že si gamebook můžete zahrát klidně víckrát, a stejně jdete pokaždé trochu jinak.
Je třeba vypíchnout i autorův vstřícný přístup ke čtenářům. Ostatně mě ohledně této svojí prvotiny sám kontaktoval, za což mu tímto ještě jednou děkuji a těším se na další počiny, neboť zatím se zdá, že nápadů a chutě do dalšího psaní má autor na rozdávání :-)

davidus
10.06.2017 5 z 5

Po velmi dlouhé době, první gamebook co jsem četl. Ani bych neřekl, že se jedná o debut začínajícího autora, protože se vyrovná gamebookům, které už jsou léta na trhu. Rozhodně si rád přečtu pokračování, protože svět Waranoru bude jistě bohatý na další dobrodružství :-)

Dinik
06.06.2017 4 z 5

Perfektní, propracovaný gamebook, který potěší každého příznivce žánru a zároveň je skvělou vstupenkou do světa gamebooků i pro ty, kteří se s nimi ještě nesetkali. Na začínajícího autora je to výborně napsané, líbí se mi použitý černý humor a sarkasmus hlavního hrdiny. Za 130kč je to téměř zadarmo, doporučuji!

prvotina gamebooky

Jan Kšanda