Sny o snech

Sny o snech https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/9830/bmid_sny-o-snech-bAh-9830.jpg 4 10 4

V brilantní zkratce s jemným humorem se autor vrací k slavným postavám evropského umění a kultury. Setkáváme se s Freudem, Čechovem, ale i Caravaggiem, Rabelaisem, Goyou či Stevensonem.

Literatura světová Povídky
Vydáno: , ERM

Sogni di sogni , 1992

los
06.01.2020 2 z 5

čekal jsem trochu víc imaginace, znovu bych nečetl

000nugatovej
16.06.2019 4 z 5

Na konci 90. let 20. století měl Tabucchi sen. Snilo v něm několik osobností. Čím byly blíže jeho věku, tím byly jejich sny v jeho snech živější. Mne oslovil nejvíce sen Majakovského s mýdlem a hrůzným vlakem.

Catharsis
22.08.2014 2 z 5

Pár kapitol pěkných (např. Lorca, Majakovskij), jiné mi přišly moc ilustrativní vzhledem k životu zvolených umělců - u snů jsem očekávala vzletnější fantazii.

bierce
16.04.2014 4 z 5

Brilantní sbírka krátkých, zpravidla dvou až čtyřstránkových, umělecky ztvárněných snů, které si vysnil a svým jedinečným způsobem na papír zachytil Antonio Tabucchi. Každý sen je připsán (snad s výjimkou letce Daidala) jedné reálné osobě, rekrutující se převážně z literárních a jiných uměleckých sfér a žijící v dávné i nepříliš vzdálené minulosti.
Zajímavým doplňkem jsou medailonky těchto osobností v závěru knihy. Ty krom standartních životopisných a faktografických údajů obsahují i méně známé skutečnosti a fakta, která se vážou ke snovým dějům a která tyto děje předznamenávají nebo jsou jimi naopak ovlivněny.
Tabucchimu se navíc povedlo ve snech zachytit osobitost jednotlivých snivců a společně s často absurdní logikou snů tak vytvořil jedinečný literární zážitek, který dokáže poučit, ale i okouzlit šťastnými i tragickými stránkami životů několika titánů umění. Litovat lze jedině toho, že je kniha tak krátká.

italská literatura

Antonio Tabucchi