Spáč

Spáč https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477510/spac-9h6-477510.jpg 3 173 173

Sarah je oblíbená vysokoškolačka, úspěšná atletka, dokonce sbalila nejlepšího univerzitního fotbalistu. Je tu ale jeden problém: trpí REM, poruchou chování ve spánku, což znamená, že své sny pohybově prožívá. To vedlo k některým závažným společenským faux pas, jako je zlomený přítelův nos nebo zlomená ruka nejlepší kamarádky. Na trhu se objeví nejnovější lék zvaný Dexid a zdá se, že problémy Sarah jsou vyřešeny. Po prvním užití léku sice leží celou noc v posteli jako Šípková Růženka, ale ve skutečnosti objeví úžasné schopnosti nového léku. Může vstupovat do snů jiných lidí. A tak se ve svém vysněném ideálním světě seznamuje s Wesem. Ale když Wese za ní druhý den přijde do školy, uvědomí si, že tahle pilulka nabízí mnohem víc než jen klidný spánek. A tak Sarah začne vést paralelní život, který má ohromný vliv na ten skutečný. Mohla by třeba zlikvidovat šikanu na škole. Ale mohla by toho udělat mnohem víc...... celý text

Romány Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: ekniha , Omega

The Sleeper , 2017

Magrata15
28.09.2019 5 z 5

Osobně mívám občas velmi živé sny, ale tohle byla fakt síla, ovládat ostatní lidi pomocí snů - dost nebezpečné.
Kniha se mi líbila, nemohla jsem se od ní odtrhnout, byla jsem zvědavá, jak to dopadne a bylo tam hodně překvapení.

martina5069
09.07.2019 3 z 5

Hodně čtivá kniha a bavila mě, trošku mi připomínala Lovkyni snů od Lisa McMann, kterou sem četla už dávno a zhltla všechny tři díly za chvilku. V téhle kniz jde o nemoc jménem REM aneb porucha chování ve spánku. Díky novému léku zvaném dexid se v nemocnici seznámí s Wesem, který má stejnou poruchu a zjistí, že díky němu může lidem vztupovat do snů, jenomže příběh se začne komplikovat a ne zrovna v dobrým slova smyslu, jak to bývá u všech drog. Za mě by si kniha zasloužila propracovanější děj, přišla mi taková honem honem a rychle to ukončím.

milunka21
23.06.2019 4 z 5

Nápad dobrý, kniha čtivá. ale je to trošku nedotažené a hlavní hrdinka mi přišla trošku naivní.

terounek73
13.02.2019 2 z 5

Asi jsem na to moc stará, ale tato kniha mě poměrně zklamala. Začátek vypadal jako obrovské klišé a jak už zde bylo napsáno hlavní postava je středoškolačka, která nijak zvlášť oblíbená není. Celá knížka je velmi uspěchaná, všechny postavy byly málo rozvinuté a mně osobně nesympatické. Upřímně se mi na knížce asi líbí jen obálka.

Bakelitka
04.02.2019 2 z 5

Zajímavý námět ze kterého se dalo vymáčknout mnohem víc. Málo vykreslené postavy, nelogické chování, fakt mě to mrzí. Ale patří mi to, nemám kupovat knížky podle obálky...

warca
18.11.2018 2 z 5

Velký propadák.
Příběh mi připadá jako dost špatné verze Dreamologie. Děj je málo rozvitý a dost přitažený za vlasy. Hlavní postava zlá a povrchní.
Kniha byla velkým zklamáním.

okeey
20.10.2018 5 z 5

Nejenom, že je tahle kniha nádherně zpracovaná, ale taky je perfektně napsaná. Spánek mě nikdy nepřestane fascinovat, navíc když hlavní hrdinka Sarah má poruchu spánku REM. Jaký vliv mají sny na naši realitu? U zdravého člověka asi zhruba maximálně úsměv na tváři či zkaženou náladu. Ale co když byste všechno co děláte ve snu, dělali i ve skutečnosti a mohli tak někomu ublížit?
Originální námět této knížky vás rozhodně nenechá v klidu.

Lemra794
14.09.2018 5 z 5

Skvělá sci-fi s úžasně propracovaným motivem. Postavy se hezky vyvíjí (i když se mi ten vývoj ne vždy líbil, je v knihách potřeba) a postupně odhalují své pravé tváře.
Závěr knihy mě opravdu překvapil a stále nevím, jak se s ním vypořádat.
Prostě po dlouhé době zase kniha, která mě dostala a budu nad ní ještě nějaký čas dumat.

