Křehká krása

Křehká krása https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472392/bmid_krehka-krasa-siU-472392.jpg 4 78 29

Skleněná sága série

1. díl

V durynské vesnici Lauscha běžel život po staletí stále stejně. Zdejší skláři byli vyhlášení svým uměním, které předávali z otce na syna. Joost Steinmann vedl úspěšnou rodinnou dílnu, přestože měl jen tři dcery. Když ale nečekaně zemřel, zůstaly Johanna, Ruth a Marie bez peněz. Jak mají tři osamělé ženy přežít v mužském světě? Podle tradice bylo foukání skla vyhrazeno pouze mužům, ženy mohly jen pomáhat se zdobením. Nezbylo jim nic jiného než přijmout práci u konkurence. Ani celodenní dřina jim ale nezajistila dost prostředků k přežití. Nejstarší Johanna se proto vydala do města, kde se stala asistentkou jednoho ze zdejších obchodníků, který prodával sklo do celého světa. Ruth se rozhodla získat bohatého manžela a nejmladší Marii, stále zasněnou a tichou, natolik uchvátilo jiskřivé kouzlo skla, že porušila všechna pravidla a tajně usedla ke kahanu svého otce. Všechny tři ale budou muset ještě zdolat mnoho překážek a spojit síly, aby si splnily svůj sen o nezávislosti a svobodě.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

Die Glasbläserin , 2000

mysterygirl
12.09.2021 5 z 5

Moc krasna saga, cetla se jednim dechem.
Doufam, ze brzy vyjde pokračování

Mandlevest
12.09.2021 5 z 5

Rodinné ságy jsou mé oblíbené čtení, ale k těm od německých autorek, kterých je v poslední době více jak dost, přistupuji trochu obezřetně, Anne Jacobs mě svou sérií Panský dům moc nenadchla a ty další jsem již ani nezačala. Když již na počátku knihy odhadnu jak se bude děj vyvíjet a kniha mi nenabídne něco navic k tomu, co mě zaujme, je to pro mě spíše trápení. Křehká krása to "něco navíc" pro mě má a to prostředí sklářské dílny a výroby skleněných ozdob a potom také příběh tří sester, který sliboval pestřejší děj. Vše bylo naplněno, knížka se krásně čte, je akorát tak romantická a prostředí sklářství moc zajímavé. V rámci žánru moc pěkná kniha, která mi zpříjemnila několik večerů. Pokračování si nenechám ujít.

tittanie
10.09.2021

Původně jsem si říkala, že se mi nechce číst kniha od německé autorky, poslední dobou se mi žádná taková knížka nelíbila, al jsem ráda, že jsem pokračovala ve čtení, protože jsem docela nadšená. Kniha se četla víceméně sama. Určitě se těším na další díl.

assilem
28.08.2021 1 z 5

Řada zajímavých informací ze života sklářů. Popis vykořisťování je poněkud nečekaný. Autorka se narodila v r. 1965 a žije poblíž Štuttgartu. Úplně červená knihovna to není.

zuzana2599
21.08.2021 5 z 5

Ach, to bylo dokonale krásné ! Krásné a křehké jako to nejjemnější křišťálové sklo, hřejivé jako to skleněné červené srdíčko a plné radostného souznění, které evokují vánoční koule od Marie. V jednoduchosti je krása. Jsem nadšená a spokojená !!
Tak jsem se zařekla, že se už nepustím do žádné nové rodinné ságy. A ejhle, tato nová německá autorka u mě probudila zvědavost ... a já neodolala. Až tak mě nakonec román pohltil, že bych nejraději četla dál a vůbec se mi nechce s hrdiny rozloučit a čekat na pokračování. Nádherné čtení, psané s jednoduchou elegancí a šarmem !!
Příběh tří sester Johanny, Ruth a Marie začíná v roce 1890, v malé sklářské vesnici Lauscha v Německu. Dívky žijí pouze s otcem - sklářem a po jeho smrti musí sami čelit nelehkému životu a prosadit se v mužském povolání. Na této cestě je čeká zklamání, zrada, láska a mnoho překážek.
Také já bydlím ve sklářské vesnici, dědeček byl sklář, maminka malířka skla. O to silnější a působivější je pro mne tedy tato skleněná sága.

