Jeden rok

Jeden rok https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474494/bmid_jeden-rok-0Kd-474494.jpg 4 133 59

Smrti se smát série

Myslíte si, že po smrti dojdete klidu? Ne, když budete mít smůlu. Já ji měla. Překvapivě. Místo odpočinku jsem se dočkala bandy vyšinutých smrtek, které si svůj čas mezi sbíráním duší krátí vztahovými peripetiemi, za něž by se nemuseli stydět ani hrdinové telenovel, dramatů, tragédií a tragikomedií všeho ražení. Takže vítejte v Ruinách, domově Smrťáků. Jsem Ema a budu vaše průvodkyně. Jeden rok je humorná romantická kniha na pomezí grotesky, která se odehrává v neobvyklém prostředí. Je psaná podobným způsobem jako romantické série – můžete začít, jakým dílem chcete.... celý text

Máchy666
08.06.2022 5 z 5

Na knihu jsem narazil náhodou. Autorka slibovala oddechovou knihu na zasmání a to kniha podle mě splnila. Ačkoliv je dopořučována spíše mladším čtenářům, přečetl jsem ji s chutí. Jak už název a anotace napovídají, v knize se neřeší žádná apokalypsa nebo jiný epický příběh. Je to doopravdy kniha, u které si odpočinete a prožijete jeden rok v sídle smrtek. Líbil se mi příběh Emy (zajímavě pojmuta známá pohádka) a to, jak autorka neřekla přímo, kdy se Ema narodila a zemřela, takže člověk musel zapojit hlavu (dobře, já jsem googlil :D ), aby si zjistil, v jakých letech to bylo.
Knihu bych doporučil těm, kteří hledají nějaké lehké romantické čtení v neobvyklém prostředí. Pokud hledáte něco s nějakou napínavou zápletkou, kniha se vám líbit nebude.

sebemi
08.06.2022 2 z 5

Nejsem cílová skupina, být o desetiletí mladší asi bych byla nadšená. Dala jsem tomu šanci, protože české fantasy,ale v knize se skoro nic nedělo. Nejdříve plusy, nápaditý svět a sympatická hlavní hrdinka a její přátelé, sakrasmus a ironie, i jsem se zasmála, ALE děj prostě pokulhává, první polovinu knihy jsem vyloženě trpěla. Pak se začalo něco dít, někdo po ní šel, ale pak žádné rozzuzlení, jaká byla jeho motivace, v hlavě jsem měla jen proč, proč, proč a odpovědí se mi nedostalo a to mě zklamalo hodně. V podstatě,jak říká název, je to popis jednoho roku smrtky a víc se vám opravdu nedostane s tím, že i k tomu světu mám spoustu otázek. Málem bych zapomněla na romanci mezi hlavní hrdiny, byla tam.

BookEater
03.06.2022 5 z 5

Skvělý příběh, postavy, ke kterým si lehce vytvoříte vztah, velmi čtivé!!! Moc se těším na pokračování.

Teruberu
23.03.2022 5 z 5

Chci další díl. Chci potkat Luciena a Eskara

JK96
29.01.2022 3 z 5

Kniha mne upoutala neotřelým námětem, přesto jsem již po pár stránkách pochopila, že nebudu autorčina cílová skupina. Proto bych uvedla pár věcí, které mne jako čtenáře young adult žánru neuspokojily. Autorka zmlsala mé chuťové pohárky tématem posmrtného života, ale v tomto jsem se dočkala zklamání. Podle mého autorka dostatečně nevyužila potenciál posmrtného života a všeho kolem něj a spíše než sběrači duší (smrtek) se zabývala jinou (velmi známou) skupinou nadpřirozených bytostí. Dále bych pak autorce vytkla věkovou kategorii hlavní hrdinky i vedlejších postav. Místo pětadvaceti let bych Emě řekla (podle chování ) takových čtrnáct a jejím přátelům zrovna tak. Ve chvílích, kdy Ema nadává na náctileté puberťáky si říkám "odříkaného chleba největší krajíc". Nějak mi prostě nejde pochopit ženu ve věku pětadvaceti let (pět set let po smrti), která se chová jako někdo, kdo má brzy vyjít základní školu. Z důvodu, který jsem již uvedla (a to , že již nejsem cílovou skupinou autorky), nemám potřebu vyhlížet další knihy, které by údajně na Jeden rok měly navazovat.
Přesto věřím, že náctileté dušičky kniha plně uspokojí, neboť v příběhu nechybí jak nějaká ta předehra na love story, tak ani kousavé sarkastické poznámky, či jiné ironické postřehy.

punkgirl97
27.01.2022 4 z 5

Skvělá oddechovka.

