Skryté dary

Skryté dary https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480896/bmid_skryte-dary-4tm-480896.png 4 101 101

Všechny skryté dary série

1. díl

Maeve je šestnásťročná stredoškoláčka, ktorej sa v škole veľmi nedarí. Nič ju nebaví, pre nič sa nedokáže nadchnúť a v porovnaní so svojimi úspešnými súrodencami sa cíti ako sivá myška. Jedného dňa nájde balíček tarotových kariet, a hoci o tarote nič nevie, objav ju okamžite zaujme. Len jedna karta akoby nepatrila medzi ostatné – Správkyňa. Maeve o nej nedokáže nič zistiť, a tak ju vytiahne z balíčka a schová u seba v izbe. Z ostatných začne veštiť spolužiačkam a stáva sa čoraz populárnejšou. Vyveštiť si nechá aj Lily, Maevina bývalá najlepšia kamarátka. Z balíčka kariet si vytiahne práve tú, ktorá tam nemala čo hľadať. Keď sa potom neobjaví v škole, Maeve premkne neblahé tušenie, že za jej zmiznutím stojí záhadná Správkyňa.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (SK)

All Our Hidden Gifts , 2021

Luccinda
13.08.2021 4 z 5

Všechny skryté dary jsou naprosto perfektní knížka na období halloweenu. Magie, kouzla, tarot, kameny a amulety, rituály, to vše vytváří úžasnou „spooky“ atmosféru. Navrch je knížka hodně čtivá a ačkoliv příběh nepatří k těm, které mi v hlavě zůstanou delší dobu, v průběhu čtení mě zkrátka pohltil.

Přiznám se, že hlavní hrdinka Maeve mi ze začátku nebyla vůbec sympatická. Byla to taková protivná holka, které záleží akorát na tom, aby zapadla mezi populární spolužačky, kvůli kterým se vykašlala i na svou nejlepší kámošku. O to víc se mi ale líbilo, jak se její charakter a smýšlení v průběhu knihy vyvíjí.

Palec nahoru také za dobře zpracovanou nebinární romantickou linku, přestože jsem toho názoru, že romantika v téhle knížce vůbec nemusela být, ale budiž. Možná ale mohla autorka s LGBT tematikou skončit jen u tohohle, všechna ta omáčka okolo už mi přišla trochu moc. Nelíbí se mi, když je téma LGBT do knih zasazené na sílu a v téhle knize mi to tak připadalo.

Hodně mě překvapilo, když jsem při psaní téhle recenze zjistila, že Všechny skryté dary mají i pokračování. Žila jsem v domnění, že se jedná o standalone. A ani ten konec mi nijak nenaznačil, že by měl příběh nějak pokračovat, takže fakt nevím, jestli se do dalšího dílu pustím, pokud u nás vyjde.

TeriLin1111
03.08.2021 4 z 5

V téhle knížce je spoustu témat, která moc často v YA nevídám a rozhodně by mi nevadilo, kdybych je vídala více. Tarot, krystaly, čarodějky, spolky, rituály, nebinární romantika... prostě super. Já osobně mám tyhle témata hodně ráda, obzvlášť ta atmosféra která z toho sálala byla temná a vzrušující. Doufám že budou další díly, protože mám spoustu nezodpovězených otázek, a snad se ponesou (co se atmošky týče) na stejné vlně jako první díl. Klidně by tam toho "čarodějnictví" mohlo být příště víc. Skvělá urban fantasy, dlouho jsem nečetla nic podobného. Doporučuji :)

Adél784
26.07.2021 4 z 5

Originální urban fantasy, kde hlavní roly hraje balíček tarotových karet, které jednou najde Maeve. Když začne s jejich výkladem, její bývalá nejlepší kamarádka Lily si vytáhne kartu Hospodářka a Maeve nepromyšleně vysloví přání, aby zmizela, tak opravdu za pár dní Lily nedorazí do školy...
Styl psaní je čtivý, kniha mě bavila, zároveň tu máme sílu přátelství, kdy se přátelé snaží dostat Lily zpět. Také v knize máme neobvyklou romantickou linku:)
Konec mě mile překvapil a doufám, že brzy vyjde pokračování:)
4/5 Doporučuji

,, Ale člověk může sotva žít tak, aby nikdy ničeho nelitoval."

