Služka

Služka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368526/bmid_sluzka-MZo-368526.jpg 3 92 31

Třetí kniha Hany Lasicové vypráví příběh nemanželské Anny z Banské Šťiavnice, která odešla jako dvanáctiletá do Vídně, aby tam pracovala jako služka v jedné vysoce postavené rodině. Nezkušená dívka, vlastně ještě dítě, se musí vyrovnat nejen se spoustou povinností, těžkou otrockou prací bez volných dní či odpočinku, ale také se zájmem mladého pána. Sama ví, jaké to je být „bastard“, ale dokáže odolat naléhání mladého muže a touze svého srdce?... celý text

Romány Pro ženy Literatura slovenská
Vydáno: ekniha , Motto

Slúžka , 2013

cérka
22.10.2018 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlela jak knihu hodnotit. Nakonec dávám 4* za tu zvláštnost, onakost, závan starých časů a za Klopačku, "která tuto noc odbíjí každé 4 hodiny".
V této knížce o životním příběhu "služky" nečekejte děj pod schodištěm, nahlédnete spíš do niterného vědomí děvčátka, kterým společnost opovrhuje a které se seč mohlo snaží odčinit "vinu" své matky. Ano, při čtení jsem cítila posměch, úšklebky i lítost některých vesničanů. Zároveň však hrdost, píli a snahu malého děvčátka, nemanželské dcery, která se neměla nikdy narodit. Byla od 13 let služkou, pomocnicí, chůvou v bohaté Vídeňské rodině. Žila a vlastně nežila.

bábuška
25.09.2018 2 z 5

Devadesátiletá stařenka vzpomíná, jak ve třinácti letech byla nucena odejít sloužit do daleké Vídně z chudé chaloupky v Banské Štiavnice. Z mého rodného jihočeského kraje chodil do Vídně také velký počet děvčat i chlapců, nejen do služby, ale i do učení. Kniha mě nijak neoslovila.

SSTknihy
12.02.2018 3 z 5

Vzpomínky devadesátileté paní. Ženy, která se na přelomu 19. a 20. století narodila na slovenském (tehdy ještě maďarském) venkově jako bastard. Toto stigma si nesla po zbytek svého života, který strávila z velké části jako služebná v šlechtickém síle ve Vídni.
Zvláštní styl, kterým je kniha psaná odpovídá dávnému vzpomínání. Útržky se vynořují na přeskáčku, doplňují se, opakují a upřesňují. Anna byla vychovávána k tomu, že má být za každou cenu poslušná, sebe řadit až na poslední místo, zbytečně nepřemýšlet a svým chováním odčinit hanbu toho, jak se narodila.
Je to sice zajímavý obrázek toho, jak se změnilo postavení žen za posledních sto let, ale díky Anině poddajnosti a netečnosti k tomu, co se kolem ní děje, včetně výrazných dějinných zvratů, zůstává příběh tak trochu na půl cesty a potenciál toho, co mohl sdělit nevyužitý.

TiniQ
23.01.2017 2 z 5

Taka neslana, nemastna kniha, trosku aj nudna. Kapitola sedem mi prisla zbytocna a uprimne trosku nevhodna do toho pribehu.

Mermaida
25.02.2016 3 z 5

Kniha mne moc nezaujala. Možná se na tom podepsalo i to, že mi nevyhovoval styl a jazyk jakým byla napsaná. Vněčem strohá, v něčem moc utáhlá a popisná. Příběh o Ance, služce, z dob Uher je takový krátký popis ve vzpomínkách jednoho dlouhého života.

+kora+
16.12.2014 5 z 5

táto kniha ma skutočne nadchla. je v nej zvláštna čistota. škoda ,že kniha zaniká v záplave titulov , pretože si myslím ,že stojí za to.dúfam ,že si nájde, našla svojich čitateľov.pre mňa veľmi výnimočný zážitok, dúfam ,že takýchto kníh prečítam viac.

bozzena
20.09.2014 3 z 5

Nic zvláštního jsem nečekala, ale způsob vyprávění mne velmi překvapil.

Niki
28.08.2014 4 z 5

Krásná kniha, která ale měla pár chyb. Vadilo mi přeskakování v čase, strožejší popis života lidí v domě, a že jsme se vůbec nedozvěděli, jak to dopadlo s nějakými hlavnějšími postavami (např. s kuchařkou). A také byl konec zbytečně rychlý.

bookcase
25.06.2014 3 z 5

Trochu zklamání...těšila jsem se na přiblížení starých časů, ale nějak to nevyšlo.

JanaDor
06.01.2014 2 z 5

Kniha mě zklamala. Je mi líto takhle to napsat, protože ten kdo ji psal, určitě chtěl, aby se líbila. Ale vyprávění je chaotické, nemá to šmrnc, i když téma je zajímavé, tak mě to moc nebavilo.

danuska
07.07.2013 2 z 5

Tak som sa tesila, ze to bude nieco normalne, nieco kde sa dozviem same zaujimave veci z davnych cias, ale to by tu knihu musel napisat niekto iny, nie Hana Lasicova. Pise desne, je to napisane totalne chaoticky, raz hlavna postava o sebe hovori v 1. osobe, vzapati v 3. osobe...neviem, kto sa v tom ma vyznat. otrasny CHAOS.