Sídliště Kladno-Rozdělov

Sídliště Kladno-Rozdělov https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392572/bmid_sidliste-kladno-rozdelov-izR-392572.jpg 5 6 2

Píše se rok 1946 a Československo se potýká s bytovou krizí. Jedním z měst, kde je situace nejtíživější, je průmyslové Kladno. Z iniciativy zdejších dolů a hutí proto vzniká plán na vybudování nového sídliště na volných pozemcích západně od města. Do projektu je přizváno několik architektů, jejichž kolektiv vede jeden z nejrespektovanějších předválečných tvůrců Josef Havlíček. Vzhledem k nedostatku volných parcel navrhnou architekti v hlavní ose sídliště linii ambiciózních věžových domů, které se mají stát novou dominantou města. Ve své době patří kladenské věžáky k nejnákladnějším realizacím na území Československa a svou dokonale promyšlenou dispozicí, funkčním rozvržením i pokrokovým technickým zázemím udivují dodnes. Kniha podrobně mapuje příběh sídliště Kladno-Rozdělov a věžových domů od prvních skic po dokončovací práce. Popisuje úsilí, které Josef Havlíček a jeho kolegové věnovali obhajobě sebemenšího architektonického detailu. Přibližuje problémy, s nimiž se potýkalo československé stavebnictví v letech po druhé světové válce i dramatické proměny, které mu přinesl rok 1948. A skrze vzpomínky prvních obyvatel sídliště zachycuje také něco málo z atmosféry 50. a 60. let 20. století.... celý text

konicekbily
19.09.2022 5 z 5

Autorům se publikace vydařila. Úvodem se jim podařilo osvětlit historii výstavby bytových domů ve světě a přebírání zkušeností do našich podmínek. Neopomněli uvést historii výstavby rozdělovského sídliště v souvislosti s jinými a měnícími se podmínkami v Československu (sídliště bylo projektováno ihned po druhé světové válce). Vzdali hold i architektům, kteří se na projektování podíleli. Postup výstavby je pečlivě zdokumentován a s knihou jsem spokojen.

ber-tram
10.05.2019 5 z 5

Asi je normální, že když kolem něčeho dennodenně chodíte, berete to jako samozřejmost a moc si toho nevšímáte ba neceníte. Jenomže: »sídliště Kladno–Rozdělov představuje z hlediska kvality bydlení jeden z historicky nejvydařenějších projektů na našem území.«
Bodejť by tedy nebyla zdařilá i publikace o jeho vzniku! A bodejť by ve mně během čtení a prohlížení neexplodoval doposud jen skromně světélkující pocit... kdyby jen sounáležitosti, ale i hrdosti a pýchy spokojeného rozdělovského rodáka!