Sociologie

Sociologie https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395040/bmid_sociologie-R7L-395040.jpg 4 6 3

Sociologie je zjednodušeně řečeno studiem toho, jak společnost funguje, nebo v některých případech nefunguje. Různé sociologické školy přitom z pozorování sociálních fenoménů vyvodily různé konceptuální systémy. Kniha Sociologie mapuje počáteční vývoj tohoto oboru od osvícenství a pionýrskou práci Augusta Comta až po osobnosti Karla Marxe, Herberta Spencera, Emila Durkheima či Maxe Webera. Srozumitelnou a na informace bohatou formou pak ukazuje rychlý rozvoj americké a britské sociologie ve dvacátém století, poválečný vliv Talcotta Parsonse, Chicagskou školu nebo vliv strukturalismu. Čtenář se tak může seznámit se základními výzkumnými koncepty a metodami, které byly a jsou při studiu společnosti a jejích fenoménů využívány.... celý text

Literatura naučná Sociologie, společnost
Vydáno: , Portál

Introducing Sociology , 1996

NGC6715
04.04.2024 3 z 5

Shrnutí dnes již klasických myšlenek sociologie do velmi krátkých textů a hlavně obrázků s komiksovými bublinami. Některé věci a slova nejsou vysvětleny, takže ti, kteří už o sociologii něco neví, nepochopí vše, což ale nevadí - mohou prostě sem tam nějakou stránku ignorovat nebo ji číst spolu s Wikipedií. Nicméně podle obrázku na obálce jsem čekal něco trochu více zaměřeného na budoucnost nebo trochu rebelského. Hodně z myšlenek bylo kdysi revolučních. Ale sociologie má být revoluční i tady a teď. A navíc třeba Ekonomix (ekonomie v podobě komiksu) dokáže vysvětlovat lépe (a dokonce občas i něco ze sociologie). Není to vůbec špatné, ale mohlo to být lepší.

„Kdo popsal moderní rodinu jako "normu z reklamy na sušenky"?
a) Bůh
b) Paní Thatcherová
c) David Beckham
d) antropolog Edmund Leach“

„Byl to Marx, kdo nejdůrazněji tvrdil, že zdravé selské názory na svět jsou zabarveny ideologií nebo postojem dominantních skupin ve společnosti, a že to vytváří falešné vědomí.“

„Kdybyste věřili tomu, že jednotlivci mohou dělat co chtějí, nakonec byste museli schválit jakýkoliv druh druh výstředního chování včetně vraždy.“

„Je očistec sociologický fakt, nebo tam sociologové chodí čekat na výsledky?“

„Lze bez nadsázky říci, že od roku 1930 byly prakticky každých deset let všechny aspekty moderní kapitalistické společnosti restrukturalizovány a přetvořeny.“

„Učit sociologii je jako učit létat pasažéry padajícího letadla. „

„Všichni říkají, že na třídách teď nesejde. A přece ohlásili, že v moderní spolčenosti je největším problémem třída těch nejchudších.“

jsemvlastovka
10.03.2024 5 z 5

Velice příjemně překvapila. Překlad nic moc, ale sociologii a různé teorie vysvětluje výborně.

Míša07
15.01.2020 4 z 5

Takový stručný průřez sociologií psaný velice efektivně - žádné zbytečné řeči kolem, ale povrchní vysvětlení základních faktů a myšlenek. Nutno říct, že je potřeba mít aspoň nějaký sociologický základ a povědomí, jinak se asi nebudete chytat. Mně osobně forma komiksu moc nevyhovovala, ale dá se zvyknout a pro někoho to bude příjemné zpestření.