Siroty

Siroty https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526044/bmid_siroty-6559077f4dcb0.jpg 3 4 2

Nebol by to Štefánik, keby cez minulosť nepriniesol prenikavý a detailný pohľad na súčasnosť. Slovenskú minulosť približuje čitateľovi cez prizmu profesora na gymnáziu, dejepisára, ktorý s neskutočnou precíznosťou glosuje nielen slovenské dejiny, ale aj malicherný svet gymnaziálnych profesorov. Učiteľ dejepisu na bratislavskom gymnáziu, ktorý prišiel v detstve o rodičov, sa ocitá v bizarnom svete novodobých sirôt, z ktorých každá vyjadruje svoju osamelosť osobitým spôsobom. Doposiaľ prednášal študentom udalosti uplynulých dejín a zrazu na prahu štyridsiatky zatúži vniesť do svojho života čosi výnimočné, čo by ho posunulo vpred. Uväznený v histórii ľudstva a spútaný vlastnou minulosťou baží po zmysluplných medziľudských vzťahoch, po blízkosti druhého človeka. Naráža pritom na ďalšie siroty vo svojom okolí, či už skutočné, alebo v prenesenom zmysle slova, ktoré takisto pátrajú nielen po svojej identite, ale aj po identite súčasného Slovenska.... celý text

slavo3520
předevčírem 3 z 5

Vyhorený učiteľ, tak trochu cudzinec pripomínajúci Camusa, blúzni a blúzni, občas má trefné poznámky k slovenskej malosti… ale inak, trochu i mentalitou stredoškolský emo štýl postavy, ako je mu aj v knihe vytknuté. Je otázkou, či aj autor nie je sám trochu emo, iné som od neho nečítal. Každopádne, kniha je príjemne a pútavo napísaná

Dani25
26.01.2024 3 z 5

Krátka kniha, pre mňa zvláštna. 39 ročný dejepisár sa snaží nadviazať vzťah s kolegyňou, potom s jej sestrou, potom s kolegyňou, s ktorou to už skúšali pred pár rokmi. Dá vyrobiť 10 šálok s ich fotkou z dovolenky, jednu jej nechá, ostatné si vezme domov. Potom objíma strom a celá škola rieši, že trtkal strom. Telocvikár, ktorému prepína.

Ondrej Štefánik
slovenská, 1978