Betty96
22.07.2021 3 z 5

První polovina knihy mi přišla neslaná, nemastná. Říkala jsem si: Proč je okolo knihy takový bum? Neměla jsem tendenci knihu znovu otevřít. Dál jsem četla jen z důvodu "povinnosti". A najednou jsem se začetla a knihu přečetla na jeden zátah. Při závěrečném rituálu jsem se do děje přímo vžila. Připadalo mi, že slyším zvuk bubnů, byla jsem napjatá a četla rychle dál. Potřebovala jsem okamžitě vědět, jak to dopadne...

Kikina182
22.07.2021 4 z 5

Kniha je jedinečnou směsicí různých žánrů, které jsou pojaty originálně a skvěle spolu fungují. Příběh má v sobě špetku obyčejnosti a povědomosti, ale zároveň je úplně nový a neokoukaný. Je zajímavý, tajemný a zároveň roztomilý. Jediné, co mě mrzí, je, že některým věcem v knize není věnovaná větší pozornost, ale jinak nemám knize co vytknout. Pokud hledáte něco, co jste ještě určitě nečetli, tak tohle je podle mě skvělá volba. Knihu můžu jen doporučit.

6591
21.07.2021 5 z 5

Další úžasná kniha po dlouhé době co mě v táhla do děje a pustila až na konci.
Doporučuji.

Ellinek
18.07.2021 3 z 5

Tedy...od knihy jsem očekávala něco úplně jiného, než co jsem nakonec dostala.

Postava Hospodářky byla tak skvělá a ten nápad je tak úžasný, ale přijde mi, že z toho autorka vykřesala žalostně málo. Po většinu času se vlastně nic neděje a když už, řeší se převážně tematika LGBTQ, což samozřejmě není špatně, ale tak nějak...chtěla jsem číst o tarotu, Hospodářce a věcech mezi nebem a zemí, ne o tom, kdo se zamiluje do nebinárního kluka, který je strašně úžasný. Ona tahle kniha celý ten námět LGBTQ vlastně zpracovává hodně dobře, krásně si pohrává s myšlenkou všeobecné nenávisti, toho, že problém nevznikne, když se na něj zaměříme, ale že přetrvává dlouho, byl zaset už dávno a byli jsme to my lidé, kdo ho zasel. Vymývání mozků je skrze Aarona (a nejen jeho) předvedeno naprosto mistrně a tahle přidaná hodnota v knize silně rezonuje. Ale já do knížky šla s něčím jiným a čekala jsem jiný příběh, než jaký jsem dostala, takže jsem na konci docela mrzutá.

Ale hodně oceňuji postavu Maeve, u níž autorka skvěle vystihla typického zamindrákované puberťáka. A je dobře, že se takové postavy tvoří, protože právě takovými postavami jsme v různých fázích života i my sami. A prostředí Irska, jeho kultura a irská jména...už jen za to mi ta kniha stála.

janca6129
14.07.2021 4 z 5

Všechny skryté dary jsou rozhodně zajímavým počtením. Čtenář se noří do hlubin podivných událostí, které vyvolá zdánlivě obyčejný balík tarotových karet a vyřčení nevlídných slov bývalých nejlepších kamarádek.

Vedle zajímavého příběhu, kdy se trojice kamarádů snaží zachránit ztracenou dívku a přijít na kloub záhadné Hospodářce, nám kniha nabízí i pohled na problematiku současného světa. Náboženské sekty nebo nesnášenlivost všech, kteří se nějakým způsobem odlišují.

Postavy jsou sympatické a reálné. Hlavní hrdinka není žádná Mary Sue, bojuje jak sama se sebou, tak s chybami, které učinila.

Kniha se četla dobře, příběh plynul a nezadrhával se. Zároveň v sobě skrývá mnohá poselství a útrapy života, s nimiž se každý z nás musí denně potýkat.

Duchoslp
09.07.2021 4 z 5

Mám ráda knížky o magii a kouzlech. Tahle rozhodně nebyla špatná. Kouzelné karty, nadpřirozená bytost Hospodářka a kamarádi, kteří se snaží zachránit zmizelou Lilly.