Hlavní hrdinka Ema mi sedla hned od začátku. Líbilo se mi jak přemýšlela, její drzost, její přirovnání - u toho jsem se vždy hodně nasmála. Chtěla bych říct, že jsem si kolikrát přišla jako by psala autorka moje myšlenky nebo vtipné odpovědi. Ema je plná sarkasmu, nemusí to všem sednou, ale mně to sedlo dokonale. Opravdu skvělé počtení.

Eskar je skvělá mužská postava, stejně tak Erik a Lucien. Všechny jsem si oblíbila. I jako hodně vedlejší postava (nechci spoilerovat) mi sedl Toby! Chci ho domů prosím moc.

Nicméně mám jednu menší výhradu - na mě tam bylo prostě a jednoduše málo akce. Je pravda, že když už se tam něco víc dělo tak jsem byla napjatá jak to dopadne.

Svět se mi hodně líbil - Cech smrtek neboli Smrťáků. Místy tajemno to já můžu o to víc mě to nutí číst dál.

4/5

uzivatel8267
18.01.2022 5 z 5

Naprosto uzasna kniha! Malo knih me zacne bavit hned od prvni strany.. u nekterych to je az od prostredka, nez me to poradne chytne, ale tady jsem hltala knizku od prvni do posledni stranky a nemohla se odtrhnout. Po celou dobu cteni jsem nemela ani na chvili pocit,ze bych se nudila. Chvilemi jsem zjistila,ze ani nedycham Uzasne napsane a clovek se i poradne zasmeje doporucuji vsem

annabell
22.11.2021 5 z 5

Tahle kniha byla balzámem pro mé sarkastické srdéčko

České fantasy moc nečtu, ale tohle byla bomba. Stačilo už jenom přečíst si anotaci.
Ema mi strašně sedla, svět smrtek byl krásně vymyšlený,

Děj plyne v průběhu celého roku, takže to není ve stylu - něco se stane a za týden je vše zachráněno, do toho vyřešené dva milostné trojúhelníky a z neznáme holky máme vyvolenou hrdinku
To tady doopravdy není a tím je pro mě ta kniha ještě lepší

Sice mi sem tam přišlo že je tam nějak moc postav, ale velmi rychle jsem si uvědomila kdo je kdo.

Knížku jsem přečetla pomalu na jeden zátah, bylo to krásně čtivé a prostě jsem se do tohohle světa strašně moc zamilovala

Přemýšlím co ještě napsat kromě jednoho velkého WAU, ale asi mě nic nenapadá
Rozhodně doporučuju přečíst všem co milují fantasy a sarkasmus

Už se nemůžu dočkat druhého dílu

jitka_dankova
13.11.2021 5 z 5

Páni, ta sarkastická moderní smrtka mne ale dostala. Takové vtipné komentáře, takový osobitý styl! Bavila jsem se. A je to i důvod, proč knize dávám vysoké hodnocení, i když je děj v podstatě o ničem. Opravdu, mám-li knihu shrnout, musím konstatovat, že se tam vlastně nic moc nedělo, nic moc nevysvětlilo, nic moc nestalo. Romantiky tam bylo jen pomálu. Byl to jen takový obyčejný popis jednoho roku jedné smrtky ve vymyšleném světě smrtek. Měsíc za měsícem. Vlastně docela nuda. Ale ta její "nevymáchaná" pusa, to za čtení fakt stálo. Jsem zvědavá, co po tom rozvláčném úvodu přinese někdy další díl.

