Konec Říše

Konec Říše https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/9940/bmid_konec-rise-klu-9940.jpg 4 20 6

Sten série

< 8. díl

Konečně výbušné finále Stenových dobrodružství. Nesmrtelnost věčného Císaře se chýlí ke konci. Prožijte se Stenem jeho závěrečnou honbu za pokladem, kdy on a jeho druzi vystopují zdroj Císařovy moci: antihmoty dvě. Objevte tajemství minulosti Věčného Císaře: Kdo je? Odkud přišel? A jak se stal nesmrtelným? Sledujte, jak se loajální Sten stane zrádcem a obrátí se proti Věčnému Císaři, aby zachránil sám sebe… a Říši!... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Perseus

Empire's End , 1993

Luigi1
18.12.2023 5 z 5

Pěkné zakončení moc se mi to líbilo

B4LU
04.09.2023 4 z 5

Důstojné zakončení série, které důsledně uzavírá potřebné konce příběhu - především kdo je Císař a jak se ke svému jobu dostal - ale je znát, že je to už "klidnější" dojezd, protože to hlavní finále nám přinesla Smršť. Přesto knihu člověk odkládá s jistou melancholií, protože za těch osm knih člověku ty postavy k srdci prostě přirostou.
Jsem každopádně velice rád, že série ani po letech to kouzlo neztratila. Dá se číst jako jednoduché akční béčko, což jsem ocenil v těch patnácti, ale zároveň je tam spousta cynických pomrkávání ohledně politikaření a podobných věcí, které naopak ocením dnes. Plus je to velmi zábavné béčko.

TERRORDROME
12.06.2019 4 z 5

Takže sme došli do bodu keď večnému cisárovi dočista hrabe, je z neho solídny Caligula a Nero v jednom a jeho bývalý najlepší agent Sten musí proti nemu zmobilizovať všetkých vesmírnych partizánov a proletárov. Po grandióznom planetárnom antihmotovom atentáte nasleduje až prekvapivo podrobná pasáž kde samotný cisár spomína ako sa stal z Havajského špinavca vládca vesmíru a "nesmrteľník". V tej chvíli už to ale začnú rozmotávať aj hrdinovia a môže nastúpiť vražedné finále v inom vesmíre. Posledný Sten má všetko čo by mal mať, odpovede na dávne tajomstvá aj poriadne napätie, ale ten pomyselný dramatický vrchol sme už proste minuli už v predchádzajúcej Smršti a tak sa Koniec Ríše musí kvázi uspokojiť so štyrmi hviezdičkami na vesmírnom pozadí.

tartan
21.02.2018 4 z 5

Koniec Ríše je veľkolepým záverom Stenových dobrodružstiev. Sten sa z Vulkánu, jeho domovského sveta, priemyselného pekla, kde žil životom takmer otroka s neradostnou perspektívou nedlhého života, stal riadením osudu, vďaka svojím schopnostiam a s pomocou svojich priateľov (najmä Alexa Kilgoura, jeho nerozlučného a neoceniteľného parťáka a Iana Mahoneyho, Cisárovej pravej ruky a jeho mentora) jeden z najväčších hrdinov Ríše. Nakoniec sa však musí v neľútostnom boji postaviť najväčšej výzve svojho života – svojmu bývalému šéfovi, ktorému neochvejne toľko rokov slúžil, samotnému Večnému Cisárovi. Zvíťaziť (a prežiť) môže len jeden.

V tejto knihe sa konečne dozvieme, ako to bolo s Cisárom a ako to, že sa stal „Večným“. Časť knihy, ktorá mapuje jeho históriu a jeho cestu k onému titulu (a všetkému za tým), by dobre fungovala aj ako samostatný príbeh. To len dokazuje, že kľúčovou postavou tejto série je práve Večný Cisár. Sten je však nepopierateľne sympatickejší a preto je hlavnou postavou on. Z hľadiska nejakej vedeckej uveriteľnosti alebo reálnosti je samozrejme táto séria na smiech, ale ako dobrodružná space opera funguje na výbornú, ako zábavné čítanie (nielen vďaka Kilgourovým vtipom, pred koncom sa od neho dočkáme ešte jedného symptomatického) boduje tiež naplno a má ešte aj pár ďaších presahov (napr. mnohopočetné narážky a inšpirácie skutočnými dejinami). Kvôli tomu všetkému sa do tejto série určite oplatí ísť.

V akomsi doslove na konci knihy autori (jeden pôvodne žurnalista, jeden bývalý vojak) priznávajú, že začali písať túto sériu tak trocha ako výsmech prevládajúcemu spoločensko-politickému fašizmu v science fiction. Dôkazom toho je podľa nich monarchizmus ako forma vlády vo veľkej časti sci-fi. Je podľa nich absurdné, „že sci-fi, napriek svojim hlasným proklamáciam, že predpovedá budúcnosť, v skutočnosti až príliš plytvá energiou nasávaním z prázdnej šupky falošnej minulosti. Preto… Sten.“ Preto vytvorili v tejto sérii Ríšu, ktorá bola dosť veľká a stará, aby obsiahla všetky ich predstavy o ľudskej rase. Do nej implementovali všetky ich „šokujúce a cynické znalosti o tom, ako funguje politika a rýdza moc“, ktoré nazbierali za 14 rokov aktívnej žurnalistickej práce. A na túto Ríšu sa pozreli z pohľadu obyčajného človeka „z ľudu“. Ten mal byť dosť chytrý, pohotový, a – to najdôležitejšie – mať dostatočne veľký zmysel pre humor, aby prežil a aby vyrástol na kladného hrdinu. Po prečítaní ôsmich kníh musím konštatovať, že sa im to vcelku podarilo a táto sci-fi séria patrí k tým najzaujímavejším, najakčnejším a najzábavnejším, jedným slovom najlepším, čo som kedy čítal.

Pasadenka
08.04.2016 5 z 5

Poslední díl, rozdělený na dvě části, kde se na začátku vrátíme do dob, kdy věčný císař byl ještě pouhým člověkem a žil svůj první život. Následně pak, jak samotný titul napovídá, nastane konec říše a nastolení nové kapitoly. Jak jsem psal k prvnímu dílu, je to dovršení série a hlavně snažení autorů něco demonstrovat. Hodnocení 5* říká vše. V rouchu tuctového sci-fi ukrytý skutečný poklad.

lanusinka
05.11.2012 5 z 5

Vysvětlení, proč se všechno tak pohnojilo a že věčný neznamená dokonalý. Skvělé zakončení...

válečné sci-fi

Autoři knihy