Srdce světa

Srdce světa

Její Veličenstvo královna Viktorie stále vládne Nové Anglii a americkým državám, obrovské vzducholodi Královského námořnictva křižují nebesy a Země se dál otáčí na ohromném mosazném soukolí, které Bůh vsadil na nebesa, a spořádaně, půlnoc za půlnocí a rok za rokem, putuje kolem Slunce. Ve městě New Havenu žije jistý mladík jménem Hethor, který se pod dohledem svého mistra učí řemeslu a umění, za nějž vděčíme Bohu stejným dílem jako člověku: hodinářství. Jedné podivné noci získá jeho život nový směr. Po probuzení spatří živoucího mosazného anděla, jenž se obrovskými křídly dotýká nízkého trámoví podkrovního pokoje. Anděl mu oznámí, že byl vyvolen. Srdce světa dotikává a je třeba ho natáhnout. Hethor musí získat Klíč nebezpečenství, objevit způsob, jak stroj seřídit a zachránit tak Zemi. Na důkaz své návštěvy mu nebeská bytost zanechá stříbrné peříčko ze svého křídla. Krev ulpělá na jeho ostrém okraji je dostatečným důkazem, že Hethor nesnil. Aby splnil příkaz svého Boha, podnikne nevinný a nezkušený mladík dlouhou a nebezpečnou cestu k jižnímu pólu. Na konci strastiplné pouti nalezne sílu a pozná sám sebe....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29850/srdce-sveta-k5V-29850.jpg 3.224

Mainspring (2007)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Laser-books (Laser)

Svářeč

Prvotním pocitem po dočtení byl údiv nad tím, jak si dnes profi renomovaný autor může dovolit přijít s myšlenkou typu „To láska je srdcem božím“. Ovšem je fakt, že když pomineme naivitu, je to docela povedená a čtivá kniha, která celkem pěkně odsýpá. Za největší klad bych považoval exotiku a objevování nejrůznějších míst v průběhu cesty, Jay Lake pustil svoji fantazii na špacír.

Slooki
19.04.2016

Žánr: Romány, Sci-fi a fantasy. Za sebe ještě dodávám, Oddychová četba. Kniha nenudila, ale něco mi tam scházelo. Dávám za tři, a malé plus za nápad.

Selket
18.06.2014

Kniha mě příliš nenadchla. Už dříve jsem od autora četla Květinovou zkoušku a ani jeden titul se mi ne a ne dostat pod kůži. Nemohla jsem se začíst, jakoby ten úžasný svět, který autor vymyslel, byl nějaký strašně povrchní. Gradace na posledních zhruba deseti stranách k celkovému dojmu také zrovna nepřispěla. Možná prostě nejsem typ čtenáře, kterému jsou Lakeovy knihy určeny.

LucieRej
03.07.2013

Sice všude samé negativní komentáře, ale mě se kniha líbila. Celé Hethorovo putování bylo užasné a ten konec nečekaný.

Indilwen
09.09.2012

Pardon za drzou upřímnost, ale tato kniha byla (pro mě) vyloženě příšerná..

Autor přišel s úchvatným steampunkovým nápadem, který vzápětí pokazil příliš zbrklým a přeskakujícím dějem, který spolu téměř vůbec nesouvisel; také vmíšením křesťanských prvků (které mi tady absolutně nesedí) a dorazil to explozí nevybouřených hormonů, které vměstnal do dvou stránek popisu první sexuální zkušenosti hlavního hrdiny s exotickou ženo-opičkou.. ~_~

zlovlk
06.02.2011odpad!

Hihihi. Hehehe. Hohoho. Promiňte, ještě teď se pošklebuji tomu, jakou hrůznou naivitou, obehraností a směšností se vyznačovaly poslední stránky Srdce světa.
Nemohu ale popřít, že je to posun proti zbytku knihy, která se nevyznačuje vůbec ničím, jen zoufalým mlácením prázdných stránek - tolik vaty jsem viděl naposledy v lékárničce.
Jistě, mohly mě varovat už první stránky, kde archanděl Gabriel sdělí hlavnímu hrdinovi, samozřejmě sirotkovi, nevinnému a nezkušenému, že je vyvolen zachránit svět. Proč? No, prostě proto, že se to hodí. A tak začíná cesta plná nepravděpodobných zázraků a chlebů, které padají na zem zásadně nenamazanou stranou.

Zpočátku, kdy to vypadá, že by to celé mohlo k něčemu vést, je kniha nejlepší. Vlastně i docela čtivá. Říkal jsem si, že je to sice tupé a primitivní, ale že to jistě povede k nějakému důmyslnému zvratu. Nu, nevedlo. A vrstvení dalších a dalších zbytečných "dobrodružství" se hodně rychle začne zajídat. Co je mi potom, že jsou v textu snaživě popisována různá bizarní místa, když jazyk jejich popisu není nijak zvláštní a slouží jen jako ozdoba? Některá prostředí už mi přišla vymýšlená hodně na sílu, nenápaditě, ve snaze přetlačit tvůrčí zácpu. Srovnání s Vernem je pro pana klasika vyloženě urážlivé, starý dobrý Jules alespoň věděl, o čem píše (a uměl to!).

Hrdina Srdce světa, Hethor Jacques, je takový kačer na provázku, tahaný celou dobu kupředu, bez nějaké větší logiky či návaznosti. Občas mi to připomínalo staré adventury, ve kterých hráč musel spojit kečup a žehličku, aby odlákal kočku. Hethor se stejným způsobem vrhá do na první pohled naprosto nesmyslných činností a na nepochopitelná putování. Nikdo mu neřekl, jak má vlastně ten svět spasit, ale on prostě udělá to, co ho napadne jako první, protože cítí, že tak dosáhne splnění svého úkolu. Jo, jasně. Rozliční fatalisté a příznivci automatismu v chování si můžou zatančit třasák, my ostatní hořce plačme.

Zhruba každých třicet stránek ztratí vědomí při nějaké strašlivé katastrofě, aby se probudil živý, relativně zdravý a zachráněn. Napadá mě spousta slovních hříček, jak spojit deus ex machina a steampunk a prohlásit, že je to vlastně dobře; jenže Srdce světa si to nezaslouží. A vyvrcholení je skutečně královskou korunou blbosti a lacinosti.

Je to škoda, protože něco viktoriánsky steampunkového, mosazného a zároveň uchvacujícího bych si přečetl docela rád.

steampunk vzducholodě

Jay Lake