Knihomolka97
08.11.2021 4 z 5

Vskutku originální oddechová fantasy se sympatickou hlavní hrdinkou v hlavní roli. Ema je smrtka, jinak řečeno sběratelka duší, která žije společně s dalšími smrtkami v Ruinách.
Moc jsem jsi jí oblíbila, sarkastičtí lidé jsou zkrátka moje krevní skupina. :D
Mužské trio Erik, Lucien i Eskar mě hodně bavilo a celkově byl příběh vážně hodně  vtipný. Narážky na filmy, seriály a podobně je pro mě vždy příjemným zpestřením.
Samozřejmě nechyběla romantická linka, bez které by to prostě nešlo.
Prostředí bylo krásně popsané a příběh měl takovou zvláštní pochmurnou atmosféru. Myslím, že na tuhle dobu je kniha úplně ideální.

4,5⭐/5⭐

VeronikaHV.
02.10.2021 5 z 5

Páni, tak to byla jízda. Pecka, paráda... Děkuji autorce za krásnou knihu, kterou jsem zhltla za jeden den. Jen jedinou věc bych vytkla.... Kdy bude další díl? :)

Charmedka
27.09.2021 4 z 5

Já jsem naprosto nadšená, příběh je originální, poutavý a hrdinové mají skvěle propracované charaktery, oblíbíte si je do jednoho a Ema? Přesně ten typ hrdinky, co mám v knihách ráda. Je svá, přirozená, srší sarkasmem a vtipnými hláškami, navíc miluje sladké a autority pro ní nesou až tak autoritativní. Je to poprvé, kdy si u české knihy říkám, bože, potřebuji další díl a znovu se s Emou a Eskarem setkat.

honey.and.books
15.09.2021 4 z 5

Pokud hledáte nějaký spíše trochu akčnější fantasy příběh, tak vás tato knížka asi příliš neohromí, neboť její příběh je spíš taková oddechová fantasy romanťárna. Je pravda, že v příběhu se vyskytovaly i zápletky, které by, kdyby se více rozvedly, přidaly trochu té akce, ale popravdě já jsem asi i ráda, že je kniha napsaná tak jak je. Postavy má autorka velmi dobře vymyšlené a člověk se s nimi dokáže lehce ztotožnit, zvlášť s hlavní hrdinkou Emou. K mužskému osazenstvu (Erik, Lucien a Eskar) mám pouze jednu otázku. Kde se shánějí? Takže pokud vás anotace příběhu zaujala a nevadí vám postavy s trochu morbidním humorem, určitě knihu vyzkoušejte.

Jediné co bych vytkla byly pravopisné chyby, které se v knize vyskytovaly, a na které jsem naštěstí byla díky ději schopná zapomenout.

margaretz
06.09.2021 4 z 5

Knížka se velmi dobře četla, byla vtipná a hned prolog mě rozesmál. Jen ke konci se v knize více vyskytovaly chyby, jako chybějící zvratné zájmeno nebo předložka a věty tak trochu ztrácely smysl.
Líbilo se mi, že v knize byla spousta narážek a odkazů na různé knihy, filmy, seriály, ale i historii a citáty. Navíc autorka použila můj nejoblíbenější citát, který je od Wericha: „Dobrá nálada nevyřeší všechny vaše problémy, ale naštve tolik lidí, že stojí za to si ji udržet.“ A i zmínila můj nejoblíbenější film. Takže si mě získala. A pokud jsem náhodou film neznala a nepochopila jsem narážku, tak po troše googlení jsem prozřela a tleskala, jak dobře to použila. Myslím, že si s tím dost vyhrála.
Co se týče příběhu, tak jsem vlastně byla dost překvapená, že je to pouze fantasy romantika. Doufala jsem, že tu bude i více napětí, jak to tak ve fantasy bývá. Sice zde byl jeden veliký napínavý moment, který bych ale řekla, že ztratil potenciál. Za mě to smetli ze stolu hrozně rychle a i následky, které z toho Ema měla, bych doufala, že se nějak více rozvedou a ne, že se s nimi v zásadě smíří. Nehledě na to, že i problém s její proměnou, byl tak poměrně upozaděn. Myslím, že tu bylo více dobrých nápadů, které se mohly lépe a více rozvést. Co oceňuji, že jsme se v závěru dozvěděli Emy příběh. I se mi líbil pohádkový motiv.
Celkově se mi knížka líbila, jen mi chybělo větší drama.

