Stíhač v Buchenwaldu

Stíhač v Buchenwaldu https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164909/bmid_stihac-v-buchenwaldu-e87-164909.jpg 4 2 1

Obyvatelé malých obcí jižně od kanadských hranic, ve vzdáleném severozápadním cípu Spojených států, po 40 let vítali ve svých domech přátelského nevysokého tmavovlasého muže. Přicházel instalovat a opravovat kotle na topení. Jenom velmi málo z nich vědělo, že tenhle tichý a pracovitý topenář je skutečný americký hrdina. Joseph Moser vyrostl na malém statku ve Ferndale, stát Washington. Ve škole snil o tom, že se stane stíhacím pilotem a bude létat na tehdy nejrychlejším a nejmodernějším stíhacím letounu P-38 Lightning. Svůj sen si splnil, byl vyslán do Evropy, přežil 43 bojových letů a získal několik ocenění za své vynikající schopnosti při střemhlavých náletech - bojových akcích, které se výrazně podílely na spojenecké válečné činnosti před invazí do Evropy i po ní. Ale 13. srpna 1944 se mu na jeho 44. bojovém letu sen zhroutil. Byl sestřelen a život se mu změnil v řadu hrozných zážitků. Málo se ví o tom, že malá skupina spojeneckých pilotů se ocitla v tom nejďábelštějším Hitlerově systému likvidace lidí. Jako „Terrorfliegers“ měli být popraveni. V přecpaných dobytčích vagónech je odvezli do Buchenwaldu, nechvalně známého nacistického koncentračního tábora, kde zemřely desítky tisíc vězňů v důsledku krutého zacházení, lékařských experimentů a hladu. Joeho zachránili jen čtyři dny před připravovanou popravou a dalších šest měsíců strávil v různých zajateckých táborech. Teprve nedávno se po delším pátrání podařilo zjistit, kdo zařídil přemístění spojeneckých letců z koncentračního do zajateckého tábora a téměř jistě jim tak zachránil život. Tato informace je poprvé zveřejněna v českém vydání Joeho zážitků z války. V tomto vyprávění budete s Joem létat na různé nebezpečné útoky na pozemní cíle a k doprovodům bombardérů. Zažijete s ním náročný a někdy legrační pilotní výcvik, pocit strachu pilotního zelenáče a potom nelidskost příslušníků SS, která byla součástí života v Buchenwaldu. Je to příběh tiché a vyrovnané odvahy v těch nejtěžších chvílích - odvahy, posilované vírou, rodinou a věrností ideálům svobody, které vyznávalo mnoho lidí této velké generace.... celý text

Přidat komentář

Stufa
08.02.2021 4 z 5

Autor popisuje splnění svého snu - létat ve stíhacím letounu.
Velmi barvitě a s nadhledem popisuje svou krátkou bojovou kariéru a sestřelení Flakem nad Francií. Následuje podrobný popis zajetí, transportů, věznění, pochodů smrti, osvobození.
Spolu se skupinou více jak sta západních letců byl označen jako teroristický letec a místo zajateckého tábora pro letce STALAG LUFT byl uvězněn v koncentračním táboře Buchenwald. Zde měli být do jednoho zlikvidováni.
Měli však v životě tolik potřebné štěstí a v táboře nakonec zemřelo "pouze" několik letců na nemoci, podvýživu, někteří byli popraveni.
Skutečnost jejich přežití se zřejmě nepodaří přesně objasnit, na konci knihy je doslov, v kterém je popsáno, že nějakým způsobem došlo k předání informace, že v Buchenwaldu jsou vězněni západní letci k vysoce postaveným důstojníkům Luftwaffe. Tito pak zajistili převod těchto letců z rukou SS do rukou Luftwaffe (údajně obešli Göringa, který měl od Hitlera jasný příkaz k jejich likvidaci a s jejich převodem nesouhlasil - ?, zmiňován je v tomto směru generál Milch a Trautloft), která je převezla do zajateckého tábora pro západní letce - což jim zachránilo život.
Autor byl po zážitku v Buchenwaldu konsternován klidnými poměry v zajateckém táboře STALAG LUFT a nechápal plně nespokojenosti zde umístěných zajatých letců - když to přirovnával k poměrům v Buchenwaldu nebál se použít pro zajatecký tábor letců výraz "luxusní hotel".
Jako zázrakem přežil díky pomoci dvou jiných letců pochod smrti - stěhování tábora před rudou armádou.
Vše je sepsáno velice chytře, s nadhledem a využitím dostupných informací.
Kniha má občas slabší překlad - chaotický slovosled, zbytečné chyby, také mne občas rušit takový ten "americký" způsob přemýšlení.
Celkově ale velmi dobrá kniha, kterou doporučuji přečíst.