Spor o Joba

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Otázka, která provází lidstvo odnepaměti, zní: Kde se vzalo zlo, unde malum? Není divu. Vesměs se shodneme na tom, že svět není v pořádku. Všichni dobře víme, že existují nemoci, zrada, nenaplněné touhy, zoufalství. Jak je to možné, když svět stvořil dobrý a všemohoucí Bůh? Jsou snad zlé věci, které se nám dějí, tresty za naše hříchy? Domnívám se, že Bůh se snaží tuto naši horlivost k přiřazování konkrétních selhání a hříchů ke konkrétním neštěstím, jež lidi postihují, mírnit právě skrze knihu Job. Myslím si, že tuto knihu máme v biblickém kánonu především proto, abychom se o takové přiřazování nepokoušeli. Netvrdím, že je to jediný důvod, proč byla kniha Job sepsána, domnívám se však, že patří k těm nejdůležitějším....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251107/big_spor-o-joba-251107.jpg 3.73
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Spor o Joba

šošon
13.06.2015

Pravděpodobně jsem nebyl jediný, kdo se na novou Drápalovu knihu těšil a měl radost, když ji Návrat domů na druhý pokus rozeslal na pulty knihkupectví. Možná že právě větší očekávání je zdrojem mírného zklamání. Především jsem doufal, že Drápal přijde s rozborem vlastní knihy a zachová odolnost vůči "diskusi" nad knihou. Jak autor sám píše, tato brožurka by mohla dobře posloužit jako odrazový můstek pro analýzu Joba jiným autorem - různé přístupy k Jobovi a autory o něm píšící má Drápal očividně dobře zmapované. Škoda, že kromě této mapy nepřichází s ničím moc novým nebo vlastním; první část knihy "Význam knihy Job" je potom více méně pouhým příspěvkem do diskuse. Můj konečný pohled: moc polemiky, málo teologie.

Pravděpodobně jsem pouze čekal jiný typ sporu o Joba, než který se Dan Drápal rozhodl představit. Tam, kam cílil, pravděpodobně plní účel více než dobře.