Marfiinek
01.09.2021 5 z 5

Takhle dlouho jsem se nezasmála u knihy. Smála jsem se a nahlas což se mi jen tak nestává. Bylo tam vše jak hodně dobře mířené hlášky, trochu té romantiky, smíchu, tak i napětí. Hlavní hrdinka když něco řekla tak to stálo za to, její sarkasmus byl super. Jak bránila kamarádky, svoji rodinuTessu a Annu a jak společně řešili okolí a svoje problémy. Erik jak ji bránil, jeho strach o Emu, dokázal ji říct když udělala něco blbě dokázal ji seřvat, ale i utěšit a být tam pro ni. Eskar prostě týpek jak hora, samej sval, smrťák, kterého by jste nechtěli naštvat, ale Ema to zvládá za všechny. Lucien, Charo, Káleb prostě všechny postavy byly dokonalé a skvěle se doplňovali. Musím říct, že je to prvotina, ale opravdu mě nadchla. Začetla jsem se v práci v 19:00 a ve 4:15 bylo dočteno. A hned jsem psala a druhej díl bude?! Prostředí, postavy prostě něco nového a já opravdu smekám klobouček

veronika4289
12.08.2021 5 z 5

Upřímně, nečekala jsem, že by mě tento žánr zaujal. Knihu jsem otevírala z donucení a špatného vědomí, že to napsal někdo, kdo čeká na reakci a já pořád nic. Samozřejmě jsem byla nadšená, že se jí to podařilo a věděla, že zrovna ona nevypustí do světa nějakou škváru, ale i tak....dívčí román a já, která potřebuje pořádnou psychologickou matlanici plnou vražd, abych se začetla?

No...zažrala jsem se pořádně a knihu zhltla během pár hodin. A autorku vzápětí seřvala, jak si jako ten konec představuje a jestli už má druhý díl minimálně na korektuře.

Čtivá, rychlý spád, žádný dlouhý cancy. Vtipná! Málokdy se mi stane, abych se u textu nahlas uchechtla.

No a samozřejmě i já jsem se našla v hlavní hrdince a jejím příběhu, četla do dlouhých nočních hodin a nechtěla knihu zavřít. Ještě jedna kapitola a jdu spát...

Takže milá autorko - gratulace a doufám, že se v dalším díle opět zamiluji jako středoškolák.

Nikolaoss
18.07.2021 5 z 5

Velmi doporučuji! Tak zábavnou a svěží knihu už jsem dlouho nečetla. Skvělé postavy, skvělé dialogy, parádní humor a originální prostředí. Hergot, doufám, že bude další díl!

