Špina: Smradľavé dejiny hygieny

Špina: Smradľavé dejiny hygieny https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/507560/bmid_spina-smradlave-dejiny-hygieny-63b1796011810.jpg 5 9 3

Umývanie rúk, čistenie zubov, sprchovanie, kúpanie, splachovacia toaleta ako súčasť hygieny sú už takou samozrejmosťou, že nad tým ani neuvažujeme. No kedysi si o čistote mysleli niečo úplne iné. „Ruky si umývaj často, nohy len zriedka a hlavu si neumývaj vôbec." „Kúpem sa raz mesačne - bez ohľadu na to, či je to potrebné, alebo nie." „V mojej rodine sa nikto nekúpal." A to ešte nehovoríme o záchode, ktorý je samostatnou kapitolou! Ak sa chcete dozvedieť, ako naši predkovia riešili hygienu kedysi, prečo si mysleli, že voda škodí zdraviu, kde chodili na záchod, ako bolo možné, že dvorným dámam sa vo vlasoch udomácnili myši, a množstvo ďalších prekvapujúcich informácií z minulosti i súčasnosti, táto knižka je práve pre vás!... celý text

Varjohukka
14.09.2023 4 z 5

Tahle kniha mě zaujala v knihovně, některá historická fakta byla z dnešního pohledu opravdu děsivá. Určitě stojí za přečtení a ani ilustrace (místy velmi vtipné) nejsou marné.

Ditules
13.03.2023 5 z 5

Skvělá kniha, plná zajímavostí a vtipných ilustrací. Doporučuju moc

Starmoon
18.01.2023 5 z 5

Wau! Nikdy by mi nenapadlo, že raz sa budem rozplývať nad knižkou o dejinách hygieny. Ale áno, stalo sa – a rada by som tento zážitok dopriala aj iným. Som si totiž istá, že keď po tejto knihe siahnete, on sa dostaví. Čo kapitola, to zaujímavé informácie, no a tie ilustrácie, z tých som úplne paf. Dokonca (hoci sú tak špecifické a často súvisia s jemne delikátnymi témami) by som si viaceré z nich neváhala zadovážiť vo forme reprodukcií, ak by bola taká možnosť. Jednoducho veľmi krásna detská (?) kniha encyklopedického charakteru, písaná však zaujímavo a o zaujímavých skutočnostiach. Jedinú (menšiu) výhradu by som mala ku kapitole o frazeológii súvisiacou s témou, kde sa veľmi explicitne spomínajú aj nie celkom slušné slová. Chápem zámer, ale aj tak si nie som celkom istá, či to v knihe pre deti muselo byť.

hygiena nepořádek, špína

Autoři knihy