Skrýš

Skrýš
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153231/bmid_skrys-K5S-153231.jpg 4 708 708

Jan Hauger, devětadvacetiletý učitel, přichází pracovat do mateřské školky v jednom větším městě na západním pobřeží Švédska. Mýtina ale není běžná školka – sousedí totiž s psychiatrickou Klinikou svaté Patricie, jíž se mezi lidmi říká Svatá Psycho, zvláštním zařízení s ostrahou, kde jsou internováni psychicky narušení pachatelé násilných trestných činů. Mezi nimi jsou i rodiče dětí z Mýtiny. Smyslem pobytu dětí ve školce je, aby jim byl s rodiči umožněn kontakt. Jedním z Janových pracovních povinností je eskortovat děti podzemním tunelem, který školku a kliniku spojuje. Jan je schopný pedagog, který ovšem leccos tají – například to, proč tolik stojí o místo právě v Mýtině, nebo to, k čemu došlo o několik let dříve, kdy šel se skupinou dětí ze školky, v níž tehdy působil, na procházku do lesa a při návratu mu jedno z nich chybělo.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Sankta Psyko , 2011

wally
31.03.2014 3 z 5

Pro mne neskutečné zklamání...ze začátku mi bylo trošku teskno po té skvělé atmosféře Ölandu a po starém Gerlofovi...pak jsem si ale řekl, že všechno jednou končí a že této knize dám šanci. Po celou dobu čtení mne však tato knížka nezaujala a za opravdu dobrou považuji pouze část odehrávající se v Pandemu. Pokud mohu poprosit, tak v příští knize se prosím vraťte na Öland..... Tohle byl jen smutná snaha pokusit se o něco jiného a z mého pohledu hrubě nevyšla...

Melanka
21.03.2014 3 z 5

Čtivě napsaný, chvílemi napínavý a dosti nepravděpodobný příběh. Pro mě Theorinův nejslabší.

efka.saf
25.02.2014 4 z 5

Moc zajímavé :). Na Skrýš jsem se hodně těšila, hlavně proto, že zatímco první dva díly od tohoto autora pro mě byly peckou, třetí mě hodně zklamal. Ale tady jsem si zase celkem nenáročně přišla na své :).
Rozhodně se mi nezdálo, že bych se nějak bála, jak se avízovalo na obálce, ale bylo to příjemné a docela zajímavé čtení. Hlavním hrdinou byl mladík jménem Jan, který nastoupil jako učitel do mateřské školy zvané Mýtina. Tato školka ovšem není běžnou školkou, ale je součástí ústavu lidově zvaného Svatá Psycho, kde jsou zavření a hospitalizovaní rodiče dětí z Mýtiny. Jan má samozřejmě také svůj důvod, proč do Mýtiny nastupuje. Chce najít svou lásku z doby dospívání, jistou Alici Rami, která by na této klinice měla být podle dostupných informací hospitalizována. A tak Jan porušuje jedno pravidlo za druhým a odkrývá tajemství kliniky, která se projeví v takové míře, že se Jan i čtenář nestačí divit.

Kniha je sama o sobě fakt zajímavá, děj plyne pomalu, ale jistě, na což jsme ale u Theorina zvyklí z předešlých knih, a prostředí, v němž se vše odehrává, je skutečně velmi neotřelé a originální. Docela mě bavilo sledovat, jak se "učí" ve švédských mateřských školách; jestli je to podle pravdy, tak se tam opravdu moc nenadřou :). Co se týče samotného závěru, tak s tím jsem nadmíru spokojená. Naštěstí se všechno pěkně zamotalo a nic nebylo tak, jak to od začátku vypadalo a tak to mám ráda. Sice jsem se v jedné záležitosti nějak nezorientovala, ale to je asi čistě můj problém. Snad jediná věc, která mi v této knize chyběla, byl můj oblíbený hrdina Gerlof, jehož osoba spojovala všechny 3 předešlé autorovy počiny :). Ale samozřejmě nevím, jak by se dal tento můj héroi do tohoto příběhu napasovat ;-).

