Smolný rok

Smolný rok https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/196983/bmid_smolny-rok-A2C-196983.jpg 4 246 79

Pětačtyřicetiletá Ginny je přesvědčená, že je její rodina každých patnáct let stižena kletbou. Ona sama v patnácti otěhotněla a porodila dceru Lizu, jež ve svých patnácti udělala totéž. Teď uplynulo dalších patnáct let a obě svobodné matky, Ginny i Liza, s hrůzou čekají, kdy dospívající Mosey zopakuje stejný scénář. Tentokrát však kletba na rodinu dopadá nečekaným způsobem… Mrazivý román o matkách, které byly samy ještě dětmi, když rodily, dívčích přátelstvích, dávno ztracených i znovu nalezených láskách, zradě, zneužití a zklamání, nenávisti a žárlivosti. A především o rodině a pevných poutech, která vytváří.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

A Grown-Up Kind of Pretty , 2013

Aneleh
08.03.2016 5 z 5

Na knize mě zaujala obálka natolik, že jsem ji prostě musela mít. Ta černá kočka na lavičce mě fascinuje a tušila jsem, že i celý příběh bude zvláštní. Přes hloupou pověru, že černá kočka přináší neštěstí, jsem se naštěstí už dávno přenesla. Miluju kočky a vím, že je to holý nesmysl. Černé kočky jsou úžasně tajemné, a tak jako každá kočka vnesou do bytu jen spoustu pozitivní nálady a energie. To samé tato kniha - tajuplná, úžasná, zvláštní. O opravdové lásce a soudržnosti, o přítomnosti, která je nejdůležitější. O tom, jak člověk nemůže najít slova, ale i tak se dorozumí s těmi, kteří jej milují.

Smiragl
09.01.2016 4 z 5

příjemná kniha - trochu napínavá, trochu romantická... příběh vypráví tři hlavní postavy - babička, matka a dcera, každá z nich do příběhu promítá vlastní pocity, přání a touhy

kam-pak
09.01.2016 5 z 5

Jsem tak nadšená! V předchozích komentářích je všechno napsané tak, že bych musela doplnit jen nějaký ten spoiler. Tolik jsem si hrdinky oblíbila, fandila, byla zvědavá, jak se s tak strašně smolným rokem vypořádají!

Liana
03.11.2015 4 z 5

Podla anotacie som od knihy cakala nieco ine, takze kniha prekvapila. Ale bolo to dobre. Zaciatok sa trochu vliekol, ale potom sa to rozbehlo a ku koncu som sa uz od knihy nevedela odtrhnut.

KattyV.
13.10.2015 5 z 5

A že ten Smolný rok tak pěkně skončil? :-)

Krásná kniha...dovolila bych si napsat úryvek, který se mi moc líbil:

"Udržím svoji rodinu pohromadě, celou, tak pevně, tak dlouho a tak těsně u sebe, jak to jen půjde. Přijmu dnešní radost, i tu zítřejší. Přijmu ji s otevřenou náručí, ber kde ber."

ladyfromskye
13.08.2015 3 z 5

Pro mě bohužel velké zklamání. Už od začátku mi na knížce něco nehrálo a pak jsem si uvědomila, že mám pocit, jako bych četla Toni Morrisonovou, ale hodně, hodně, hodně nevyvedenou. A po dočtení mi došlo, jak moc se v některých aspektech knížka podobá jedné konkrétní knížce této nositelky Nobelovy ceny za literaturu: Lásce. Neříkám, že Smolný rok nebyl v ničem originální, byl, ale raději bych, kdyby byl takový, jak jsem si ho z krátké anotace vysnila. A to se nestalo.

hlina
26.07.2015 4 z 5

Od knihy jsem nic nečekala a překvapila mě. Zpočátku mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale postupně se vše začalo propojovat a já byla moc zvědavá, jak vše dopadne.

sporran
21.06.2015 3 z 5

Zajímavá kniha. I když se musím připojit k některým předešlým komentářům, že zprvu se zdá být taková zmatená. Chvíli to trvá, než se to ní člověk začte a pochopí prolínání vnímání reality a vzpomínání jednotlivých aktérů. Jak už jsem psala, tak je kniha zajímavá a cca třetí třetinu jsme přečetla snad za den. Tam už to byl docela spád, i když na druhou stranu je to tak trochu nevyvážené a myslím si, že tím rozvláčným začátkem kniha ztrácí ty méně trpělivé čtenáře. Není to můj top, ale čtivá...

anibeni
23.05.2015 5 z 5

Zvláštní kniha - ani smutná, ani veselá, ale naprosto originální.... Od knihy jsem čekala jen to, že by mně měla podle zdejších komentářů zaujmout... To mě teda zaujala, obzvlášť tím, jak pointa gradovala... na začátku se mi zdálo vše zpřeházené a pomotané, ale postupným odkrýváním různých tajemství jednotlivých osob mě nakonec dovedla až na konec...

