Sochař

Sochař https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/265195/bmid_sochar-w3Z-265195.jpg 4 291 69

David Smith je ochoten vyměnit svůj život za umění, a to doslova. Podepíše smlouvu s Ďáblem, který mu splní jeho dětský sen: získá schopnost vytvořit jakoukoli sochu pouhýma rukama. Zbývá mu však jenom 200 dnů života a on najednou zjišťuje, že se nedokáže rozhodnout, co vytvořit. A když potká lásku svého života, dny, které mu zbývají, nemohou být pohnutější a komplikovanější. Grafický román, který vám zlomí srdce.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Jota

The Sculptor , 2015

GreenMagritte
25.06.2016 1 z 5

David Smith je zamindrákovaný umělec, který není schopný překročit svůj stín a bere se k smrti vážně. Očividně nedospěl k takovému stupni duševní vyspělosti, aby si uvědomil, že hodnotu svým sochám dává on a nikoli jeho okolní (rádoby) umělecký svět. Nesympatický hrdina na jednu stranu chce dávat svůj život za umění, ale jak vidíme, plete si umění s uznáním a prodejností jeho soch. Typické bolístky uměleckého světa a jejich odvržených dětí - „zneuznaných“ umělců, tady byly už tolikrát a v tolika zpracováních, že by v tom originalitu těžko mohl někdo hledat. Hlavnímu hrdinovi absentuje jakýkoli náhled, nedej bože i smysl pro humor. Neustále se plácá ve svém dosti zvadlém egu.

Obecně mi vadilo, že tento komiks je protkán neuvěřitelným množství klišé, které už tady byly a v mnohem působivějším a originálním provedením. Harry jako smrt, s níž David hraje šachy, ubrečený nedoceněný umělec, bombastické sochy, aby bylo každému jasné, jak je ten náš život nešťastný a vyprázdněný, ale za lásku stojí za to žít…

Co se týče kresby, působila na mě opět sterilně a komisně. Výrazový rejstřík postav byl značně omezený, v podstatě byly buď vážné, nebo po sobě exaltovaně křičely. Komiksový styl Scotta McClouda je podobný jako třeba u Craiga Thompsona, ale jeho Pod dekou vyniká tím, co Sochař postrádá - lehkost, upřímnost a originalitu.

Geatas
24.06.2016 5 z 5

Tolik myšlenek, tolik motivů, tolik skrytých životních pravd. Sochař hodně překvapil, v průběhu čtení jsem se od něj nemohl odtrhnout a nakonec jsem nemohl a nechtěl knihu dočíst.Jak to jinak doporučit??Hm....kupte, přečtěte...dokonalá, dokonalá knížka!

Attia
28.05.2016 5 z 5

Zvláštní a trochu děsivé, ale neuvěřitelně propracované dílko. Díky Sochaři jsem kouzlu komiksů propadla zase o něco více.
Doporučuji!

MishelleBlack
27.05.2016 5 z 5

Sochař pro mě byl neskutečný zážitek. Za dobu čtení jsem příběh hltala od textu až po detaily kreseb. Konec mě trochu šokoval a knížka ve mě zanechala spoustu různých emocí. Doporučuju!

Knihomolka :)
24.05.2016 4 z 5

Nádherná knížka, jak příběhem, tak graficky! Davidův příběh čtenáře chytí za srdce a díky úžasnému ztvárnění jeho každého dne, s ním budeme všechno prožívat na plno - příběh je tak o to procítěnější.
Hned po jeho dočtení, mi bylo jasné, že na něj jen tak nezapomenu..a budu ho každému jen a jen vychvalovat!! ☻

misantroop
30.04.2016 5 z 5

"Všichni to chceme. Všichni po tom toužíme. Ale je těžké si to zasloužit."

Odehnalka
22.04.2016 5 z 5

Neskutečný literární zážitek! Grafický román od kterého se nebudete chtít odtrhnout.
Tohle si zaslouží pět hvězdiček, a to bez debat!

rarášek
14.04.2016 5 z 5

Komiks se mi hrozně moc líbil. Ke konci uronila pár slz, protože to jsem nečekala, že se stane. Žádný šťastný konec pro hlavního hrdinu není, ale příběh se mi rozhodně moc líbil. :)

Standa Šebek
02.04.2016 5 z 5

„Grafický román, který vám zlomí srdce.“ Ano, to sedí. Život, umění, láska, čas, smrt a všechno mezi tím.

Příjemný, upřímný komiks, který mi nejvíce připomínal Pod dekou od Craiga Thompsona. Po formální stránce je bezchybný, a zároveň osobitý, což se dalo čekat, vždyť Scott McCloud komiksovou tvorbu prakticky vyučuje.

Povinnost pro všechny fanoušky komiksu, pro sochaře, Newyorčany, rozervané umělce, pro každého, komu život uniká mezi prsty (nebo si naivně myslí, že mu život mezi prsty neuniká) a pro každého, kdo někdy miloval.

Mimo to jde i o skvělý odrazový můstek pro všechny, kteří komiks nikdy nečetli, nebo si dokonce myslí, že nemůže jít o umění.