Současnost

Výňatek nejvýznamnější partie se spisu Literární recenze, v němž autor analyzuje anonymní román Dva věky, staví do protikladu revoluční dobu a svou současnost. Pro Kierkegaarda revoluční doba představuje bytostné zanícení, niternou účast a permanentní nadšení, zatímco současnosti vyčítá přemíru reflexe, která vede k pouhému diváckému postoji, k napětí, rušícímu opravdový vztah a nastolujícímu negativně jednotící princip záští a nivelizace, jež nalézá svůj výraz v abstraktnosti veřejného mínění. Práce je sestrojena z jemného přediva autorova dialektického umění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/152772/soucasnost-152772.jpg 4.531
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno, Mladá fronta

Literair Anmeldelse, 1846

Kniha Současnost

Dyaebl
11.10.2018

Skvělá kritika nejedné současnosti. Povaha společnosti a jedince je velmi snadno rozpoznatelná i v dnešní době.

Osobně považuji především část o tom, že si lidé jsou vědomi mnoha věcí, ale přesto odmítají jednat, a mnohdy se radši absurdně schovají v davu i za cenu své vlastní individuality, za jednu z nejvýstižnějších.
Zkrátka úvaha hodná zamyšlení...

...nebo spíše činu?

Shui-Xian
19.10.2015

Kierkegaardovu "Současnost" vnímám v kontextu dalších jeho spisů - i v tomto nechybí celá škála jeho příznačných témat (autenticita-neautenticita, stádia existence, potenciál aktuálního okamžiku, život k smrti......). Zrovna tento spisek mám ale obzvlášť ráda, protože poněkud upozaďuje Kierkegaardovo tradiční náboženské otázky a míří kritickým prstem na tehdejší (i aktuální) současnost. Jako myslitel pronikavě cílí na podstatu lidské existence, přičemž vše, co postrádá niternost, neváhá podrobit zdrcující recenzi.
Jako spisovatel je Kierkegaard vytříbený, místy trefně úderný a sžíravý, cílevědomý v argumentaci. Jeho dílko je v podstatě strhující, i přesto, že lze vytušit, nakolik se už za autorovy éry minulo s činorodým ohlasem.

mrksik
26.11.2013

Současnost čítam skôr ako rozhodné gesto k pohybu, výkrik, vzopätie síl: "Tak robte so sebou niečo!" "Uf!" "No!" "Ha!" a v tejto "revolučne" entuziastickej polohe mi je Kierkegaard určite sympatický. No nie som si istý, či je možno ľudí rozhýbať iba ich obvinením (či usvedčením?) z pasivity. Ak totiž platí téza samotného autora, tak i k jeho výkriku reflexívna spoločnosť zaujme stanovisko: "Je to krásne! Je to super! Je to úžasné! Je to vzrušujúca predstava!" A to je všetko. Nič sa nemení. O ôsmej púšťame Modré z neba.

ladyfromskye
02.05.2013

Nemohu než s Kierkegaardem souhlasit a dodat, že toto jeho dílo nevystihlo jen jeho současnost ale v mnohém taky tu naši.