EllisBa
28.08.2018 5 z 5

Na tuto knihu jsem opět narazila celkem náhodou a musím říct, že obal je přímo úžasný a děj a námět ještě víc. Již dlouho jsem nenašla knihu, která by mě tak vtáhla do děje a hltala bych přímo každé slovo, hrozně mě zajímalo, jak to vše dopadne. Konec byl velice zajímavě řešený, ale popravdě jsem si ho představovala trochu jinak, vlastně již od začátku. Říkala jsem si, že to bude taková ta klasika, vysněný kluk a skončí to tak, že spolu žili šťastně až do smrti, ale ne :D. Dost mě to překvapilo. Knihu bych, ale určitě doporučovala všemi deseti, úžasný děj, krásně napsané a čtivé. V budoucnu si ji určitě přečtu znova.

jani.ruzicko
27.08.2018 4 z 5

Mě se to celkem líbilo! =) Samotná myšlenka vstupování do snů ostatních a ovládání snílků mi přišla fakt skvělá.
Zpracování mohlo být ale určitě lepší a hlavně, ten konec, byl strašně uspěchaný. Čekala jsem ještě nějakou dohru, ale najednou jsem se ocitla na poslední stránce. Tohle je určitě knížka, která by si zasloužila větší propracování a tím klidně třeba 500 stránek.

PetaZ
22.08.2018 3 z 5

Konecnou myslenku jsem asi nepochopila a v jednu chvili mi to prislo porad dokola.. Kazdopadne knihu jsem precetla za par hodin

heaven
21.08.2018 3 z 5

Nebyla to tak špatná kniha. Je tu ale pár věcí, které mě štvaly. Především to, že anotace pěkně lže - Sarah není vysokoškolačka a není oblíbená (i když možná byla), takže jsem od příběhu čekala trochu něco jiného než dívčí válku ve stylu seriálu Pretty Little Liars, očekávala jsem více "nadpřirozena" a snů. Autorka mohla myšlenku snů trochu více rozvést. Nebyl to moc složitý příběh, tak akorát na dovolenou nebo někam k vodě. Nemá příliš hluchých míst a čte se prakticky sama. Spíše pro mladší ročníky.

Ažula
07.08.2018 2 z 5

Velká očekávání. Bohužel jsem na ně jednou taky narazila.
Když jsem na Spáče přišla, tak mě zaujala anotace. Prostě jsem tu knížku musela mít. Když jsem ji ale konečně přečetla, tak jsem byla zklamaná. Hrozně se mi líbí celá ta myšlenka, ale dalo by se toho z ní vymáčknout o tolik víc!
Nevím, co jsem čekala, ale rozhodně to nebylo tohle. Bohužel mi nebyly sympatické ani postavy. A ani celá zápletka. Pořád jsem čekala, že se to nějak vyvine. Že se něco stane.
Je mi to líto, ale jediné, co mě na této knížce zvedlo ze židle, byla obálka, protože ta je skvělá!

veronika0382
10.07.2018 5 z 5

Se sněním se to vážně nesmí přehánět, věřte mi. Určitě mi dáte za pravdu, pokud si přečtete tuto knihu. Spáč je velice originální příběh, který vás zavede do světa snů, příšer, ale i lidských zloduchů, lásky, romantiky a neustálé akce. Více v mojí recenzi zde v záložkách.

secretshadow
29.06.2018 5 z 5

Na knihu jsem narazila ještě dřív než byla vydána a už jsem veděla, že si ji musím koupit. A vůbec jsem toho nelitovala. Kniha měla velmi zajímavý příběh. Už na začátku vás autorka vtáhla do děje. Ikdyž jsem se v jedné stránce stratila a neveděla jsem co se děje, kniha byla pak už velmi čitelná. Celkově mi kniha připadala relaxující. Neměli jste moc složitý příběh a neměla ani moc postav. Ohledně postav, šlo viděz jak se ze začátku mění. Autorka je na začátku hezky vysvětlila, takže jste veděli kdokdo je. Příběh byl originální a zápletek tam nebylo málo. Musím říct že knihu jsem si moc užila a určitě doporučuji.

veveronka
17.06.2018 2 z 5

Za prve je to středoškolačka,oblíbená moc není a kniha byla ztráta času

DomenicaRisa
09.06.2018 2 z 5

Bohužel zklamání. Na knihu jsem narazila náhodou - v reklamě. Zaujala obálkou i anotací. A hlavně větou z prologu - "Jeslti někdy uvidíte dveře vznášející se v šedé mlze, neotvírejte je. Ať už to ve vás bude vzbuzovat cokoli - zvědavost, odvahu, zmatení - slibte mi jednu věc. Utečte od toho, co nejdál to půjde."
Vcelku zajímavý námět, který nebyl rozvinut do plného potenciálu. Moc si nejsem jistá, zda to nemělo být jen poučení o hranici mezi pomstou a šikanou, zabalenou do YA příběhu - docela by to tomu odpovídalo. Postavy by zasloužily více vykreslit. Hlavně Wex - moc jsem nechápala jeho motivaci. Asi bych dala tak 40/45% kdybych měla nějak tuto knihu ohodnotit.

flanky
10.05.2018 3 z 5

Předně bych měl dodat, že to nebyla kniha určená pro mě, a proto jsem byl v hodnocení spíše přívětivý. Nicméně by kniha dopadla lépe, kdyby bylo více využito potenciálu a nápadu knihy. Ovládání ostatních pomocí snů se dalo více rozpracovat. Kniha mohla být klidně více popisná a detailnější. Samotný příběh mimo sny je zajímavý, protože se věnuje šikaně a tenké hranici mezi ní, spravedlností a pomstou. Ale jak jsem již napsal, dalo se to pojmout i poutavějším způsobem.