M.V.Z.
21.02.2014 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je čtivě napsaná. V některých chvílích i napínavá. Zajímavý příběh. Jen mě trochu zklamal konec - dle mě nebyl dohraný.

Adria Orici
13.02.2014 5 z 5

Tímto příběhem se Johan Theorin zapsal do mé paměti . Přečetl jsem od něho dvě knihy , každá má svůj styl . Mám vymeteno …... ještě nepřešel silný orgasmus z četby ! Krásně popsané pocity a myšlenky postav . Nemůžete jim nefandit i když jsou záporné . Těším se na další knihy .

dalia1769
05.02.2014 5 z 5

Další vynikající kniha mého oblíbeného autora, opět oplývající přímo hmatatelnou atmosférou, i když je to úplně jiný příběh i prostředí než série z Ölandu. Zní to sice jako fráze, ale opravdu jsem se nemohla odtrhnout.

mstep
19.01.2014 5 z 5

Práve jsem dočetla a nemám slov. Po dlouhé dobe kniha, která vás přinutí vzít si den volna a shltnout ji na jeden zátah. Smekám pred autorem, který vás neustále drží v napetí a nenechá vás vydechnout. Pořád se vynořují nové otázky, nová tajemství a knihu proste nelze odložit. Sauna je naprosto neuveřitelná. Po 416 stranách mám pocit, že konec přišel moc brzo, chci číst dál, chci pokračování, chci víc Jana Haugera a chci se ztratit v chodbách Svaté Psycho.

Jingle
08.01.2014 4 z 5

Ach jo, knížku jsem ještě nedočetla a už se mi do ní ani tolik nechce - to si tu někteří nemůžou odpustit ty svoje spoilery?! :(

Doplnění:

Kniha sice není nejnapínavější a úplně strhující, ale plně chápu, proč si své příznivce najde. Já jsem měla trochu problém najít si svou cestu k postavám (snad s každou jsem měla nějaký problém a automaticky jsem ji z něčeho podezřívala) a s těmi několikerými časovými liniemi, ale přesto je mé hodnocení spíše pozitivní, než negativní. Líbí se mi, že autor nechává prostor čtenáři - nezdálo se mi, že by se nějakou postavu snažil vykreslit jako ryze pozitivní nebo negativní. Kromě toho knihy s podobně studenou atmosférou můžu. Za mě tedy lepší průměr.

Hella
01.01.2014 3 z 5

Příběh se dobře četl, jen mi vadí onen nepříliš jasně dokončený závěr...sákryš, tak zjistila se nakonec pravda nebo ne?

AnetaB
31.12.2013 2 z 5

Příjde mi že tahle kniha je hrozně přecenovaná. Chybí mi Oland a severská atmosféra.Hlavní hrdina Jan je chudák který má trauma z dospívání a tak si to vynahradil tim že to samé provedl dítěti nepřítele jeho dávné lásky.Ale vlastně celou dobu dělá že je hodný a že má děti rád.A tají minulost přede všemi.Co si o tom myslet?Není to detektivka a na thiller mi to nepříjde dost strašidelné.A závěr je jednoduše takový že mi hlavního hrdiny ani není líto protože po tom všem si to vlastně i zasloužil.Nicméně kniha je čtivá ale člověk od ní nesmí moc čekat.A navzdory mému zvyku mít ráda Theorinovi hlavní hrdiny Jan spíš s každou další stránkou mé sympatie ztrácel.Takže zklamání na celé čáře.Něco mezi 2 a 3 hvězdičkami.A vzhledem k míéstnímu vysokému hodnocení dávám 2.

Neobee
26.12.2013 5 z 5

Skvělá kniha. Mohu jen doporučit k přečtení...