nada3314
14.08.2021 5 z 5

Moc krásný historicko - romantický příběh z konce 19. století, který ukazuje mimo jiné i emancipaci tří sester, které se nebojí profese, která byla kdysi doménou jen mužů. Sestry se práce nebojí a ukazují všem v německé vesničce Lauscha, že i ženy můžou zastávat mužskou práci a možná i lépe... Nádherně se doplňují a se sklem jim to jde báječně, jejich nápady jsou skvělé a originální - ocení je i na americkém trhu, kde se jim vždy povede všechny jejich výrobky vyprodat. Jejich krásné vánoční ozdoby bych si dokázala představit i na našem vánočním stromečku a samou krásou bych se rozplývala.

Již mám několik ság přečtených a tato byla velmi originální, téma sklářství se tak často neobjevuje, teda já jsem se s tím v knihách ještě nesetkala. Od autorky je to moje první kniha, ale hned jsem si ji zamilovala. Autorka píše krásně čtivě, příběh se Vám promítá jak na filmovém plátně. Do postav se tak rychle vžijete, že čtení ubíhá někdy až příliš rychle, ani nevíte jak se to stalo, že už je konec.

Po dočtení mi bylo velmi líto, že příběh už skončil a já nemůžu pokračovat ve čtení dál...Zjistila jsem však, že se jedná o triologii, a to mi vykouzlilo úsměv na tváři, tak to vezmu pozitivně aspoň se budu mít na co těšit a budu nedočkavě vyhlížet další díl...

Tahle skleněná sága je přesně to pravé pro milovnice rodinných ság, já ji zařazuji mezi mé oblíbené.

bábuška
13.08.2021 4 z 5

Objemný román z konce předminulého století nás zavádí do oblasti Durynského lesa, krásné přírody v létě, ale krutých zim, a boje s bídou vesnických obyvatel. Obyvatelé celé vesnice většinou pracují jako skláři, od tmy do tmy, ale jsou šizeni překupníky, kteří z jejich namáhavé práce bohatnou. Jde o příběh tří sester a jejich smutný život po otcově smrti, musí však překonat mnoho překážek, než zvládnou do té doby mužskou práci a společnými silami dokáží ještě mnohem víc. Příběh pohodový a čtivý.

Danago
02.08.2021 5 z 5

Příběh z konce 19 století odehrávající se v německá sklářské vesničce mě nadchl. Určitě je to společenský román pro ženy. Je zde hodně popsaná sklářská práce a to nejen přímo foukání skla, ale i to jak vznikali novinky především skleněné koule na vánoční stromeček, ale i jiné dekorativní předměty ze skla, problémy s přepravou , prodejem a především ukazuje postavení žen v té době ,v této uzavřené skupince sklářské vesničky.
Knížka je velice čtivá, trochu romantická a já jsem si čtení opravdu skvěle užila. Můžu jen doporučit.

luculi
14.07.2021 4 z 5

Knihu jsem si vybrala díky tématu sklářů a především žen v 19. století. Tyto dobové romány ráda vyhledávám a u tohoto jsem se navíc těšila na něco nového.
První polovina knihy byla taková pomalejší a rozvláčnější. Hodně se zabývala podrobnostmi každodenního života. Přišlo mi to dost obyčejné a strohé. Přesto však hodně čtivé.
Druhá část už byla lepší. Dělo se hodně změn nejen v životech hlavních hrdinek. Některé detaily už byly přeskočeny, aby více místa dostaly zásadnější události. Hodně prostoru dostane i samotné foukání skla a výroba skleněného zboží. Až jsem to kolikrát viděla před očima.
Závěr byl takový, jaký jsem si představovala a částečně i hodně odhadla. Takže celkově šlo o takové obyčejné a příjemné čtení.