Slastná to noc

Slastná to noc https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66133/bmid_slastna-to-noc-657c59715ac6a.jpg 3 1 1

Francouzská národní knihovna ve svých útrobách od roku 1830 skrývá oddělení zvané Peklo (l'Enfer). Na toto místo byla před nepovolanými zraky uschovávána díla "protivící se dobrým mravům", tedy knihy obscénní, necudné, lascivní - krátce řečeno erotické nebo pornografické. Doba vzniku Pekla není náhodná: zvláště ke konci 18. století se totiž v tehdejší Francii "veškerá literární činnost pohybovala jen ve znamení pornografie" (K. J. Obrátil). Byl to nejen Honoré Gabriel Victor Riquetti, hrabě de Mirabeau, ale i Donatien Alphonse François, markýz de Sade, nebo Nicolas Anne Edme Rétif de la Bretonne; svými slavnými předchůdci byli inspirováni tvůrci 19. a 20. století: Apollinaire, Gautier, Goncourt, Louÿs, Maupassant, Musset nebo Perret - to jsou pouze některá jména náležející k francouzské erotické literatuře. Konkrétní texty "pohoršlivého" obsahu jim však mnohdy přiřkla pouze tradice, protože byly vydány anonymně nebo pod pseudonymy či fiktivními jmény. (čítanka francouzské erotické literatury 18.-20. století)... celý text

Janadvorackova
14.12.2023 3 z 5

Sbírka erotických povídek. Obsahově lechtivé, dobově perverzní. Aktéry jsou většinou zpustlíci z vyšší společnosti, případně v kombinaci naopak s těmi ze spodiny... (hraběnka se služkou a šmírák pozoruje, pak se přidá). V příbězích jde sice "o to jedno," ale různými způsoby. Nešetří se vulgarismy a tekutinami.
Často se zmiňuje "odměna za službu," která bývá dobrovolně nedobrovolná... jen málokdy je "obětí" muž. Ženy mívají zpočátku námitky, ale zpravidla pak přijdou na to, že "všechno má svou cenu," zejména léčba bolavého zadku.
Povídky jsou ponechány v dobové literární formě, jsou zmíněny jen drobné úpravy.

Popisované scény někdy znepokojivě detailně - odporné. No, co si budeme, asi nejprofláknutější autor - jistý markýz je anální zvrhlík a fekální gurmán, abych tak řekla... Ti ostatní směle dotahují.
Asi žádná se mi vyloženě nelíbila. Neměla jsem pocit, že jsem četla bůhvíjaký literární klenot, ale hádám, že o to tady nešlo.