Skleněná harmonika

Skleněná harmonika https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203061/bmid_sklenena-harmonika-203061.JPG 5 1 1

První autorova básnická sbírka - básně dvacetiletého vycházející s desetiletým odstupem od jejich vzniku. Mladý autor (nar. 1946) , který až dosud publikoval ve sbornících, přináší v první básnické sbírce poezii, jež se chlapecky čistou notou vyznává z milostného citu a zachycuje pocity a myšlení mladých lidí své doby.

nightlybird
11.04.2014

Kdesi jsem zachytil autorovo vyjádření k názvu - volně ocituji :
"Proč skleněná harmonika? To je starý hudební nástroj, na který dnes snad už nikdo neumí zahrát. Rozezníval se tak, že hudebník se prsty jemně dotýkal skleněných kotoučů nestejného průměru, které přitom nohou roztáčel podobně jako šicí stroj. Snad proto, že zde tolik záleželo na citlivosti hmatu, hrávali na skleněnou harmoniku převážně slepci. Okouzlila mne křehkost nástroje, jeho názvu i způsob hry. Pomocí slov bych se chtěl věcí a lidí umět dotýkat a snad se i pokusit rozeznít něco, co dosud mlčelo."

I když dost pamatuji, s tímhle nástrojem jsem se nesetkal a tak jsem si to poslechl až na stará ušiska.