Pedruska01
24.06.2021 5 z 5

Ano! Byla jsem oslovená samotnou autorkou, která si mě "vybrala", abych se podívala na její knihu, za což jí znovu moc děkuji, protože mi to udělalo ohromnou radost. Na knihu jsem se hned podívala, a ačkoliv samotná anotace toho moc neprozrazuje, zaujala mě. Netrvalo dlouho a dospěla jsem k závěru, že to zkusím a knihu si prostě pořídila. Včera přišla, dnes není co řešit. Ten styl mi strašně moc sednul, hrozně dobře se to četlo a jak rychle! Tak moc mě to upoutalo, že jsem knihu nechtěla odkládat. Až teď lituju, jak moc rychle jsem to zhltla, ale když to ani jinak nešlo. :D
Hlavní hrdinka Ema - kriste pane, ona byla moje krevní skupina. Skvělá postava, s výborným humorem/sarkasmem, průpovídkami, charakterem, chováním. Nemám absolutně co vytknout. Hrozně mě bavila a užívala si to. Vtip, remcání, sladkosti, ale i starost, péče, nevyjadřování pocitů a pořádný vztek, přeměna, menší čórky. Byla super, líbila se mi. Líbilo se mi i to, jaké má vztahy s ostatními, ať už její kamarádky Anna a Tessa anebo mentor Erik - toho chlapa jsem měla ráda. Taky přiznám, že mi bylo sakra líto Carmaga. Ale když tam není to "něco", tak se nedá svítit. :)
Druhý hlavní hrdina, budu upřímná, prvotně jsem si myslela, že to bude někdo jiný, ale absolutně nejsem zklamaná. Ba naopak. Druhý hlavní hrdina byl Eskar - ojojoj, přesně ten typ chlapa, kterej se mi líbí (anebo většině žen). Byl nedostupný, tajemný a nebezpečný s vysokým postavením, ale taky starostlivý a úžasný. Asi jsem se zamilovala. Byl hrozně fajn a stejně jako Ema mě bavil. Kdo další mi ukradl srdce, tak to byl Lucien. Bože, ten týpek byl fakt... týpek. Sladký vtipálek, naprosto skvělý. Užívala jsem si ho a chci ho ještě víc!
Tuhle knihu beru jako spíše seznámení s novým, originálním světem, ve které se ale i tak dělo spousty věcí. Rozhodně jsem se nenudila. Byla to vyvážená směs akce a vztahových peripetií, které já sakra můžu. Bylo to něco, co mi sedlo hodně moc do noty. Možná bych tomu ještě akce přidala, ale možná se to objeví příště (zatraceně doufám, že jo!). Přeci jenom nejde narvat všechno na pár stran. Neberu to jako kaz nebo tak. Děj je vyprávěn v časovém úseku jedno roku a jak zároveň název napovídá - a to pouze z jednoho pohledu, což je v naprostém pořádku - mě ještě nikdy rok tak moc neutekl. Ta kniha má skoro 400 stránek a jak když lusknu prsty, byly fuč. Neskutečný. Příště větší bichli, prosím. :D
Tohle bylo pro mě poprvé, kdy jsem na takovou prosbu vyhověla a hlavně jí dotáhla do konce a jsem za to ráda. Jak se taková random věc vyplatí! :D Teď vážně, četlo se to neskutečně, líbilo se mi to a fakt děsně mě to bavilo. Ten svět, postavy, hlavně ta humorná forma! Oblíbila jsem si to - všechno, všechny. Tohle je vážně moje. Autorka potažmo postavy, vyberte si, je/jsou ze stejného těsta, což je vždycky o to lepší. Užívala jsem si to každou stránkou a upřímně, chci zpátky. Proto doufám a přikláním se a modlím se a cokoliv dalšího, aby druhý díl (třetí, klidně i čtvrtý) byl, abych se mohla za těma skvělýma postavama vrátit, řešit další vztahové trable a smát se spolu s oblíbenci a pokud možno, co nejdřív. Přeci jenom, ty vrátka jsou otevřené, úplně se to nabízí. :) Věřím, že z takové vysoké laťky se nesleví, naopak to půjde ještě výš. Na to, že to je tištěná prvotina a šlo to takovou cestou až ke hmotné knize je úžasné a před autorkou smekám - velmi povedené a za tu práci to stálo, věř mi. Tohle neváhám doporučit a rozhodně ohodnotit plným počtem. :)

LucieKopalová
14.06.2021 5 z 5

Navštivte s Emou Ruiny a přesvědčte se, že ani po smrti nemusí jít všechno tak hladce, jak by jeden čekal. Navíc, když se vám na jednom místě sejdou duše skoro od vzniku světa až po současnost, je o zábavu postaráno. Přidejte záhadu, kurz zvládání emocí, spoustu soukromých tajemství a hlášek... už jen takhle směska zaručí, že se do Ruin budete rádi vracet. Minimálně proto, abyste zjistili, co se zase stane a jestli už konečně někdo trvale zabaví ten triangl a kdo je ten málomluvnej chlap s pěkně výmluvnýma očima.
Příběh má spád, dynamiku, neotřelé kulisy a postavy, které mají kolikrát co dělat samy se sebou, natož ještě vypořádat se s dobou, ve které původně nežily. Pokud věnujete pár hodin Eminu vyprávění a projdete si s ní Ruiny i tenhle svět, rozhodně nebudete litovat. :)