Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/3760/bmid_skleneny-zamek-vzpominky-na-detstvi-7vq-3760.jpeg 4 273 82

Autorka v knize vzpomíná na své dětství a mládí, prožité v šedesátých a sedmdesátých letech 20. století na mnoha hostinných i nehostinných místech USA. Rose Mary a Rex Wallsovi a jejich čtyři děti bydleli v karavanu, pod stanem, v autě, nádherném starém domě (ovšem prožraném červotoči), v rozpadlé staré barabizně na poušti, v Kalifornii, ve Phoenixu a nakonec ve Welchi, nejztracenější důlní díře v celých Spojených státech. Potýkali se s nedostatkem jídla, peněz, se špínou, matčinou leností a otcovým opilstvím, ale přesto rodina žila pohromadě a všichni se měli navzájem rádi. To jen rodiče neuměli a snad ani nechtěli vytvořit svým ratolestem život v dostatku a pohodlí. Přes to přese všechno (anebo možná právě proto) ale vychovali silné osobnosti, které se umějí poprat s nesnázemi a nepřízní života. Kniha je silným zážitkem, který čtenáři zprostředkuje také odvrácenou stranu neustále opěvovaného amerického dostatku. Zároveň nám ukáže, že v našem světě žijí ještě lidé, kteří se nenechají spoutat zažitými konvencemi, ale věčně sní svůj sen o svobodě myslet a jednat podle svého nejniternějšího přesvědčení; jen tento svůj „skleněný zámek“ nedokáží ve skutečnosti tak snadno vystavět.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Columbus (ČR)

The Glass Castle , 2005

adorjas
04.04.2017 4 z 5

Niekedy máte chuť lomcovať knihou, ako mohli byť rodičia takí nezodpovední, a na druhej strane máte chuť tlieskať nad životnými radami, ktoré rodičia pre svoje deti dali. Síce mali lásku, ale nemali vedenie, síce mali vedomosti, ale nemali ani teplé jedlo. Čo to je? Ukážka toho, že každá minca má dve strany, nič nie je čiernobiele, tak ako je ťažké povedať, či táto výchova bola spárvna alebo nesprávna...

evonra
31.03.2017 5 z 5

On když se příběh týká tak křehkých bytostí, jako jsou děti, nikdy se nečte lehce.
Navíc, když ty děti strádají, téměř nemají co jíst a kde spát ...
Tahle kniha je ale jiná. I když jsem měla nespočetněkrát nutkání jak matkou, tak otcem zatřást a křičet "prober se, tohle jim přece nemůžeš dělat!", přijdou pak i pasáže, které vás tak moc dojímají, hladí na duši.
Ta láska, byť v různých nebo i zvláštních podobách, tam zkrátka je obrovská ....
Silný, trýznivý, ale překrásně napsaný příběh o síle rodinných vztahů. Dlouho budu mít tuto knihu v sobě, řadím mezi své nej.

Tejuš
03.01.2017 5 z 5

Už to budou tři roky, co jsem knihu přečetla a stále ji doporučuji lidem ve svém okolí. Skvěle vyprávěné, silný příběh.

hanoule
27.02.2016 4 z 5

Zajímavá, velmi čtivá kniha.

ZdenkaK
09.01.2016

Krutě nevinná realita očima dítěte. Silný příběh.

MichelleS
09.08.2015 5 z 5

Skleněný zámek jsem si vybrala v knihovně úplně náhodou a čekalo mě velmi milé překvapení. V názoru na autorčiny rodiče jsem často lítala ode zdi ke zdi. Na jedné straně bych je zavřela za jejich pohodlnost a nevšímavost, o pár stran dále jsem je obdivovala, jak dokážou z ničeho udělat přednost, jak vážně berou dětské strachy a sny. I když materiálně děti velmi strádaly, dostalo se jim lásky a podpory jejich výjmečnosti. Ze všech vyrostli silní, nevšední lidé, kteří se ve světě neztratí.

Bibinky
25.05.2015 4 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst snad každý. Jednoduchá, humorná s pasážemi, které vás chytnou silně za srdce..

