Sfinga - Záhady historie

Sfinga - Záhady historie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278195/mid_sfinga-zahady-historie-QH0-278195.png 4 24 24

Sfinga série

Dejiny sú vo veľkej miere pokusom o rekonštrukciu, snahu vytvoriť zdanlivú jednotu minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Dodnes však nie sú objasnené všetky súvislosti mnohých udalostí, okolností, postáv, činov, víťazstiev či katastrof. Sfinga je symbolom príbehu, ktorého najhlbší zmysel zostáva skrytý. Symbolom nezmerateľného historického priestoru, ktorý nikdy nebude možné spoznať úplne. Témy: Ríša kráľa Mimoa; Hannibal, postrach Ríma; Kleopatra - posledný úsmev faraónov; Huni dobývajú Európu; Honba za Jantárovou komnatou... celý text

Literatura světová Literatura faktu
Vydáno: , Ikar (SK)

Sphings 1 , 1994

Kulhajs
13.09.2019 3 z 5

Kniha asi ani nemusela být součástí Edice Záhady, nic moc záhadného jsem v ní nenašel a je to spíš takový "Dějepis+", tedy něco navíc k základnímu učivu dějepisu. Nebo ještě lépe "Díry v dějinách", protože prostě se nedochovaly historické záznamy. Tedy nic záhadného. Nejzajímavější tak byla poslední kapitola zabývající se Jantarovou komnatou, k čemuž si nejspíš dohledám něco novějšího. Celkově se to ale četlo docela dobře, ale pořízení dalších dílů v antikvariátech ještě zvážím.

Atanone
27.05.2017 4 z 5

Pro mě kniha hesel,ze kterých jsem si heslovitě udělala poznámky cože to mám dál hledat. Ale myslím,že to je její účel,takže-u mě dobrý

braunerova
22.03.2017 3 z 5

Publikace má pevnou vazbu a křídový papír, obsah ale patří do časopisu pro popularizaci historie. Pokud si Hannibala pamatujete z hodin dějepisu a Kleopatru ze stejnojmenného filmu s Liz Taylor, tak je tato kniha pro vás. Pokud už máte o této době něco načteno, je to ztráta času. Nejvíce mě naštval ten podtitul - Záhady historie. Kvůli němu jsem si knihu koupil. Bohužel v životopisech Hannibala, Kleopatry a Attily jsem nic záhadného ani nového nenašel. Naopak jsem občas narazil na úplné hlouposti, například že Caesar byl "egoistický potentát toužící po penězích a moci, kterého nezajímaly starosti římského lidu". Nebo tvrzení, že Hunové ovládali řemesla. Je pravda, že si šili kazajky z krysích kůží, ale jinak výrobky buď kradli nebo jim je vyráběli otroci. Zajímavé byly jen informace o archeologických vykopávkách a zážitky autorů, kteří popisovaná místa sami procestovali.

"Na jednom z Baleárských ostrovů Menorce je po Magovi pojmenováno město Mahón. O mnoho generací později se město proslaví jako patron spojení žloutku, oleje, citronové šťávy a hořčice - salsa mahonésa - u nás spojení známé pod názvem majonéza. Dějiny zanechaly i zde své stopy."

Wolf_1
06.01.2012 4 z 5

Zajímavá fakta z historie, doplní některé mezery ve vzdělání ;-)