Smích šakalího boha

od:


KoupitKoupit eknihu

Staří Egypťané znali složitý obřad, při němž oživovali obrazy zemřelých, vdechovali život sochám, otevírali jim ústa. Vyprávění dávných příběhů, zavátých pískem tisíciletí, se onomu rituálu podobá – kouzelným dotekem přes nesmírné rozlohy času otevírá nejen ústa, ale i oči a srdce… V předivu barvitých dějů, jež se splétají za časů vlády osmnácté dynastie – v bouřlivých dobách, kdy v Obojí zemi panoval podivínský faraon Achnaton a jeho nástupci, ožívají tváře a osudy velebně krásné Nefertiiti a jejích dcer, mladého Tutanchamona, vezíra Aje, dívky Akiasare i jiných a do dění u královského dvora i do všedního života v ulicích někdejších měst v údolí Nilu vzlíná tajemná mystika starověkých kultů a rozevírá brány světa esoterického poznání, přístupného jen zasvěcencům… Po smrti faraona Achnatona je vládcem Egypta a vtěleným bohem prohlášen jeho nezletilý syn Tutanchamon. Současně se stává manželem své o málo starší nevlastní sestry Anchesenamon, kterou si nesmírně zamiluje. Stranou od božských manželů-sourozenců vyrůstá dcera královského architekta Akiasare. Přestože její otec ve dne věrně slouží svému králi, za nocí je služebníkem černého Anupa, boha krve a pohřebišť. Zasvětí mu i Akiasare. Ta se jedné noci v podzemní svatyni svého boha setká s nesmrtelným tvorem, vampýrem jménem Dakh… Bohové však zamíchají osudy lidí a jejich cesty se zkříží. Akiasare je povolána do paláce, aby naučila faraona pradávnému umění: řeči beze slov, jíž se rozmlouvá se zvířaty. Nic není však tak snadné, jak by se mohlo zdát, a každý není tím, kým se staví. Velký vezír Aje je možná člověkem jen zpola a rozhodně není spokojen se svým postavením. Touží mít mnohem víc: korunu faraona a Anchesenamon jako svou královskou manželku. Nastrojí odpornou lest, jejíž obětí se kromě královských manželů stane i sympatický velitel vojsk Haremheb. Vázán podvodně vylákanou přísahou, stává se nepřímým viníkem vraždy mladého faraona. Aje se prohlásí vládcem všeho Egypta. Tutanchamon je mrtev, Anchesenamon uvězněna. Přesto se odmítá za Aje vdát. Jako poslední zoufalý pokus, jak zlomit její odpor, ji Aje uváže na noc v poušti, ve Městě mrtvých, kam se za noci slétají nejtemnější duchové. Akiasare, která se už dávno přestala bránit prapodivné náklonnosti k vampýrovi, kvůli němu opustila otcův dům a toulá se s ním ruinami starých hrobů. Tak se stane, že objeví Anchesenamon… Zdá se, že není jiné cesty, a tak se koná královská svatba. Koně zapřažení do faraonova vozu se však splaší. Aje je mrtev, Anchesenamon smrtelně poraněna. Přesto nakonec vítězí a rukou vampýra Dakha vysvobozena ze smrtelného těla, připojuje se v Západní zemi, kam odcházejí duše Egypťanů ke svému milovanému…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/34637/smich-sakaliho-boha-E6B-34637.jpg 4.419
Žánr:
Romány, Sci-fi, Historie
Vydáno:, Apsida
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
ludek.n
27. března

V románu Smích šakalího boha spojila Jenny Nowak své oblíbené téma vampyrismu s historií egyptské říše za vlády Achnatona a Tutanchamona. Na rozdíl od jiných knih autorky, nejsou tady nemrtvé bytosti hybateli děje, ale jejich přispění a zúčtování v závěru knihy má razanci parního stroje. V mnoha ohledech krutý a tragický příběh je vyprávěn s erudicí a noblesou, a vůbec nezáleží na tom, zda a nakolik ctí historická fakta. Čtenáře strhne s sebou a nechá ho prožívat všechny osudové zvraty, které zasahují do životů jednajících postav.

Telničák
26.08.2014

Dcera (Katrin Ebrová) a matka (Jenny Novak - Jana Moravcová) napsali opravdu dobrou knihu, kde nechybí nic co by mohl čtenář od historické fantasy očekávat. Trochu to připomíná Řeku bohů od Wilbura Smitha. I pokračování (Pláč prokletého krále) je stejně dobrý.

danyda
09.11.2011

Moc hezká, čtivá knížka. Děj napínavý, pohádkový. Vystupují v něm nadpřirozené bytosti, jako by autorky předpokládaly, že taková stvoření opravdu existovala a jejich existence nebyla nic divného. Tajemno, napětí a prostředí starého Egypta. Super.

Štítky

Egypt

Autoři knihy

Jana Moravcová

Jenny Nowak (p)
česká, 1955

Katrin Ebrová

Katrin Ebrová
česká, 1977

Uživatelé mají knihu

v Přečtených43x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce13x
v Chystám se číst9x
v Chci si koupit5x