Sila psa

Sila psa https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499431/bmid_sila-psa-UUM-499431.jpg 4 146 146

Phil a George sú bratia a vlastnia najväčší ranč v montanskom údolí. Krutý Phil z hĺbky duše pohŕda akoukoľvek slabosťou. George má, naopak, jemnú a láskyplnú dušu. Od detstva spia bratia v jednej posteli a delia sa o spoločnú izbu. Keď sa George ožení s mladou vdovou, Phil rozpúta boj, aby bratovu novomanželku zničil. Nepočíta však s jej ochrancom.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Cosmopolis

The Power of the Dog , 1967

booklover
21.12.2021 5 z 5

Emocionálně silné drama. Nenechte se odradit westernovém zasazení příběhu. Určitě nejde o nějaké přestřelky. Báječná psychologie jednotlivých postav. Do poslední chvíle vlastně tak netušíte pohnutky hlavních postav a spoustu je zde schovaného takřka mezi řádky. Autor nám tak téměř bez povšimnutí dávkuje vodítka, která vyústí v nečekaný konec.
Dobrá kniha je nadčasová a tato to jen potvrzuje i když byla napsaná v šedesátých letech.
Velmi doporučuji, zvlášť pokud se chcete potom podívat na film.

Ditules
30.11.2021 4 z 5

Panečku, tak to byla po dlouhé době zase literární lahůdka. Na knihu jsem narazila při shlédnutí traileru filmu s Benedictem Cumberbatchem. Rozhodla jsem se ji přečíst ještě před filmem. Musíte číst opravdu pomalu a pořádně, protože spoustu je toho řečeno mezi řádky. Já se musela na konci i několikrát vracet, protože jsem si říkala, co že se to tam sakra stalo? Jak to? Každopádně ten závěr je neskutečný!

pajaroh
23.11.2021 4 z 5

Silný psychologický román (tvářící se zezačátku jako kovbojka) stavící na jemném nátlaku na soucit, empatii čtenáře. Zajímavě je zachycen vnitřní svět postav (hlavních i vedlejších), kdy jsou důležité myšlenky vsunuté mezi řádky, a přesto působí úderně. Příběh nutící k opakovanému zamyšlení, který nezapadne.

Astonius
07.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Tohle byla kniha přesně podle mého gusta, i po dočtení člověku zůstane v hlavě a příběh si rozebírá stále dokola. Na děj lze pohlížet hned z několika stran, z pohledů zúčastněných osob, když čtenář je tím, kdo je všechny niterně zná a chápe je, ví o jejich motivech chování, jejich povaze a problémech, které každý z nich vnímá jinak. Tímhle způsobem je i kniha napsána - to vyprávění prostě plyne a chvíli na události hledíme z pozice Phila, jindy Petera či jeho matky a dalších, vypravěči se dokážou vystřídat i během jedné věty. Příběh má perfektně rozehrané charaktery osob a na tom stojí, jde o velice věrohodné situace, které člověk doslova hltá, aby se dozvěděl, co bude dál. Myslela jsem, že půjde o klišé dvou bratrů, z nichž jeden si přivede ženu a ten druhý se do ní následně také zamiluje, ale postupem čtení jsem pochopila, že tomu tak asi nebude. Tohle prozření člověku vysvitne až ke konci, úplně nenápadně, v důsledku souhrnu různých detailů a tím větší překvapení to pak je. No a způsob, kterým celý příběh končí, je naprostá bomba - po dočtení se to překvapivé vyústění musí vstřebat a usadit v hlavě. Neméně skvělý byl i doslov s rozebráním románu i života autora.