Sex, smrt a manželství

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sebevražda bývá u mladých spisovatelů horkým literárním tématem. Také Jon Øystein Flink otevírá svůj útlý román scénou, v níž se zoufalý vypravěč, třicátník unavený životem, pokouší oběsit na záchodové trubce. V dokončení činu mu zabrání řada nepříznivých okolností, a tak vymýšlí další způsob, jak skoncovat se životem. Ani později však není úspěšný a je nucen nadále přežívat v odporném norském hlavním městě a v neméně odporné norské společnosti, v nenáviděném světě. A přestože dělá maximum pro to, aby potlačil pesimismus, nenávist a zoufalství, jež v sobě nosí, a přizpůsobil se společenským konvencím, nedaří se mu to. O tom všem jeho blízcí nemají tušení, protože navenek se jeho život odvíjí naprosto spořádaně – je považován za seriózního spisovatele a úspěšného mladého muže, který co nevidět uzavře sňatek se svou snoubenkou. Vedle této tváře má však i tvář druhou, zcela odlišnou, kterou ovšem úspěšně skrývá. Když se nakonec rozhodne s rozdvojeností své osobnosti vypořádat a vypadá to, že se jeho život přece jen změní k lepšímu a on dosáhne jakéhosi štěstí, dojde k drsnému zvratu. Flinkův román je syrový, melodramatický, sarkastický, ale zároveň hravý i vtipný....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98487/sex-smrt-a-manzelstvi-Ydp-98487.jpg 3.429
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Vakát
Orig. název

Sex, død og ekteskap, 2009

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Sex, smrt a manželství

Přidat komentář
ematurku
16. července

Vždycky, když se v anotaci píše, že jde o autora, který "patří k nové, slibné generaci spisovatelů", obsahuje kniha text, jako je tenhle. Je to krátký, děj to moc nemá, je v tom spousta provokace a kritika společnosti, občas nějaký ten černý humor a deprese. Jenomže texty vypovídající o aktuální době (logicky) zastarávají: tenhle je starý 10 let a je to dost znát. Autorovy provokace už v roce 2019 ani moc provokativní nejsou. Fakt mě má dojmout, že hrdina píchá třináctku, kámoší se s feťačkou a nechá se ojet chlápkem za prachy? Zív. Tohle už jsem četla tolikrát. Taky slovo "homouš" podle mě dávno patří do propadliště dějin. Scény, kde si hrdina stěžuje, že nezplynovali dědečka v koncentráku, a partnerské vyznání nevěry mě nicméně pobavily. A navíc na konci chcípne. Takže krásný dvě hvězdy, díky čau.

michalon
26.10.2019odpad!

Budete litovat, že se hlavní hrdina na prvních stranách skutečně nezabil. I náhodný shluk písmen si chcete přečíst raději než tuto knihu.


Greg25
16.08.2019

Na jednu stranu super černý humor, na straně druhé snaha neustále a postupně šokovat. Ale takovým tím rádoby pozérským způsobem. Kniha, která má stejné problémy, o kterých autor poučuje, že by se spisovatelům stát neměli. Pro děj zcela zbytečné odbočky k hudbě, nejspíš proto, abychom se dozvěděli, že autor tomu rozumí. Konec seversky klasický. Kdo čte severskou beletrii častěji, konec spolehlivě odhadne. Nemůžu se zbavit dojmu, že kniha nese autobiografické rysy autora akorát více vyhrocené. Za mě zklamání. Velice nevyvážené a navzdory kratičké délce občas docela nudné. Světlá místa přináší jen černý humor, který, jak jde kniha dál, ustupuje a je nahrazen rádoby poučnými pasážemi o hudbě (v tak kratičké próze, kde autor nemá čas na nic a vše jen letmě a povrchně naťukne, zato plýtvá na popisné pasáže o něčem, co není pro knihu samotnou vůbec podstatné, mi přijde jako těžce nezvládnuté autorovo ego). 55%

tweed
09.05.2017

"S výjimkou mé snoubenky mám na celou tu zatracenou rodinu jen špatné a odporné vzpomínky, ať už jde o její rodiče, sourozence, tety a strýčky, sestřenice a bratrance, neteře a synovce, nemluvě o prarodičích, zvlášť o dědečkovi, který byl za války v koncetráku, ale kterého bohužel Němci nestačili zplynovat. Právě to považuju za vůbec nejhorší čin nacistů."

Černý humor level Norsko.
Půjdu do pekla, když mi to přijde vtipné?
Celá ta knížka je tragicky vtipná - miluju to.
104 stran chichotavé deprese.
#DarkSoulsUnited

jprst
01.01.2017

Na tento druh literatury jsem asi příliš stár nebo jsem naladěn na jinou vlnu, tohle dílko mne zklamalo, alespoň vím, čemu se příště vyhnout.

Terry11
16.02.2014

Nějak nemůžu těm Seveřanům přijít na chuť. Je to zřejmě ten nedostatek světla a sluníčka. Všechno je depresivní, sebevražedné, ujeté, nechápu.

Kaihomielisyys
19.03.2013

Krásně cynicko-ironická kniha. Tenhle druh literatury mě opravdu baví.

KKlara
12.11.2012

Naprosto nečekaný závěr. Jak se mi ale kniha ze začátku líbila, tak to šlo rychle dolů.

1

Doporučujeme

V lesích
V lesích
Nahé slunce
Nahé slunce
Stalo se mi všechno
Stalo se mi všechno
Setkání s cizincem
Setkání s cizincem

Štítky

norská literatura

Autor knihy

Jon Øystein Flink
norská, 1976

Kniha Sex, smrt a manželství je v

Právě čtených1x
Přečtených38x
Čtenářské výzvě7x
Knihotéce7x
Chystám se číst17x
Chci si koupit1x