Darjam
17.05.2015 5 z 5

Okouzlila mě. Krásná kniha, od které jsem moc nečekala a nakonec mě úplně pohltila.

KatnissLavender
06.05.2015 4 z 5

Tahle kniha se mi opravdu líbila a to i přes to, že knihy tohoto typu zrovna moc nečtu. Děj ubíhá příjemným tempem, nenechá vás se nudit a s každou uplynulou kapitolou vám rozkryje další důležitou část příběhu a směruje vás k pochopení. Autorka má perfektní styl psaní a nechybí tu ani pasáže, kde jsem se musela nahlas smát jejím přirovnáním a popisům! Byla jsem prostě nadšená a knihu doporučuji! Jen tu nehledejte žádné nadpřirozené tajemno a kletby, byli by jste zklamaní...

kneslova
13.04.2015 5 z 5

Já jsem po rozporuplných komentářů od knihy mnoho nečekala a jaké bylo moje překvapení ! Mě se to prostě líbilo, se vším všudy jak to bylo napsáno - tři generace žen v domě, vždy psáno pohledem jedné z nich, dobrá zápletka, dobrý příběh, a tak kapku přidávám a dávám 5 hvězdiček...

Marceles
27.03.2015

Do knížky jsem se navzdory zdejším pochvalným komentářům nezačetla a po několika desítkách stránek ji odložila ... asi na ni nebyl ten správný čas.

Ranuncul
13.03.2015 2 z 5

Mě tato kniha nezaujala,skončila jsem v půlce.Ne kvůli tomu,o čem to bylo,ale jak to bylo napsané.

Heyhey
11.03.2015 5 z 5

Čekala jsem oddechovku. A bylo to perfektní čtení. Široký záběr. Neotřelé téma. Vykreslené charaktery postav. Ráda bych si přečetla ostatní knihy autorky.

Paja.
25.02.2015 5 z 5

Jak se říká nesuď podle obalu, tak víme, že všichni soudí. Já čekala nějakou smutnou depresivní knížku, kterou jsem zrovna 3x nechtěla číst, ale jelikož v knihovně mi nic lepší nepadlo pod ruku, tak jsem ji vzala. Smolný rok.... na obálce samotná černá kočka se stromem a stručný obsah nic moc. Já jsem ve finále nedokázala odtrhnout oči. Mě osobně se kniha líbila. Velká, malá a Mosey byly bezkonkurenční a ani jednu bych neměnila. Každé bych občas nejradši vrazila pár facek :D ale jinak mi všechny přirostli k srdci a někdy mi jich bylo líto. Řekla bych o sobě, že docela čtu, ale žádná jiná podobná kniha se mi do ruky nedostala. Za mě 5 hvězd za originalitu příběhu, stylu psaní a za to, že mě dokázala překvapit :) Doporučuji :) patří mezi ty co chytí a po přečtení mě donutila přemýšlet :)

jasnenka
29.01.2015 4 z 5

Obálka knihy je na víc než 5 hvězdiček, zaujala mě a tak se mi vlastně kniha dostala do ruky. Po přečtení prvních stránek jsem měla pocit, že ta kniha je ujetá a že ji snad ani nedočtu, naštěstí jsem vytrvala, krásně dokáže překvapit. Jen závěr trochu pokulhával - neškodilo by přidat několik stránek a nechat vše zvolna doběhnout. Našla jsem v ní skoro vše - napětí, humor, slzy i spoustu lásky. Zaujal mě styl psaní - v ER formě, tři pohledy rozdílných generací. Lisu, tu jsem si zamilovala nejvíc.

ddomikk
24.01.2015 4 z 5

Osobne me zaujal hlavne krasny obal knihy, u prvnich stranek jsem se bala, ze to bude asi vse co me na knize zaujme ovsem opak byl pravdou a nakonec vas kniha vtahne a nemate sanci uniknout:) u me precteno za dva dny pri nemoci a mohu doporucit je to takove to nenarocne cteni na dovolenku, ktere vsak nikoho neurazi! :)

marasaj
25.12.2014 5 z 5

Tak tato kniha mě opravdu dostala. Byla jsem do ní tak začetlá, že jsem měla opravdu velký problém se odtrhnout a jít dělat něco jiného. Mockrát jsem se zasmála a stálo to opravdu za to :o) Doporučuji!

zulanek
08.12.2014 4 z 5

Opravdu pěkné počtení,tahle kniha je důkazem,že i nepřízenˇ osudu dokáže rodinu stmelit,a tak i Mosey,Lisa a Velká věděly,že jsou si navzájem oporou a že domov je tam,kde vám rozumí a kde vás mají rádi.

láska tajemství rodinné vztahy Mississippi

Autorovy knížky