Astarothh
18.12.2013 3 z 5

Bohužel na to, jak jsem se díky komentářům na knihu těšila, nesplnila absolutně moje očekávání. A už vůbec nesplnila očekávání, že "se budeme bát spát po tmě", jak je vzadu na obalu napsáno. 350 stran čekáte, až se začne něco dít a posledních 50 stran vás zklame...Napínavé vůbec, líbilo se mi několik lajn příběhu, ale to je asi tak všechno. Nejlepší část knihy asi vzpomínka na Pandem a vyprávění o "čtyřce a sauně". Dlouhé čekání na AR a nakonec se AR úplně trapně na konci, bez myšlenky...takže zklamání na celé čáře....

Mucko
03.12.2013 4 z 5

Melancholická psychologická dráma o vnútornom prežívaní, pocite prázdnoty a samoty, v snahe nájsť svoje šťastie...
Theorin poukazuje na zložité obdobie dospievania, ktoré vytvára základy v dospelosti...
V postavách dominuje pocit ,, vlastného záujmu ", túžba vytvárať vlastnú skrýš...

Adriassa
17.11.2013 4 z 5

Přečteno za víkend. Kniha je napínavá a čte se dobře. Ke konci jsem se trochu ztrácela, ale přesto se mi to líbilo. Knihu doporučuji, je zatím nejlepší co jsem od autora četla.

aluskacz
11.11.2013 5 z 5

Velmi zdařená kniha plná napětí a zvratů. Četla se perfektně. Do poslední chvilky netušíte jak to dopadne. Konec mě dostal, ikdyž jsem hlavního hrdinu chvílemi nemusela, tak na konci se objevila lítost.. Skvělá kniha. Určitě stojí za přečtení :-)

evelinaevelina
04.11.2013 5 z 5

Skvělá kniha. Theorin je prostě neokopírovatelný a v současnosti dost vzácně zcela svůj.
Nevím tedy, proč v úvodní anotaci zmiňují onen nákup úsporné žárovky - zbytečně tak přitáhnou čtenáře jiného druhu knih, kteří pak nejsou moc nadšeni.

Firefox4
24.10.2013 4 z 5

Četla se mi dobře. nedočkavě jsem sledovala, kam se děj vyvine a večer nenáviděla svoje těžká oční víčka. První půlka mnohem lepší než konec, ale tenhle problém mám u více knih.

Věro
18.10.2013 3 z 5

Zdaleka to nebylo tak napínavé, jak se uvádí na obálce knihy.

evasamankova
17.10.2013 4 z 5

Čtivý psychothriller, ale mám ten dojem, že úryvky z recenzí na přebalu byly poměrně nadnesené. Skrýš by mě k nákupu úsporné žárovky nemotivovala. Tím nechci říct, že jde o špatnou knihu, naopak, čtení jsem si užila, ale měla jsem díky nim právě trochu jiná (děsivější) očekávání. Největším plusem knihy je pro mě celková nepředvídatelnost příběhu. Žádná šablona, žádné srovnání s jinou knihou, vůbec jsem si netroufala tipnout, kam se příběh posune, co si mám myslet o postavách a o té hlavní nemluvě. Nelogické nebo špatné chování se díky střípkům z minula postupně jeví v jiném světle. A nějak to do sebe všechno zapadne. Samotný konec byl překvapivý, ale motivem mi tam tolik nesedl. K maximální spokojenosti i hodnocení by mi seděla jiná pointa. Jinak samotný závěr je jasný a přece nabízí hodně prostoru pro vlastní úvahy a domyšlení.
V celkovém součtu přispěly krátké věty i kapitoly, střídání 3 linek a velký prostor pro vlastní zhodnocení k výbornému psychothrilleru v němž nikdo a nic není jen černý nebo bílý. Vše má mnohem více úhlů. Rozhodně velmi zajímavá kniha.

Darleen
14.10.2013 3 z 5

Na knížku jsem slyšela hodně chvály, ale zase tolik mě neuchvátila. Četla se sice dobře, napětí se pěkně stupňovalo a závěr patřičně překvapil, ale jedno přečtení mi bohatě stačí. Pochybuju, že budu mít nutkání číst znovu, takže za mě čistokrevný průměr.