Špion za miliardu dolarů

Skutečný příběh ruského konstruktéra Adolfa Tolkačeva, jednoho z nejcennějších špionů americké CIA. 80. léta, období vrcholící studené války. Šéf moskevské rezidentury CIA tankuje benzín do svého auta, když k němu přistoupí neznámy cizinec a vhodí mu na sedadlo obálku. Tím neznámým cizincem je Adolf Tolkačev, špičkový konstruktér leteckých radarů, a právě se poprvé pokusil kontaktovat nepřátelskou stranu. CIA se oprávněně domnívá, že jde o provokaci sovětské rozvědky, ale když se pokusy o navázání kontaktu několikrát opakují, změní názor. Tolkačev se stává trumfovým esem pro americkou špionáž, to vše je ale vykoupeno obrovským nebezpečím a v této vysoké hře se hraje o všechno. Tajná setkání na nejneuvěřitelnějších místech, složité šifry, mrtvé schránky, špionážní kamery a další rekvizity, to vše je potřebné pro to, aby Američané ochránili svůj zdroj i vlastní lidi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345044/spion-za-miliardu-dolaru-yzC-345044.jpg 4.310

The Billion Dollar Spy: A True Story of Cold War Espionage and Betrayal (2015)

Literatura světová, Historie, Vojenství
Vydáno:, Computer Press (CPress)

Kniha Špion za miliardu dolarů

martinidd
25.04.2018

Výborný příběh ,skvělá kniha .

Olivia222
29.09.2017

Já čtu literaturu faktu hodně zřídka a knížky o špionáži jsem míjela bez povšimnutí. Ale tenhle příběh mě zaujal. Díky citacím ze zpráv o přípravě a provedení jednotlivých setkání je to velmi autentický. Atmosféra Moskvy 80. let a v kontrastu s tím vnitřní odhodlání jednotlivce, který se rozhodne pro osamělý boj. Dobře ví, že mu jde o život, ale je rozhodnutý to riskovat, aby oslabil ten nelítostný kolos. Fascinuje mě odvaha toho člověka! V druhém plánu si můžete všímat toho, jak funguje systém v CIA, jak museli zaměstnanci moskevské rezidentury mnohdy manévrovat, aby s ústředím vyjednali podmínky a technické pomůcky, aby se tahle dlouhodobá akce vůbec mohla realizovat. Bylo to někdy jako tanec mezi křehkým sklem. Dobrá knížka, a umím si představit, jaký by to mohl být skvělý film. Jenže pokud by ho filmaři z jakékoli země chtěli natáčet v Moskvě, asi by narazili.

Taklamakan
24.07.2017

Vynikající náhled do dějin jedné z kapitol studené války. Příběh Adolfa Tolkačeva ani nemůže být lepší, než ho napsala historie. Sám o sobě je dostatečně napínavý, Hoffman navíc připojuje velké množství detailů o fungování tajných služeb. Některé technické vychytávky by mi ve filmu přišly šíleně přitažené za vlasy, oni s nimi ale pracují skuteční špióni. Dozvěděl jsem se hodně nového, což je u literatury faktu vžycky plus. Někdy ale bylo informací až příliš - to je dle mého skromného soudu taková nemoc angloamerické non-finction. Podobně jako ve Vesmírném blues nebo Zelené zóně se i v Hoffmanově knize o téměř každé (i v zásadě vedlejší) postavě dozvíte detaily, které se samotnými událostmi knihy nesouvisí a zbytečně zdržují.

Autor knihy

David Emanuel Hoffman

David Emanuel Hoffman
americká, 1953

Kniha Špion za miliardu dolarů je: