Spútaní časom

Spútaní časom https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379199/bmid_sputani-casom-PxM-379199.jpg 3 6 3

Mysteriózny príbeh, kde hlavnú úlohu zohráva láska ako hnací motor na prekonanie všetkých prekážok, je zároveň odvážnou sondou do neznámych hlbín nášho podvedomia. Autor ponúka jednu z odpovedí na večné otázky ľudstva, či existuje aj iný život ako ten, čo poznáme. Emotívne silný a precízne vystavaný príbeh zaujme čitateľa od samotného desivého úvodu, až po veľkolepé vyvrcholenie. Spolu s autorom sa vyberieme za hranice reálneho sveta. Kniha Spútaní časom pozýva čitateľa na cestu, o ktorej bude ešte dlho premýšľať.... celý text

ElizabethB
28.05.2019 5 z 5

Prave som ju dovitala a skutocne neviem najst spravne slova. Je to velmi zaujimavy pribeh plny tajomstiev a zvratov. Ano, je to zlozitejsie citanie, ale clovek sa dokaze v mnohych pasazach najst. su tam velmi hlboke myslienky a vyzdvihnuta sila lasky. Koniec je sokujuci. Este teraz citim v ociach slzy... Autorovi patri moja hlboka poklona za tento uzasny debut.

Silmarien
07.06.2018 4 z 5

Nie je to kniha pre každého a nie je to kniha pre každú náladu. Pôvodný plán prečítať ju pomedzi iné knihy, ako to robím bežne, rýchlo padol a potrebovala som si nájsť ten správny čas. A tak som Spútaných časom dočítavala za hrmenia a bleskov v deň, keď sa Bratislava doslova vykúpala v prívaloch dažďa.

Dej samotný je jednoduchý. Veľká láska Matta a Vivien, ich syn Max a nešťastie, ktoré postihlo ich rodinu. Matt ostal sám a zachovávajúc si posledné čriepky zdravého rozumu a veľkú dávku neumierajúcej nádeje sa vrhá do dobrodružstva, ktoré presahuje rámec piatich zmyslov a vydáva sa na cestu za tými, ktorých stratil.

To je všetko. V deji nič viac nie je.
Tak prečo by sme mali čítať knihu, ktorá má základnú dejovú líniu rovnakú ako nespočetné množstvo ďalších diel? Pretože v Spútaných časom autor neponúka časovo lineárne dobrodružstvo s "happily ever after" koncom. Popisuje v podstate cestu hlavného hrdinu - cestu, ktorá nemá žiadne pravidlá bežného sveta a všetko je v nej možné. Ukáže nám, ako to inak veľmi praktický a empiricky založený hrdina zvládne a či dokáže preklenúť vlastné nastavenie zoči voči neznámemu. Celé hľadanie milovaných je preplnené zmyslovými obrazmi a situáciami z minulosti, prítomnosti, budúcnosti a zo všetkých týchto časových rovín z akéhosi "keby bolo keby" sveta. Rôzne alternatívne línie vstupujú do života, aby sa z neho hneď vytratili...

Čosi málo by som vytkla práve rôznym načrtnutým líniám udalostí ako mohli byť alebo sa stali a ich nedokončeniu. Niektoré by stálo za to rozvinúť do dlhšej kapitoly, nielen nakrátko vybehnúť a hneď sa opäť stratiť v spleti zúfalstva hľadajúcej hlavnej postavy.
A trošku ma vyrušili už zastaralé, resp. dnes menej používané slová - "okamžik" i "šeptať" sú síce v oficiálnych kodifikačných príručkách, ale vzhľadom na zvyšok jazyka v knihe by som si ich pokojne nechala do básne alebo do historickej novely. Ale možno to bol zámer, ktorý som len zle docenila a je to minoritná poznámka k celej veci :-)

Napokon pridám to, čo sa opakovalo vo viacerých recenziách - na začiatku som tiež bola zmätená, čo sa kedy a kde odohráva, ale rýchlo som pochopila, že tu presné poradie udalostí a ich lineárne začlenenie do celého príbehu nehrá až takú veľkú rolu a len sa nechala unášať jednotlivými kapitolami.

lusila
28.05.2018 4 z 5

Ak hľadáte nezvyčajnú knihu, trocha tajomna, jemnej filozofie a poetiky, tak táto prvotina autora vás nesklame. Bonusom sú ilustrácie, ktoré sú nádherné... Trocha ma pri čítaní rušilo priveľa výkričníkov v texte, dalo by sa to aj bez nich, ale inak táto kniha stojí za prečítanie.

prvotina

Autorovy knížky