Šťastie je líška

Šťastie je líška https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396326/bmid_stastie-je-liska-JHE-396326.jpg 5 8 2

Žil raz vo veľkom meste chlapec, ktorý sa volal Jakub. On, ocko a mamička bývali v krásnom parku. Presnejšie, mali dom v strome, čo pamätal dávne časy. Ocko prevážal ľudí a veci na oranžovej helikoptére, zatiaľ čo mamička doma robila hlinené vázy a kvetináče. Väčšinou boli oranžové. Vždy po obede Jakub chodieval cez park do pekárne po čerstvé rožky. Jedného dňa sa v jeho živote objavila líška. A keď vám do života vstúpi líška – môže sa stať čokoľvek. Tento príbeh rozpráva o priateľstve a snoch. A tiež o tom, čo je veľmi dôležité pre každého z nás. Je to príbeh o šťastí.... celý text

Povídky Literatura slovenská Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Laimė yra lapė , 2018

mariela.elish
03.11.2019 5 z 5

Nádherná!!!

Fantasysvet
02.12.2018 5 z 5

Šťastie je líška od dvojice autoriek z Litvy prináša deťom a ich „detským“ rodičom ilustrovanú alegóriu na priateľstvo v duchu Malého princa. Celé dojímavé dobrodružstvo sa začína v jednom neveľkom strome a pri chlapcovi, ktorý sa volá Jakub a býva v ňom spolu s rodičmi. Ich zvláštny svet plný farbistých obrazcov, láskavých spoločných chvíľ, zaužívaných rituálov a obľúbených miest, vytvára dokopy obraz úplne bežnej rodiny. Všetky fantastické a neopakovateľné príhody, čo si hlavný hrdina odžije, odľahčujú tému, o ktorej obe autorky otvorene hovoria. Šťastie je líška v sebe ukrýva nespočítateľné množstvo odkazov na každodenné maličkosti, ktoré nám vyčarujú úsmev na tvári a ktoré by sme si mali vážiť aj vtedy, ak je nám nebodaj do plaču. A pretože tieto maličkosti nikdy nezmiznú, aj Jakub sa ich musí naučiť prijať také, aké v skutočnosti naozaj sú.

Aby Líška ruka v ruke so šťastím deti niečomu naučili a aby si títo najmenší čitatelia z knihy aj niečo odniesli, ukrývajú autorky priamočiarosť point do knižnej typografie, ktorá sa citlivo hrá nielen s textom, ale aj obrazom. Pomocou rôznych výtvarných techník, maximálne využívajúc priestor, ktorý im formát knihy ponúka, prebúdzajú predstavivosť detského čitateľa a nútia ho zamýšľať sa nad konkrétnou situáciou, ktorú na dvojstránke vytvorili. Nielen tí najmenší budú hľadať, bádať a objavovať rôzne odtienky šťastia, ktoré do knihy vniesol Jakub a jeho priateľstvo s líškou. Podobne, ako to bolo pri Malom princovi, aj v Jakubovom prípade bude veľmi ťažké skrotiť si líšku a naučiť sa rešpektovať jej nespútanosť, prelietavosť či slobodnú dušu.

lišky

Autoři knihy

Aušra Kiudulaitė
litevská, 1978

Kniha Šťastie je líška je v