Srbská trilogie I. 1914

Srbská trilogie I. 1914 https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249730/bmid_srbska-trilogie-i-1914-Qv7-249730.jpg 4 3 2

První díl trilogie o Velké válce napsaný přímim účastníkem, vědcem a pozdějším rektorem bělehradské univerzity Stevanem Jakovljevićem. Nejpopularnejší kniha mnoha generaci. První srbské výdání vyšlo v roce 1935. Kniha o statečnosti a lásce k vlasti.

fanous21
fanous21
13.09.2023 2 z 5

S politováním dvě hvězdičky, možná dvě a půl. Zdá se mi, jako by autor nevěděl, jak vyprávění uchopit. Nejedná se o deníkové záznamy, psychologie postav a situací naprosto nulová; vyprávění se tak omezuje na veskrze suchopárné předkládání prožitých událostí, které se z pozice poddůstojníka prostě musí nutně opakovat, repetitivnost je tak po chvíli notně otravná. Dvě stovky stran se tak táhnou jako páteční šichta nebo srbské vojsko od čerta k ďáblu. Dialogy jsou také toporné, opět neukotvené - jde tedy o záznam či o fikci nebo někde mezi? A pak tu máme cenu knihy (přes 500 Kč!), překlad - upachtěný, místy věty nedávají smysl, v neposlední řadě korektura - chyby jsou takřka na každé stránce knihy. Takže kolem a kolem, druhý ani třetí díl nemám v hledáčku, raději se poohlédnu po Ohni či Jungerovi. Bohužel.

ladislav3955
ladislav3955
28.11.2015

Tuto trilogii jsem četl jako gymnazista před několika desetiletími, poté znova a znova. Hlavně 1. díl (Srbská trilogie) mne značně zaujala útrapy srbských vojáků po napadení RU, kruté boje, ústup armády a ve 3.díle pomoc Francouzů a návrat do vlasti. Nutno však dodat, že o 1.sv jsem a mám dosud velký zájem a jako kluk jsem měl možnost hovořit s přímými úúčastníky této veliké tragédie na začátku 20.století.

Stevan Jakov Jakovljevič
jugoslávská, 1890 - 1962