Teraka
06.05.2015 5 z 5

Úžasný příběh o životě v prostředí, které je pro mě neuvěřitelné. Je zázrak, že se stylem výchovy, který byl autorce dán, se z ní stal člověk, jakým je dnes.

Barbanka
17.04.2015 5 z 5

Skvělá kniha,která baví od začátku až do konce. Autorka prožila opravdu strastiplné dětství. Její rodiče nedkázali jí ani jejím sourozencům zajistit základní životní potřeby. Zdá se až neuvěřitelné, že děti všechny ty karamboly přežily. Přesto se o rodičích zmiňuje velmi hezky a je vidět že je miluje. Je zajímavé, že děti, které rodiče zanedbávají či z nějakého důvodu jinak strádájí své rodiče přesto milují a ve většině případů se o ně starají i v dospělosti.Zatímco ty, které měly všechno se k nim neznají.

Lily28
11.04.2015 3 z 5

Nedá sa tu hovoriť o nejakom silnom literárnom zážitku, ale ľudsky je tento príbeh veľmi silný.

Audrey Nixon
19.01.2015 5 z 5

Trochu mi to stylem připomíná třeba Morovou ránu od Betty MacDonaldové, protože stejně jako ona dokáže Jeannette Wallsová psát o období svého života, na které by většina lidí raději zapomněla, celkem s humorem a bez hořkosti.
Moc se mi to líbilo a celou dobu jsem měla nutkání Jeannette obejmout a říct jí jak je statečná.

Ronny
08.12.2014 5 z 5

Velmi čtivá kniha, všem, kterým jsem ji půjčila nebo darovala, se velmi líbila. Navíc se jedná o autobiografii, takže vše je podle skutečnosti. Doporučuji!!

kristynka.m.
29.06.2014 5 z 5

knihu jsem precetla za 2 dny,je neuveritelné, ze kruta realita obsazena v teto knize se lidem paradoxne hodne líbí.Byla skvele ctiva.Vsichni,kterym jsem knihu pujcila,se moc libila a dost jsme si o ni rekli :) clovek si tak lecos uvedomí.

kiková
28.03.2014 5 z 5

Jedna z mích zatim nejoblibenejsich.Dobre se mi cetla,chvilkama mi bylo i smutno z obsahu knihy.Urcite si ji rada znovu prectu.

danuska
16.03.2014 5 z 5

Priam az neuveritelny pribeh o dospelych, ktori odmietali prevziat zodpovednost za seba a svoje deti. Klobuk dole pred autorkou a jej surodencami.

Marčullkas
24.07.2013 3 z 5

Hezky napsaná kniha, která velice dobře a rychle četla. Mohu doporučit

samson87
22.06.2013 4 z 5

Skvělá kniha, je úžasné sledovat jak hlavní hrdinka roste a postupem času chápe věci jinak. Jak už pohled na svého otce, tak i pohled na jejich situaci v rodině. Opravdu doporučuji.

Barush
11.06.2013

Úžasná autobiografie, ve které člověk pochopí, že si má vážit toho co má, protože podmínky do kterých
je příběh zasazen jsou více než otřesné.

SPimy
21.01.2013 5 z 5

Nádherná knížka, i když podle reakce mého přítele ji ocení hlavně ženy. Příběh holčičky z velmi svérázné rodiny mě vtáhl hned od prvních stránek. Nejprve je její tatínek její Bůh. Postupně však začíná vnímat jeho chování jinak, vnímá, jak tragicky ovlivňuje rodinu a příběh dětí se stává bojem o opustění současného život a útěkem jinam.

valentýna
06.01.2013

Perfektní čtení, ač rodina žila v těžkých a otřesných podmínkách je třeba si uvědomit, že rodiče dětí ač vyznávali styl hippies byli poměrně vzdělaní lidé a i když jejich děti neměli moc příležitostí navštěvovat školu a a žili v nuzných podmínkách předali jim hodně vědomostí, zkušeností a znalostí.