Smoliar Toomas

Smoliar Toomas https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188191/bmid_smoliar-toomas-188191.jpg 5 2 1

Toomas je ôsmak a veľký smoliar, ktorému sa nedarí mnoho vecí. O jeho žartovných výčinoch i o tajnej, svojrázne prejavovanej láske k spolužiačke Maji sa dočítate v tejto knihe.

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Mladé letá

Toomas Linnupoeg , 1968

Oplak
25.05.2022 5 z 5

Keby som mal vystihnúť túto knihu jedným slovom, bolo by to slovo: milá.
Toomas je sympatický, mladý hrdina, ôsmak, smoliar...
Nezažíva žiadne extra dobrodružstvá, len vtipné príhody, ktoré sa môžu prihodiť každému z nás.
Za mňa je najzábavnejšia pasáž tá, kde sa Toomas musel hrať s mladším bratom. To mi vyčarilo úsmev na tvári.

* - ,,Počul si vnúčik? Máš sa so mnou hrať." Malák začal vyskakovať Toomasovi pred nosom a vyvliekol z kúta svojho nerozlučného kamaráta medvedíka Miška.
[...]
,,Budeme sa hrať, že tvoj Miško je zbojník a my že ho chytáme. Zaujímavá hra, však?" presviedčal Toomas Linnupoeg bračeka.
,,Voľačo na tom bude," povedal Malák. Rád občas použil niektorý z Toomasových výrazov.
Bratia sa so zápalom pustili do hry, hoci zápal každého vyvolalo niečo iné. Toomasa Linnupoega hnala úkladná túžba po pomste. Nuž a Malák sa pustil do hry s detskou úprimnosťou, rád sa podriadil staršiemu bratovi a robil všetko, čo mu ten kázal. Opatrne sa prikradol k Miškovi, chmatol ho za krk a priviazal špagátom k nohe stoličky.
,,Tuhšie," velil Toomas Linnupoeg, ,,lebo nám zbojník utečie."
Malák ho priviazal tak tuho, ako len vládal. Vtedy mu Toomas podal kapsľovú pušku a kázal mu Miška zastreliť. Bum, bum, bum! vystrelil Malák. A Toomas Linnupoeg so zadosťučinením povedal:
,,V poriadku. Teraz je tvoj Miško zabitý a hrať sa s ním viac nemôžeme."
Malák obrátil k Toomasovi svoju mesiačikovitú tvár a nechápavo naňho uprel oči. Až po chvíli začal jeho mozog rozšifrovávať bratove slová. Keď si Malák uvedomil ich krutý zmysel, zareval na plné hrdlo:
,,Môj Miško nezomrééél, môj Miško žijééé, žijééé!"
Malák reval tak hrozne, že prebudil starú mamu. Prihnala sa zo svojej izby a začala lamentovať:
,, Preboha, čo tu zasa vyvádzate?"
,,Nič nevyvádzame," odpovedal Toomas Linnupoeg, ,,len sme sa hrali s Miškom." -
(kapitola Toomas Linnupoeg sa hrá s Miškom)

Je to kniha o škole, priateľstve a prvej láske.

pro děti od 11 let škola

Autorovy knížky